Proste nawyki, które możesz zmienić, aby poprawić swoje zdrowie

Istnieje kilka prostych nawyków, które mogą radykalnie pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule.
Proste nawyki, które możesz zmienić, aby poprawić swoje zdrowie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Nie musisz dokonywać wielu wyrzeczeń, aby cieszyć się zdrowszym życiem. W poniższym artykule opiszemy proste nawyki, które możesz zmienić, aby poprawić swoje zdrowie. Zacznij jak najszybciej i ciesz się wynikami!

Proste nawyki, które możesz wprowadzić, aby poprawić swoje zdrowie

Biała ryba na półmisku.
Ryby są szczególnie podatne na psucie i zanieczyszczenia. Dlatego musisz zadbać o ich odpowiednie przechowywanie i gotowanie.
 • Samodzielne gotowanie zamiast jedzenia poza domem może poprawić Twoje zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ będziesz mógł wybrać naturalne składniki i zdrowsze sposoby gotowania. Jeśli już jesz poza domem, staraj się szukać pożywnych i zbilansowanych posiłków.
 • Przygotowuj soki ze wszystkich owoców, które kupujesz. Możesz tworzyć dowolne kombinacje. To będzie zabawne i zdrowe. Pamiętaj jednak, że według czasopism medycznych nie są one tak zdrowe jak jedzenie całych owoców.
 • Zrezygnuj ze smażonych potraw, aby poprawić swoje zdrowie. Podczas procesu smażenia zachodzą zmiany w olejach generujące toksyczne związki, które przenikają do żywności. Dlatego zawsze najlepiej unikać smażenia.
 • Do wszystkiego używaj oliwy z oliwek i octu balsamicznego. Unikaj także dodatków szkodliwych dla zdrowia, takich jak majonez. Zamiast tego dodawaj oliwę z oliwek, ocet jabłkowy lub ocet z modeny (i bardzo mało soli).
 • Jedz surowe zielone warzywa. Oprócz sałaty można przyrządzać różne potrawy na przykład ze szpinakiem. W rzeczywistości Argentine Nutrition Society opisuje jego właściwości w interesującej hiszpańskojęzycznej publikacji, która ogólnie mówi o zdrowych owocach i warzywach.
 • Wybieraj grecki jogurt. Zwiększysz w ten sposób ilość białka i zmniejszysz poziom spożywanego tłuszczu. Jak wskazuje ten artykuł z University of Florida, jogurt grecki zawiera również mniej wapnia i laktozy.
Proste nawyki: jogurt
Spożywanie jogurtu greckiego to świetny sposób na zwiększenie ilości białka w diecie.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Składniki odżywcze i ćwiczenia, aby utrzymać zdrową, czystą i silną wątrobę

Dodatkowe proste nawyki, dzięki którym możesz poprawić Twoje zdrowie

 • Wybierz cynamon zamiast cukru. Nie ma nic lepszego niż laska cynamonu, aby nadać deserom lub kawie jeszcze lepszy smak! W rzeczywistości istnieje niezliczona ilość fantastycznych zalet cynamonu.
 • Przygotuj naturalne lody w domu. Możesz w tym celu użyć dowolnego owocu. Po prostu przygotuj smoothie i wstaw do zamrażalnika, aby cieszyć się naturalnym smakiem lodów, gdy jest gorąco lub gdy masz ochotę na coś słodkiego. Staraj się jednak nie przesadzać ze spożyciem tego przysmaku, ponieważ zbyt duża ilość cukru, nawet naturalnego, nie jest dobre dla organizmu.
 • Pożegnaj się z napojami gazowanymi. Napoje orzeźwiające są szkodliwe dla zdrowia z wielu powodów. Dlatego nie ma nic lepszego do zaspokojenia pragnienia latem niż woda i naturalne soki bez dodatku cukru.
 • Na deser jedz owoce. Desery z czekoladą, śmietaną, sosami i cukrem zamienią się na dodatkowy tłuszcz w organizmie, a także mogą zaburzyć równowagę poziomu glukozy we krwi. Owoce są znacznie lepsze, ponieważ dostarczają mniej kalorii i są zdrowsze. Skonsultuj się ze swoim dietetykiem, aby dowiedzieć się, na jakie „dodatki” możesz sobie pozwolić nie narażając na porażkę celów planu żywieniowego.

Consumir frutas
Desery z czekoladą, śmietaną, słodkimi sosami i cukrem zwiększą zawartość tłuszczu w organizmie, a także mogą zaburzyć równowagę poziomu glukozy we krwi. Zamiast tego wybierz owoce.
 • Wybieraj napoje bezalkoholowe. Chociaż często mówi się, że kieliszek wina lub kieliszek piwa dziennie „przynosi ogromne korzyści zdrowotne”, prawda jest taka, że alkohol niesie ze sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza spożywany w nadmiarze lub w sposób ciągły.
 • Jedz więcej brązowego ryżu. W rzeczywistości wybieraj wszystkie pełnoziarniste produkty (w kolorze brązowym), zamiast rafinowanych (w kolorze białym); Te proste nawyki żywieniowe dostarczą ci więcej błonnika. To samo dotyczy mąki, makaronu i cukru. Agencja ds. Żywności i Leków wydała nawet raport szczegółowo opisujący korzyści płynące ze spożywania brązowego ryżu dla organizmu.

