Zalety zielonej herbaty - czy wydłuża ona nasze życie?

Zalety zielonej herbaty są niezliczone. Jest ona wspaniałym źródłem antyoksydantów i minerałów. Czy wiesz, że regularnie pita może wydłużyć twoje życie?
Zalety zielonej herbaty - czy wydłuża ona nasze życie?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy znasz wszystkie zalety zielonej herbaty? Przeciwutleniacze obecne w zielonej herbacie pomagają zmniejszyć powstawanie wolnych rodników. Dlatego pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Mając to na uwadze, w poniższym artykule opowiemy o tym, jak zielona herbata może wydłużać żywotność.

Czy wiedziałeś, że zielona herbata wydłuża może wydłużać życie?

To, co spożywamy na co dzień ma pośredni wpływ na długość i jakość naszego życia. Zalecenia lekarzy i dietetyków obejmują oczywiście spożywanie jak największej ilości świeżej żywności i ograniczanie produktów przetworzonych i unikanie cukrów prostych, nadmiaru soli i toksyn.

Jednak są pewne substancje oraz produkty naturalne, które możesz włączyć do swojej diety w celu opóźnienia procesu starzenia i zapobiegania powstaniu chorób. Tak jest właśnie w  przypadku zielonej herbaty. Dzięki zawartości wielu substancji roślinnych i przeciwutleniaczy może ona chronić nasz organizm przed wolnymi rodnikami.

Zielona herbata to napar bogaty w przeciwutleniacze i jest stosowana w codziennej diecie wielu mieszkańców Azji. To  produkt znany od tysiącleci, który według niektórych plemion ma silne właściwości lecznicze.

Jednak ta herbata nie jest sama w sobie cudownym remedium. Aby skorzystać z jej zdrowotnych właściwości, należy ją spożywać w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety, bogatej w warzywa, witaminy i błonnik.

Zalety zielonej herbaty- pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów

Jedną z zalet zielonej herbaty jest jej moc potęgowania i stymulowania utraty wagi. Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Nutrición Hospitalaria, wywołuje efekt jest znaczący jeśli stosowana jest razem z dietą ubogą w kalorie.

W tym sensie, częste picie zielonej herbaty pomaga przyspieszyć metabolizm i zwiększać zużycie kalorii w ciągu dnia. Co więcej, ma ona pewien wpływ na tłumienie apetytu, więc pomaga zmniejszyć spożycie niezdrowych przekąsek między posiłkami.

Aby skorzystać z efektów zielonej herbaty, w celu redukcji tkanki tłuszczowej, możesz włączyć ten napar do swojej codziennej diety. Możesz również poszukać produktu z wyciągiem z zielonej herbaty w postaci tabletek. Obie opcje mogą być pomocne w zrzuceniu wagi, o ile łączysz je ze zróżnicowaną dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

 

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata zwiększa zużycie kalorii, dzięki czemu przy diecie niskokalorycznej może pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Przeciwutleniacze- źródło zdrowia zawarte w zielonej herbacie

Kolejną istotną cechą charakterystyczną zielonej herbaty jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy- czyli antyoksydantów. Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Public Health Nutrition, regularne spożywanie tych substancji, wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na wiele chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Antyoksydanty to substancje występujące często w wielu produktach naturalnych. Są uważane za środek prewencyjny w zapobieganiu licznym chorobom takim jak nowotwory, chorobie niedokrwiennej serca a nawet przewlekłemu zmęczeniu. Badania sugerują, że przyjmowanie antyoksydantów ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

W badaniu znaleziono zależność pomiędzy piciem zielonej herbaty a spadkiem zapadalności na choroby neurodegeneracyjne. Ponadto naukowcy wskazują wpływ zielonej herbaty na wydłużenie żywotności.

W ten sam sposób badanie zaleca łączenie spożycia zielonej herbaty z innymi przeciwutleniaczami, aby zmaksymalizować ich działanie. Na przykład, możesz dodać do herbaty ekstrakty z imbiru lub żurawiny, aby poprawić ich właściwości prozdrowotne i wydłużające życie.

Dieta i ćwiczenia w zapobieganiu chorobom

Obecnie, jedynymi dwiema skutecznymi metodami wydłużania życia są częste ćwiczenia i zdrowe, zbilansowane odżywianie. Według dietetyków i specjalistów, twoja dieta powinna zawierać dużą ilość warzyw, owoców, błonnika i ryb.

Jednocześnie fundamentalne znaczenie ma ograniczenie spożycia tłuszczów trans, ultra przetworzonej żywności i napojów alkoholowych.

W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia warto również ograniczyć spożycie węglowodanów prostych. W ten sposób poprawisz również skład ciała i swoje zdrowie metaboliczne.

 

Zalety zielonej herbaty i żurawiny

Zalety żurawiny

Żurawina również zawiera przeciwutleniacze, witaminę C i błonnik.  Zalety zielonej herbaty ulegają wzmocnieniu po dodaniu żurawiny. Powiększa ona jej działanie antyoksydacyjne i ochraniające organizm.

Zielona herbata to napar o niezwykle korzystnych właściwościach dla zdrowia. Przede wszystkim, pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Jednocześnie jest źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać chorobom związanym z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Częste spożywanie zielonej herbaty wydłuża żywotność. Możesz również przyjmować wyciąg w formie suplementu. Pamiętaj jednak, że ta substancja nie zadziała, jeśli nie będzie przyjmowana wraz ze zdrową dietą.

Jednocześnie, należy regularnie ćwiczyć ćwiczenia fizyczne. Wystarczy lekki spacer kilka razy w tygodniu, aby pobudzić krążenie. Utrata masy mięśniowej i siły fizycznej może wiązać się z większym ryzykiem śmiertelności i zmniejszeniem średniej długości życia.

Jeśli praktykujesz zdrowe nawyki, włączenie zielonej herbaty do swoich rutynowych czynności może skutecznie zwiększyć długowieczność i zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Warto skorzystać z faktu, że zielona herbata jest łatwa do znalezienia w każdym sklepie spożywczym- masz ją w zasięgu ręki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vázquez Cisneros LC., López Uriarte P., López Espinoza A., Navarro Meza M., et al., Effects of green tea and its epigallocatechin (EGCG) content on body weight and fat mass in humans: a systematic review. Nutr Hosp, 2017. 34 (3): 731-737.
  • Shirai Y., Kuriki K., Otsuka R., Kato Y., Nishita Y., et al., Green tea and coffee intake and risk of cognitive decline in older adults: the national institute for longevity sciences, longitudinal study of aging. Public Health Nutr, 2020. 23 (6): 1049-1057.
  • Jiménez-Bonilla, Vilma, and Ana Abdelnour-Esquivel. “Identificación y valor nutricional de algunos materiales nativos de arándano (Vaccinium spp).” (2013).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.