Federico Valverde - wpływ coachingu sportowego na wyniki

Urugwajczyk Realu Madryt jest we śnie. Jak pozostaje wśród najlepszych na świecie? Wydaje się, że pomaga mu trening sportowy.
Federico Valverde - wpływ coachingu sportowego na wyniki
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Federico Valverde wiele ze swojej obecnej chwały w Realu Madryt zawdzięcza zmianom, które wprowadził dzięki treningowi sportowemu. Urugwajski napastnik zdobywał popularność w sieciach społecznościowych po niesamowitym golu strzelonym w klasycznym meczu z Barceloną.

Mundial w Katarze tuż za rogiem, ma również nadzieję na uprzywilejowane miejsce dla swojej reprezentacji Urugwaju. Czy będzie w stanie podołać tym wyzwaniom? Na razie nie ma tajemnic co do jego przygotowania fizycznego. Zmiany musiały zostać narzucone, aby gracz pozostał częścią elity.

Nie jest łatwo modyfikować rutyny i nawyki, które są częścią życia graczy od lat (a często nawet od dzieciństwa). Dlatego Federico Valverde uciekł się do coachingu sportowego i skupił się na uczeniu się na swoich błędach, aby ostatecznie poprawić swoje wyniki.

Federico Valverde nie jest już tym samym graczem, co dawniej

Kiedy dorastamy, nie jesteśmy już tacy jak dawniej. Dla Federico Valverde jego wczesne lata w Peñarol sprawiły, że od razu się wyróżnił na tle rówieśników.

Jednak nadal musiał być bardziej mobilny i częściej chodzić tam i z powrotem na boisku. Takie było zalecenie trenera, choć może mu się to wtedy nie podobało. Według jego własnych późniejszych komentarzy był za młody i nie rozumiał, że nie ma postępu bez zmian.

Narzekając, zmienił się. I zaczął dokonywać postępów. Real Madryt podpisał z nim kontrakt, gdy był jeszcze z Peñarol, aby mógł podróżować do Hiszpanii w wieku 18 lat. Zaczynał w Realu Madryt Castilla, był wypożyczony w Deportivo La Coruña, a w ten weekend zaproponowano mu udział wśród dziesięciu najlepszych graczy na świecie.

„Fede Valverde jest obecnie w pierwszej trójce na świecie”. – Konto Toniego Kroosa na Twitterze

Droga do sukcesu może wydawać się krótka dla Valverde, ale w rzeczywistości zajęła wiele lat wysiłków. Zmiany w treningu i żywieniu nie były jedynymi, których musiał dokonać. Musiał też nauczyć się radzić sobie z porażką.

Kiedy pojawiało się tak wiele sukcesów, mogło się wydawać, że był naprawdę niezwyciężony. Jednak Urugwajczyk zdaje sobie sprawę, że w swojej karierze przeszedł przez chwile ciemności i niepewności. Jest to część, która często nie jest widoczna dla publiczności i którą wielu graczy często próbuje ukryć.

puchar mistrzów
Podniesienie kubka to nie wszystko. Istnieje długa ścieżka i krzywa uczenia się, które wpływają na wartość gracza.

Trening sportowy, który wzmocnił Federico Valverde

Federico Valverde ma wrodzoną umiejętność posługiwania się piłką. To jest bezdyskusyjne. Jednak poziom popytu ze strony najlepszych klubów implikuje zmiany w nawykach, które nie wszyscy są skłonni zaakceptować.

W tym celu Urugwajczyk wykorzystał trening sportowy. Przyznaje, że miewał momenty wybuchów i był zbyt intensywny, zarówno na boisku, jak i poza nim, co ograniczało jego zdolność podejmowania decyzji. I oczywiście wpłynęło to również na jego występy sportowe.

Dzięki coachingowi potrafił pogodzić się ze swoimi niepowodzeniami. Daty, w których nie grał i nie został powołany na startera, nie były już dla niego mroczne. Zrozumiał, że musi ciężej pracować na treningu. Robiąc to, postrzegał swoje rzekome porażki jako szanse.

Ta zmiana myślenia nie jest łatwa w zespole takim jak Real Madryt. Ilość gwiazd w zwycięskiej szatni jest dla każdego onieśmielająca.

