Nawodnienie organizmu- 5 powszechnych błędów z nim związanych

Nawodnienie organizmu- 5 powszechnych błędów z nim związanych
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Istnieje pięć typowych błędów obejmujących prawidłowe nawodnienie organizmu. Wierzcie lub nie, bardzo łatwo wyrobić w sobie nieodpowiednie nawyki, nie zdając sobie z tego sprawy.

Aby utrzymać dobrą jakość życia i uniknąć chorób, powinieneś upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość płynów. Chociaż wiele osób nie dostrzega tego faktu i popełnia błędy związane z nawodnieniem, prawidłowe przyjmowanie płynów jest konieczne, aby wszystkie narządy działały prawidłowo.

Odwodniony organizm zaczyna wykazywać awarię swoich głównych funkcji. Może to prowadzić do wielu problemów fizycznych, jak i psychicznych.

Chodzi o to, że oprócz picia wystarczającej ilości wody, odpowiednie nawodnienie organizmu zależy od innych czynników, o których wiele osób zazwyczaj zapomina.

Ogranicz spożycie sodu

To prawda, że ​​jednym z głównych zaleceń lekarzy jest obserwowanie spożycia sodu. Dieta bogata w ten minerał może powodować przewlekłe problemy z zatrzymaniem płynów i długotrwałe nadciśnienie.

Niezdrowa sól.

Nie oznacza to jednak, że jest to wróg i że powinien być całkowicie wyłączony z diety. Zbyt mało sodu może również wywoływać efekty odwrotne do zamierzonych.

  • Złe wchłanianie tego minerału lub jego nadmierna utrata spowodowana poceniem się powoduje, że trudno jest zastąpić płyny, nawet jeśli pijesz wystarczającą ilość wody.
  • Warunki takie jak temperatura i wilgotność sprawiają, że ważne jest, aby pić wystarczającą ilość płynów i spożywać wystarczającą ilość soli.

Picie zbyt dużej ilości wody

Chociaż nie picie wystarczającej ilości wody z pewnością spowoduje odwodnienie, picie zbyt dużej ilości wody może również przynieść negatywne skutki.

Szklanka wody.

Picie zbyt dużej ilości wody lub zbyt dużej ilości innych płynów może spowodować przeciążenie układu moczowego i zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zapalnych i infekcji.

Twoje ciało nie jest przygotowane do przetwarzania czegokolwiek w nadmiarze, nawet wody. Ilość odpowiedniej wody zależy od wieku, wagi, nawyków i pogody.

Brak wystarczającej ilości magnezu i potasu

Ludzie, którzy uprawiają sport, ćwiczą lub wykonują inną aktywność fizyczną wywierającą energię, powinni martwić się o odpowiednią ilość magnezu i potasu.

Produkty z magnezem.

Te niezbędne minerały odgrywają ważną rolę w nawadnianiu organizmu i posiadaniu zdrowych mięśni. Ich niedobór może utrudniać prawidłowe nawodnienie komórek i równowagę poziomów elektrolitów.

Jeśli brakuje Ci jednego z tych minerałów, istnieje większa szansa, że ​​będziesz cierpiał na skurcze mięśni, bóle i inne objawy odwodnienia.

  • Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy jeść owoce, warzywa, rośliny strączkowe i ziarna, aby zagwarantować prawidłowe wchłanianie.

Odpowiednie nawodnienie organizmu? Picie słodkich napojów

Wiele osób myśli, że może nawodnić swoje ciało poprzez picie napojów bezalkoholowych lub słodkich soków owocowych.

Szklanka coli nie wpływają na nawodnienie organizmu.

Chociaż można w ten sposób ugasić pragnienie, ich składniki nie są zdrowe dla Twojego ciała

  • Napoje te są pełne cukru z dodatkiem związków chemicznych, które zamiast nawilżania komórek mogą powodować odwodnienie.
  • Brakuje im również wysokiej jakości składników odżywczych. Chociaż niektórzy mogą powiedzieć, że są zrobione z owoców, nie zapewniają takich samych właściwości.
  • Wiele z nich zawiera stymulujące substancje, które mogą powodować niepożądane skutki dla Twojego zdrowia.

Niezwracanie uwagi na znaki wysyłane przez Twoje ciało

Czasami możesz myśleć, że dobrze nawadniasz swój organizm, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jest wiele czynników, które biorą udział w tym procesie. Tak więc nie ma nic dziwnego w tym, że w obliczu pomyłki można osiągnąć pewien poziom odwodnienia.

Ból głowy może oznaczać niewłaściwe nawodnienie organizmu.

Chodzi o to, że chociaż Twoje ciało wysyła Ci wiele sygnałów, nie zawsze zwracasz na nie uwagę lub rozumiesz, co próbują powiedzieć.

Najbardziej niepokojące jest to, kiedy pozwalasz im namnażać się i pogarszać aż nareszcie zdajesz sobie sprawę, że masz problem dopiero, gdy już spowodował znaczne szkody.

  • Objawy, takie jak zmiany w wzorach oddawania moczu lub infekcje dróg moczowych, mogą oznaczać, że nie masz w organizmie wystarczającej ilości płynów i elektrolitów.
  • Mogą również objawiać się ciągłymi bólami głowy, uczuciem pragnienia i skurczami mięśni.
  • Niektórzy ludzie odczuwają spadek częstości akcji serca i omdlenia.

Jeśli pojawią się te objawy, ważne jest, aby pić napoje dla sportowców małymi, ale częstymi łykami.

Następnie powinieneś rozpocząć umiarkowany i stopniowy plan nawodnienia. Nie należy przesadzać i przeciążać żołądka płynami.

Czy zdałeś sobie sprawę, że popełniłeś niektóre z wymienionych powyżej błędów związanych z nawodnieniem organizmu? Jeśli tak, postaraj się je naprawić tak szybko, jak to możliwe, aby nie ponosić konsekwencji, które zostały wymienione w naszym artykule.

Pamiętaj, że jeśli uprawiasz sport lub pracujesz w miejscu, w którym zużywasz dużo energii, powinieneś zmodyfikować swój plan dotyczący przyjmowania płynów, aby zapewnić właściwe nawodnienie organizmu. To samo obowiązuje, jeśli cierpisz z powodu jakichkolwiek chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.