Dobry trener sportowy - czego się od niego oczekuje?

Trener sportowy to osoba, która prowadzi sportowców w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Dowiedz się o cechach i funkcjach dobrego trenera z tego artykułu.
Dobry trener sportowy - czego się od niego oczekuje?

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dobry trener sportowy to dziś podstawa. Przez długi czas praca trenera sportowego nie była dobrze znana i rozumiana. W niektórych dyscyplinach sportowych kwestionowano nawet konieczność spełniania przez kogoś tej funkcji.

Jednak wraz z upływem czasu liczba ta staje się coraz bardziej aktualna. Obecnie uważa się, że trener sportowy jest niezbędny do maksymalizacji wyników sportowców.

Cechy, które powinien posiadać trener sportowy

Trener to osoba, która prowadzi sportowców tak, aby mogli osiągnąć swój maksymalny potencjał, jeśli chodzi o współzawodnictwo. W tym celu jest odpowiedzialny za programy treningowe, które zapewniają dobre przygotowanie fizyczne, techniczne i strategiczne.

Oprócz wykonywania metodologii pracy skoncentrowanej na przygotowaniu trener musi posiadać szereg cech, aby sportowcy osiągali maksymalne wyniki. Relacja między trenerem a sportowcem może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na wyniki.

Trener musi znać ten sport

Przede wszystkim ważne jest, aby trener sportowy miał dogłębną wiedzę na temat danego sportu. Znajomość historii, sekretów, przepisów, taktyk i strategii, a także bycie na bieżąco ze zmianami lub postępami w rozgrywkach sportowych jest absolutnie kluczowe.

W większości przypadków trenerzy to byli sportowcy, więc mają niezbędne doświadczenie. W innych przypadkach ci, którzy nie uprawiali sportu, są zazwyczaj wielkimi jego uczonymi.

Trener sportów pływackich
Trener sportowy musi doskonale znać ten sport, od regulaminu po podstawy przygotowania fizycznego.

Muszą być chętni do ciągłego uczenia się

Obecnie istnieje niezliczona ilość kursów, wykładów, książek i zajęć, które dotyczą ogólnie wszystkich aspektów sportu. Ważne jest, aby trenerzy byli na bieżąco z ewolucją taktyk i strategii, a także zmianami w przepisach.

Trener sportowy powinien także mieć świadomość postępu w nowych technologiach. Z drugiej strony zawsze dobrze jest, aby słuchał i obserwował pracę kolegów, emerytowanych trenerów i samych sportowców.

Trener sportowy musi być dobrym liderem

Umiejętności przywódcze są bardzo ważne, szczególnie w sportach zespołowych. Trener jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji i narzucanie dyscypliny. W grupach musi osiągnąć harmonijne współistnienie i wyznaczyć wspólne cele.

Muszą wiedzieć, uczyć i pomagać sportowcom

W wysokiej konkurencji presja na uzyskanie dobrych wyników może zakłócać dobre wyniki sportowca. W przypadku młodych sportowców problem ten może być obecny, zwłaszcza w poszczególnych dyscyplinach.

Według badań nowicjusze mają tendencję do odczuwania większej presji. Są bardziej podatni na lęki i depresję. Trener powinien wziąć pod uwagę te kwestie, aby odpowiednio towarzyszyć i kierować zawodnikami.

Trener sportowy bardzo motywuje sportowców

Zapewnienie niezbędnej pewności siebie i zachęty podczas całego procesu, przed i w trakcie rozwoju zawodów, z pewnością przyniesie satysfakcjonujące wyniki w wynikach sportowca. Znajomość sportowca jest również kluczowym aspektem, ponieważ różne doświadczenia mogą mieć wpływ na wyniki.

Musi być zaangażowany

W większości przypadków pasja do sportu skłania trenera do poświęcenia się zawodowi. Jest też wielu, którzy stawiają swoją usługę ponad sprawy, które byłyby najwyższym priorytetem dla innych ludzi. W końcu to praca, która zajmuje wiele godzin, a nawet cały dzień.

Jakie są zadania trenera?

Trenerzy są zwykle zaangażowani we wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na sportowców, zarówno w zakresie ich wyników sportowych, jak i planowania. Muszą również ponosić dużą odpowiedzialność, ponieważ przypisuje się im sukces, ale ponoszą odpowiedzialność przede wszystkim, gdy wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami.

Oto niektóre z zadań, za które odpowiada trener sportowy:

  • Prowadzenie sportowców w celu osiągnięcia ich maksymalnej wydajności.
  • Przygotowywanie sesji szkoleniowych.
  • Decydowanie i komunikowanie strategii, które mają być stosowane przez sportowców w celu uzyskania dobrych wyników.
  • Ocena występów sportowców.
  • W przypadku sportów zespołowych dobór zawodników do poszczególnych zawodów.
Futbolistas de equipo.
Sporty zespołowe wywierają dodatkową presję na trenera, aby wybrał, kto gra, a kto nie.

Możesz również przeczytać: Oto jak znaleźć czas na ćwiczenia

Jak rozpoznać dobrego trenera sportowego?

Łatwo byłoby znaleźć najlepszego trenera, gdybyśmy po prostu polegali na wynikach. Jednak narażamy się również na ryzyko popełnienia błędu, gdy to robimy, ponieważ musimy wziąć pod uwagę kilka innych czynników.

Aby wykryć dobrego trenera, musimy odłożyć na bok wynik, a zamiast tego być w stanie określić, czy zespół lub sportowiec był w stanie osiągnąć najlepsze możliwe wyniki, jednocześnie utrzymując lub poprawiając swoje przyszłe wyniki.

W przypadku zespołów musimy brać pod uwagę zarówno wydajność zbiorową, jak i indywidualną. Ogólnie rzecz biorąc, dobry trener sportowy to osoba, której udaje się zmaksymalizować i wzmocnić sportowców.

W przypadku młodzieży przeprowadzono badanie w mieście Kurytyba (Brazylia) na temat metod stosowanych przez trenera i jego profilu przywódczego w pozytywnym rozwoju zawodników. W tym badaniu zasugerowano, że wybór gier o zmniejszonych wymiarach, w połączeniu z demokratycznym, emocjonalnym i motywującym profilem przywództwa, koreluje z pozytywnym rozwojem młodych ludzi poprzez sport.

Trener powinien być tym, który najlepiej zna sportowców, ich przeciwników i specyfikę gry. Chociaż mogą popełniać błędy w podejmowaniu decyzji, ich wartość leży w ewolucji sportowców, których wspierają i kierują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pluhar E, McCracken C, Griffith KL, Christino MA, Sugimoto D, Meehan WP 3rd. Team Sport Athletes May Be Less Likely To Suffer Anxiety or Depression than Individual Sport Athletes. J Sports Sci Med. 2019 Aug 1;18(3):490-496. PMID: 31427871; PMCID: PMC6683619. Dsiponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31427871/
  • de Albuquerque LR, Scheeren EM, Vagetti GC, de Oliveira V. Influence of the Coach’s Method and Leadership Profile on the Positive Development of Young Players in Team Sports. J Sports Sci Med. 2021 Mar 1;20(1):9-16. doi: 10.52082/jssm.2021.9. PMID: 33707981; PMCID: PMC7919346. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33707981/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.