Hipotermia - dowiedz się jak wygląda leczenie osoby wyziębionej

Hipotermia jest sytuacją zagrażającą życiu. Ważne jest, aby jak najszybciej przywrócić prawidłową temperaturę ciała.
Hipotermia - dowiedz się jak wygląda leczenie osoby wyziębionej

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2019

Według “MSD Manual” (Podręcznika diagnostyki i terapii) hipotermia występuje wtedy, gdy temperatura ciała spada u człowieka poniżej 35 stopni Celsjusza. Występuje, gdy ciało nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby uzupełnić to, którą traci. W zależności od przypadku może wystąpić hipotermia łagodna lub ciężka.

Niezależnie od przypadku hipotermia wymaga pilnego leczenia, aby uniknąć powikłań w organizmie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym stopniom hipotermii a także poznamy strategie, które należy zastosować.

Co to jest hipotermia?

Niezwykle niska temperatura ciała może siać spustoszenie w ciele. Zasadniczo uważa się, że dana osoba cierpi na hipotermię, jeśli jej temperatura jest niższa niż 35 °C.

Istnieje wiele sytuacji i zaburzeń, które mogą spowodować ten stan u człowieka. W celu ochrony przed spadkiem temperatury, nasze ciało może uruchomić szereg mechanizmów, które zabezpieczają nas przed zimnem. Dzięki tym wrodzonym funkcjom, ciało próbuje wytwarzać ciepło i stabilizować organizm.

Hipotermia

Pacjent z hipotermią wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, aby uniknąć poważnych konsekwencji i powikłań. Hipotermia może poważnie zagrozić zdrowiu pacjenta.

Jeśli jednak zbyt długo utrzymuje się w ekstremalnych warunkach, ciało nie będzie w stanie odzyskać utraconego ciepła. W związku z tym uznaje się, że temperatura ciała poniżej 35 ° C wskazuje, że nasze ciało zaczyna zawodzić. Wynika to z faktu, że wytwarzanie ciepła jest niższe w porównaniu z tym, które traci się z minuty na minutę.

W końcu, ważne narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne zaczynają cierpieć z powodu uszkodzeń na skutek zimna. Jeśli to zaburzenie nie zostanie poddane właściwemu leczeniu, pacjent może umrzeć z powodu powiązanych komplikacji.

Hipotermia może przybierać różne formy

W zależności od powagi objawów, jakie przedstawia dana osoba, możemy rozróżnić trzy rodzaje hipotermii. Należy zauważyć, że objawy zwykle pojawiają się stopniowo i nasilają się z czasem. Zgodnie z ta systematyką, możemy wyróżnić następujące typy tej patologii:

  • Łagodna hipotermia (33-35 ° C). Najczęstszymi objawami lub oznakami są dreszcze lub drgawki, splątanie lub dezorientacja oraz trudności w wykonywaniu ruchów. Skóra może zmienić odcień na blady lub siny, a w dotyku jest bardzo zimna.
  • Umiarkowana hipotermia (30-33 ° C). W tej sytuacji pacjent zaczyna tracić przytomność i może wydawać dziwne dźwięki jak lekki szept lub bełkot. Możliwe, że ofiara odczuwa intensywną senność i traci energię.
  • Ciężka hipotermia (poniżej 30 ° C). Na tym etapie pacjent traci przytomność, a jego tętno i częstość oddechów zwalniają i osłabiają się. Ponadto ciśnienie krwi spada znacznie poniżej zalecanych standardów.

Jaka wygląda pierwsza pomoc w przypadku hipotermii?

Pierwsza pomoc to przede wszystkim szereg prostych wskazówek, które można zastosować w nagłych przypadkach. Zgodnie z tym zaleceniem, podczas oczekiwania na odpowiednią pomoc medyczną można podjąć próby zminimalizowania szkód powstałych w wyniku wypadku.

W przypadku hipotermii należy natychmiast zadzwonić pod numer 112 lub 999 i poinformować o stanie ofiary. Aby to zrobić, należy sprawdzić tętno i oddech i w razie potrzeby zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową.

Hipotermia u młodej kobiety
Nakładając dodatkowe ubrania i pijąc gorące napoje możemy przywrócić do normalnego stanu łagodną hipotermię.

Następnie ofiarę należy przenieść do bezpiecznego miejsca o bardziej odpowiedniej temperaturze. Zaleca się również owinięcie jej ciepłym okryciem, jeśli mamy do dyspozycji koce lub ubrania, aby mogła odzyskać ciepło. Jeśli ubrania ofiary są mokre, należy je jak najszybciej zdjąć i wymienić na suche.

W przypadku niemożności zastosowania tych środków pacjentowi należy zapewnić ciepło, aby spróbować wysuszyć mokre ubrania i zwiększyć temperaturę ciała. Jeśli to możliwe, można umieścić na jego ciele ciepłe kompresy lub przytulić się do schłodzonej osoby. Nie zaleca się stosowania bezpośredniego ciepła, ponieważ może to powodować poważniejsze komplikacje.

Jeśli dana osoba jest przytomna, można ją stymulować za pomocą gorących napojów lub pokarmów. W żadnym wypadku nie zaleca się podawania alkoholu w celu uspokojenia ofiary.

Jakie leczenie przeprowadzane jest u pacjenta, jeśli wystąpiła hipotermia?

Po przybyciu zespołu medycznego, ratownicy zastosują najlepiej dobrane standardy pierwszej pomocy, aby ustabilizować pacjenta.

W łagodniejszych przypadkach hipotermii, stan ten można leczyć poprzez pasywne ogrzewanie ciała. Ta technika polega na podawaniu gorących płynów i okrycie kocami w celu odzyskania utraconego ciepła.

Jednak w najcięższych przypadkach ofiara może być nieprzytomna lub powyższe środki mogą nie wystarczyć, aby poprawić stan pacjenta. W tej sytuacji można zastosować inne techniki w celu złagodzenia hipotermii:

  • Dożylne wprowadzanie ciepłych płynów. Zwykle jest to roztwór soli fizjologicznej.
  • Użycie nawilżonego tlenu do rozgrzania dróg oddechowych pacjenta.
  • Zastosowanie zmiennej ilości roztworu soli fizjologicznej w pewnych partiach ciała. Zazwyczaj podaje się ją przez cewnik w obszarach takich jak opłucna lub jama otrzewnowa.
  • W najbardziej ekstremalnych przypadkach można zastosować maszynę do hemodializy. To urządzenie działa w ten sposób, że krew pobierana jest od pacjenta, jej temperatura jest podwyższana po czym ponownie jest wprowadzana do organizmu pacjenta.

W każdym przypadku hipotermię należy natychmiast poddać leczeniu odpowiednimi środkami. Zespół ratownictwa medycznego ma do tego wszystkie niezbędne środki. Chociaż w łagodniejszych przypadkach już samo zwiększenie temperatury za pomocą odzieży i napojów może poprawić stan pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.