Pierwsza pomoc przy oparzeniach wodą

Przy codziennych domowych obowiązkach zdarzają się bardzo często. Zwykłe postawienie garnka z wodą do zagotowania może przeistoczyć się w prawdziwie niebezpieczną sytuację, a nawet w tragedię, jeżeli w domu są dzieci.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach wodą
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pierwsza pomoc przy oparzeniach wodą to podstawowa wiedza, którą każdy z nas powinien mieć. Jakże często bowiem zdarza się, że przy obiedzie ktoś z bliskich obleje się gorącą herbatą, chcemy umyć ręce, a spod kranu leci woda dużo cieplejsza, niż się tego spodziewaliśmy. W kuchni natomiast oparzenia wrzątkiem są niemal na porządku dziennym.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jaka powinna być pierwsza pomoc w podobnych przypadkach. Nie przegap tych informacji, nigdy nie wiesz, kiedy mogą stać się użyteczne!

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Przed rozpoczęciem leczenia ran będących skutkiem oparzenia wodą najpierw należy uświadomić sobie, że są one klasyfikowane według trzech różnych stopni.

Rodzaje oparzeń

Woda ukrop oparzenia

Oparzenia pierwszego stopnia

Obejmuje naskórek i część skóry właściwej. Objawiają się zaczerwienieniem, obrzękiem i niewielkim bólem. Objawy ustępują po 7 dniach, a po około 2 tygodniach skóra powraca do normalnego wyglądu.

Oparzenia drugiego stopnia

Oparzenia te są nieco poważniejsze niż pierwszego stopnia, ponieważ oprócz tego, że obejmuje naskórek, uszkodzona zostaje również cała grubość skóry właściwej. W rezultacie pojawiają się pęcherze i stan zapalny. Towarzyszący im ból jest bardzo silny. Pęcherze pękają samoistnie po upływie około tygodnia.

Pełne zagojenie ran następuje po upływie 3 tygodni. W niektórych przypadkach skóra w tym miejscu pozostaje jaśniejsza lub ciemniejsza.

Oparzenia trzeciego stopnia

Są najcięższą klasą oparzeń i wymagają niezwłocznej medycznej pierwszej pomocy. Oparzenie penetruje wszystkie warstwy skóry i towarzyszy mu nieznośny ból.

Oparzenia wodą

Przy codziennych domowych obowiązkach zdarzają się bardzo często. Zwykłe postawienie garnka z wodą do zagotowania może przeistoczyć się w prawdziwie niebezpieczną sytuację, a nawet w tragedię, jeżeli w domu są dzieci.

Przypadki, w których najmłodsi doznają poważnych obrażeń na skutek oparzeń wrzącą wodą, wcale nie są odosobnione. Dlatego ważne jest, by zachować odpowiednią ostrożność i umieszczać garnki z gorącą wodą daleko od brzegów stołów.

Woda ukrop oparzenia

Jeżeli gorąca woda jedynie nas opryska i kontakt z nią obejmuje niewielką powierzchnię skóry, spowoduje to tylko niewielki ból, który po pewnym czasie znika. Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie, można zastosować zimną wodę na oparzone miejsce przez około 5 minut.

Jeżeli jednak oparzenie jest poważniejsze, zimna woda również się sprawdzi, jednak wtedy należy stosować ją przez dłuższy czas. W przypadku oparzeń drugiego stopnia czas ten to przynajmniej 15 minut.

W zależności od tego, jakie miejsce zostało oparzone, należy stosować różne sposoby leczenia. Na przykład można owinąć obszar mokrym ręcznikiem lub zastosować odrobinę lodu w plastikowym worku (nigdy bezpośrednio na skórę).

Pierwsza pomoc na oparzoną skórę

Podczas ochładzania rany zalecane jest ocenienie szkód, jakie wyrządziło oparzenie. Jeżeli po kilku minutach ból nie ustępuje, a miejsce zaczyna być coraz bardziej czerwone włącznie z występowaniem pęcherzy, zastanów się nad udaniem do punktu, gdzie pierwsza pomoc zostanie Ci profesjonalnie udzielona.