Czasem nie odpuszczałem na boisku w obawie, że kolega z drużyny się zdenerwuje, bo przeciwnik wygrał tak wiele rzeczy… ale myślę, że dzięki wysiłkowi i pokorze zasłużyłem na swoje miejsce i dziś czuję się bardzo ważny. Myślę, że coaching pomógł mi otworzyć umysł i sprawił, że nie czuję się gorszy od innych. -Federico Valverde

Przeczytaj również: Programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe

Do czego służy coaching sportowy?

Coaching sportowy, który pomógł Federico Valverde, nie jest nowy, ale nie należy też do najstarszych strategii trenerskich. Światowe elitarne kluby wiedzą o tym, ponieważ stosują go w swoich zespołach, choć nie wszystkie z niego korzystają.

Celem coachingu sportowego jest pomoc sportowcowi w osiągnięciu jego maksymalnego potencjału poprzez uwolnienie go od pewnych przeszkód, które zależą od jego osobowości. Trener nie stosuje tej samej procedury lub technik wobec wszystkich, którzy go zatrudniają. Zamiast tego dostosowuje się do ich szczególnych potrzeb.

Trener sportowy niekoniecznie jest psychologiem, ale byłoby to idealne rozwiązanie, ponieważ musi stosować wiedzę z zakresu psychologii. Trener też nie zawsze jest lekarzem, ale powinien mieć solidną wiedzę na temat zdrowych nawyków, które przyczyniłyby się do osiągnięcia przez sportowców ich celów. Jednocześnie lekarz sportowy, trener i dietetyk dostosują treningi i posiłki zawodnika.

Coaching wykracza poza zwykłe doradztwo w świecie sportu. Sportowiec jest prowadzony według planu, który określa jego cele, sposoby ich osiągnięcia i proces samopoznania.

To właśnie podkreślił Federico Valverde, mówiąc o treningu sportowym, który mu pomógł. Urugwajczyk był w stanie znaleźć swój potencjał, by być jednym z najlepszych na świecie.

Piłkarze na boisku
Real Madryt jest pełen bohaterów i tytułowych graczy. Dlatego dołączenie do klubu wymaga dużej siły psychicznej.

Integralny trening dzisiejszych graczy

Kilkadziesiąt lat temu elitarny zawodnik trenował w ciągu tygodnia i grał w weekendy. Dbał o swoje posiłki i nawyki, jeśli było to częścią jego rutyny. W przeciwnym razie mógł nie przywiązywać wagi do dodatkowych ćwiczeń fizycznych i odżywiania.

Dziś być jednym z najlepszych piłkarzy oznacza być całkowicie oddanym i profesjonalnym. Wiąże się to z przestrzeganiem zaleceń żywieniowych i kultywowaniem zarówno umysłu, jak i ciała, aby na boisku osiągnąć 100% możliwości.

Trening sportowy, który pomógł Federico Valverde, bierze pod uwagę człowieka, który stoi za zawodnikiem. Jeśli umysł gracza nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem, jego mięśniom będzie trudno biegać, podawać piłkę i strzelać bramki.

Urugwajczyk jest na najlepszej drodze do pozostania wśród najlepszych na świecie. Real Madryt w to wierzy i przedłużył swój kontrakt do 2027 roku.

Po swojej prezentacji w klasycznym meczu przeciwko FC Barcelona Valverde udowodnił, że jest główną siłą na boisku. W zeszłym miesiącu został uznany za wybitnego gracza miesięcznego La Liga. Ma już za sobą Ligę Mistrzów. Teraz dąży do Mistrzostw Świata w Katarze 2022.

Wszystkie cele, które osiąga Federico Valverde, są możliwe, ponieważ trenuje on holistycznie. Jego ciało, jego pragnienia i umysł są zorientowane na wydobycie największego potencjału, jaki posiada. A teraz zbiera nagrody.

To może Cię zainteresować ...
Suplementy sportowe – czy są zalecane dla nastolatków?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Suplementy sportowe – czy są zalecane dla nastolatków?

Ogólnie rzecz biorąc, suplementy sportowe nie są wskazane dla młodzieży, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na brak ich szkodliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Griffo, Janelle M., et al. “A decade of research literature in sport coaching (2005–2015).” International Journal of Sports Science & Coaching 14.2 (2019): 205-215.
  • North, Julian, et al. “The professionalisation of sport coaching.” Professional Advances in Sports Coaching. Routledge, 2018. 3-21.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.