Myślimy, że może cię zainteresować również ten temat: Czy zielona herbata wydłuża życie?

Inne rzeczy, o których należy pamiętać

 • Zdecyduj się na płatki owsiane. Jest to składnik, który, jak wyszczególniono w tych badaniach, może pomóc w kontroli poziomu cholesterolu i glukozy, a także przynosi wiele innych korzyści dla organizmu.
 • Rowerem do pracy. Zostaw samochód lub transport publiczny. Takie proste nawyki jak jazda rowerem lub pójście na piechotę to nie tylko fantastyczny i zabawny sposób na więcej ćwiczeń. Robiąc działasz również na rzecz środowiska!
ćwiczenia na skuteczne odchudzanie
Jazda rowerem do pracy to świetny sposób na utrzymanie formy. Poza tym to działanie na rzecz środowiska!
 • Zabierz swój lunch do pracy. Nie kupuj gotowej żywności (zwłaszcza fast foodów lub lub przemysłowych przekąsek) w biurze, ponieważ niezdrowe jedzenie powoduje szkody, takie jak podwyższony poziom tłuszczu i cholesterolu w organizmie.
 • Przestrzegaj zdrowej liczby posiłków dziennie. Zamiast dwóch dużych posiłków wybierz cztery średnie posiłki i dwa małe (przekąski). Istnieją badania, w których przeanalizowano nawyki żywieniowe niektórych populacji, które wskazują na korzyści takiego rozkładu posiłków.
 • Zacznij dzień od dobrego śniadania. Wspomniane badania podkreślają jego wagę, ponieważ dostarcza energii, której organizm potrzebuje na początku dnia. Śniadanie powinno być kompletne i dobrze skomponowane.
 • Wybierz awokado zamiast masła. Ma te same zastosowania, ale jest znacznie zdrowsze. Możesz go użyć na przykład do smarowania chleba lub krakersów. Istnieje również znacznie więcej opcji niż guacamole, takich jak olej z awokado.
Okład z awokado
Możesz użyć awokado zamiast masła, aby poprawić swój stan zdrowia.
 • Trochę tłuszczu zwierzęcego jest w porządku. Jednak nie spożywaj go codziennie, ponieważ niesie to zagrożenie dla zdrowia.  Możesz jednak skonsultować się z dietetykiem, aby pozwolić sobie na jakiś „smakołyk” w ciągu tygodnia.
 • Powiedz “tak” sosom typu marinara i “nie” sosom do białego makaronu. Robiąc makaron (pełnoziarnisty), wybierz zdrowszy sos, taki jak marinara (o ile jest przygotowywany zdrowymi metodami i na zdrowych składnikach). Białe sosy zawierają śmietanę i mąkę, które spożywane w nadmiarze nie są dobre dla zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jedz więcej owoców i warzyw dziennie i żyj dłużej

Kilka ostatnich wskazówek, jak wprowadzić proste nawyki i poprawić swoje zdrowie

 • Jedz mniejsze porcje. Nie jest konieczne, aby żołądek był pełny “aż po dziurki w nosie”. W rzeczywistości, według specjalistycznych publikacji, spożywając duże porcje pochłaniamy większą ilość kalorii, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
 • Powoli przeżuwaj jedzenie. Żuj powoli i bez pośpiechu, zgodnie z zaleceniami specjalistów w tej publikacji. Pomaga to również poprawić trawienie.
 • Spożywaj nie więcej niż dwie kromki chleba na posiłek. Nawet jeśli jest pyszny i chcesz go posmarować wszystkim, co możesz znaleźć, ogranicz spożycie chleba, nawet pełnoziarnistego. Jak stwierdza FAO w tym dokumencie, nadmierne spożycie chleba może prowadzić do gromadzenia tłuszczu.
 • Używaj mniejszych talerzy a poprawisz swoje zdrowie. Bardzo często jemy najpierw oczami, a potem dopiero żołądkiem. Jeśli jednak podasz posiłek tylko jeden raz na małym lub średnim talerzu, prawdopodobnie pomoże ci to zmniejszyć porcje.
 • Nie jedz, kiedy się nudzisz. O tej porze dnia, kiedy nic nie robisz lub robisz sobie przerwę, jest bardziej prawdopodobne, że otworzysz lodówkę „aby zobaczyć, co tam jest”. Zrób coś innego zamiast tego, ale nie jedz z nudów lub z ochoty :na coś dobrego”. Jedz tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.