Jeżeli objawy zaczynają ustępować, możesz uciec się do leczenia domowymi sposobami. Sięgnij po kawałek materiału lub gazy i zwilż ją wodą. Owiń dotknięty oparzeniem obszar i pozostaw na 30 minut, a nawet do 1 godziny. W razie konieczności zmień opatrunek i załóż nowy.

Oparzenie pierwsza pomoc dziecko

Uniemożliwi to kontakt poparzonego miejsca z przedmiotami i powierzchniami, które mogłyby je dodatkowo uszkodzić.

Aloes jest jednym z najlepszych naturalnych środków na skutki oparzeń na skórze. Jest często stosowany przy oparzeniach słonecznych, ale można go wykorzystać również przy wypadkach z olejem czy gorącą wodą. Aloes koniecznie powinien znaleźć się w Twoim domu, aby pierwsza pomoc poszła dużo sprawniej.

Wystarczy wtedy odłamać jeden z liści i wydobyć jego miąższ.

Ta lepka substancja ma wiele właściwości, które przywracają odpowiednie nawodnienie skóry. Nałóż preparat na oparzony obszar skóry i pozwól mu działać aż do momentu wyschnięcia. Można owinąć miejsce sterylną gazą, jednak wskazane jest by rana „oddychała”.

Poważne oparzenia — kiedy udać się do szpitala?

Załóżmy, że przewraca się na Ciebie garnek z wrzącą wodą. Jest możliwe, że ubranie, które masz na sobie, przyklei się do skóry. W żadnym wypadku nie próbuj odkleić go własnymi sposobami. Zmocz jedynie ubranie zimną wodą i najszybciej jak to możliwe udaj się do szpitala.
index.php
Tam pierwsza pomoc zostanie Ci fachowo udzielona a ubranie, które przywarło w całości dokładnie usunięte.

Jeżeli z powodu oparzenia wodą zaczną wychodzić pęcherze, nie należy ich przebijać, ponieważ może doprowadzić to do poważnych komplikacji, powstawania blizn lub do wdania się zakażenia.

Ranę można bandażować w ciągu dnia, aby nie została uszkodzona jednak również w odpowiednich momentach pozostawiać bez opatrunku, by miejsce oddychało. Gdy pęcherz jest znacznych rozmiarów, zalecamy, byś udał się do lekarza.

Wrząca woda

Jeżeli pęcherz jest bardzo bolesny i odczuwalne jest w nim spore ciśnienie, które nie pozwala normalnie funkcjonować, możesz wykonać niewielkie przekłucie, by pozbyć się płynu ze środka. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność i zawsze miej pod ręką wodę utlenioną. Przebij pęcherz z jednej ze stron (nigdy po środku) i wyprowadź płyn z wnętrza.

Jak leczyć oparzenie w warunkach domowych:

Dotyczy oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Po zakończeniu namaczania poparzonego miejsca należy:

  • zaaplikować odrobinę wazeliny i założyć opatrunek z gazy
  • nosić opatrunek przez pierwszy dzień bez zbytniego zaciskania
  • przyjąć tabletkę przeciwbólową (np. Ibuprom)
  • zmieniać opatrunki na noc, w ciągu dnia pozwolić ranie oddychać
  • zwilżać opatrunek przed jego ściągnięciem, by nie przywierał on do rany
  • po upływie 7 dni oczyścić poparzone miejsce i usunąć martwy naskórek przy pomocy gazy i wody utlenionej (bez używania siły)

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belmonte Torras, J. A., Marín De La Cruz, D., Gornés Benajam, M. B., Gubern Pi, L., & Guinot Madridejos, A. (2004). Quemaduras por agua caliente sanitaria. Anales de Pediatria. https://doi.org/10.1157/13068030
  • Local, T. (2014). Tratamiento de las quemaduras. Universidad Computense de Madrid.
  • Moliné, J. y S. M. (1999). Primeros auxilios : quemaduras. NTP 524: Primeros Auxilios: Quemaduras.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.