Programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe

Dlaczego programowanie umysłu ma tak duże znaczenie w sporcie? Ponieważ wykorzystanie psychologii pomaga osiągnąć każdy wytyczony cel.
Programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy angażujemy się w aktywność sportową, wszyscy osiągamy punkt wyczerpania i nie możemy się doczekać zakończenia treningu. Jednak to zmęczenie jest czasami wyłącznie psychiczne. W rzeczywistości możemy jeszcze wykonać więcej wysiłku. Niezbędne do tego jest programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe.

Mózg, jako centrum układu nerwowego, wysyła rozkazy i kontroluje prawie wszystkie procesy ciała i umysłu. Wiąże się to z produktywnością i bezpośrednio wpływa na naszą wydajność w każdej aktywności, zarówno codziennej, jak i sportowej. Programowanie umysłu na naszą korzyść jest kluczowe, aby osiągnąć cele lub osiągnąć sukces w sporcie.

Odpowiednie predyspozycje i skupienie się na celach doprowadzi nas do odkrycia naszej zdolności do osiągania doskonałości i osiągania znacznie więcej niż myśleliśmy.

Programowanie umysłu kluczem do lepszych wyników

Programowanie umysłu na osiągi ma fundamentalne znaczenie dla wyników sportowych. Nie chodzi tylko o elitarnych sportowców, ale o każdego, kto ćwiczy i dąży do poprawy siebie, aby osiągnąć swój cel, musi mieć przekonanie, wytrwałość i pozytywne myśli.

Zobaczmy kilka ważnych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę, aby wykorzystać umysł na korzyść i poprawić naszą wydajność.

  • Pewność siebie: dobra samoocena jest czynnikiem decydującym. Pewność siebie pomoże nam osiągnąć najlepsze wyniki. Co więcej, kluczowe jest, aby móc go utrzymać i nie zgubić nawet w niesprzyjających momentach. Na przykład badanie zatytułowane „Oksytocyna w ślinie, lęk poznawczy i pewność siebie u sportowców przed zawodami” przeprowadzone na 56 młodych piłkarzach wykazało, że zwycięzcy mieli znacznie niższe wyniki w zakresie lęku poznawczego i wyższą pewność siebie niż przegrani.
  • Bądź wytrwały: nigdy się nie poddawaj, ale próbuj raz za razem, aż osiągniesz swój cel. Myśl pozytywnie i wypróbuj nowe techniki lub strategie.
  • Przezwyciężanie frustracji: w tym aspekcie bardzo ważne jest otoczenie sportowca, a także jego osobowość. Powstrzymanie rodziny, wkład dobrego trenera i pomoc psychologa mogą być decydujące. Jeśli mamy samokrytycyzm w stosunku do naszych wyników, jest bardziej prawdopodobne, że możemy pokonać samych siebie i osiągnąć sukces.
  • Zarządzaj emocjami: gniew lub frustracja tylko zmniejszą szanse na osiągnięcie celu, ponieważ wpłyną na koncentrację i wydajność. Sportowcy potrzebują pozytywnych myśli, aby osiągać najlepsze wyniki i osiągać szczytowe wyniki.
  • Bawić się: odnosić sukcesy lub czerpać korzyści z treningu to wspólne cele sportowców, ale mogą one być szkodliwe, jeśli chcemy je osiągnąć za wszelką cenę. Pierwszym motywem podjęcia dyscypliny powinna być dobra zabawa i zabawa, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jeśli ta motywacja zostanie utracona, prawdopodobnie porzucimy aktywność.
Mężczyzna na siłowni
Skupienie myśli na uprawianiu sportu jest kluczem do dobrego występu.

5 mentalnych sztuczek, które mogą poprawić wyniki sportowe

Uprawianie sportu pomaga stymulować mózg. Trening i rywalizacja zapewniają lepsze dotlenienie połączeń neuronalnych. To pozwala nam odnawiać pomysły, osiągać lepszą koncentrację i maksymalnie wykorzystać mózg. W związku z tym, oprócz efektu sprzężenia zwrotnego, możemy go wykorzystać na naszą korzyść, aby poprawić nasze zdolności sportowe.

Artykuł zatytułowany „W jaki sposób psychologia sportu naprawdę poprawia wyniki sportowe? ” stwierdza, co następuje:

„Niewielu w sferze wyczynowej lekkiej atletyki kwestionuje znaczenie przygotowania psychicznego przed zawodami sportowymi, a także potrzebę utrzymania tego szczególnego sposobu myślenia podczas zawodów”.

Oprócz powyższego dodaje, że trening umiejętności umysłowych przekłada się na lepsze wyniki sportowe, ale „wielu sportowców, trenerów i administratorów sportowych nadal dość niechętnie korzysta z usług wykwalifikowanego psychologa sportowego, nawet jeśli wierzą, że może to pomóc”.

Oto jak możesz zastosować programowanie umysłu, nastawiając go na osiągnięcie lepszych wyników sportowych:

1. Motywuj się

Musimy jak najlepiej przygotować umysł do ćwiczeń. Musimy skupić się na tym, że możemy to zrobić i oczyścić negatywne myśli, które predysponują nas w zły sposób.

2. Pomyśl o zrobieniu jeszcze jednego powtórzenia

Chodzi o predysponowanie mózgu do wykonania jednego powtórzenia więcej niż te, które zwykle robimy. Na przykład, jeśli zamierzasz wykonać 10 pompek, od początku nastaw się na wykonanie jedenastu. W naszej głowie tkwi przekonanie, że trzeba włożyć większy wysiłek, niż początkowo zakładano. Dzięki temu łatwiej będzie ukończyć serię.

3. Dwukrotne przekroczenie liczby powtórzeń

Polega na rozpoczęciu wykonywania ćwiczenia bez ustawiania liczby powtórzeń. Kiedy nosimy określoną kwotę i czujemy, że możemy być w środku serii, musimy mentalnie podwoić tę liczbę.

Chodzi o to, że mózg jest predysponowany do posiadania dodatkowej energii, aby osiągnąć cel. Na przykład, jeśli robimy wyskoki burpee i po pierwszych 5 myślimy, że dojdziemy do 10, to powinniśmy mieć predyspozycje do osiągnięcia 15.

4. Myślenie, że ładunek jest lżejszy

Dzięki tej strategii możemy ułatwić ćwiczenie i podnieść przy mniejszym wysiłku rzeczywistą wagę ładunku. Jest idealny, gdy zamierzamy podnieść maksymalny ciężar, znany jako 1RM lub maksimum powtórzeń. Na przykład, jeśli zamierzamy podnieść ciężar własny z obciążeniem 100 kg, powinieneś się nastawić, że zamierzasz podnieść 90 kg.

5. Ostateczna nagroda jako bodziec

Zawsze przychodzi moment, kiedy jesteśmy wyczerpani i nie możemy się doczekać końca dnia. Zgodnie z naszymi predyspozycjami zwykle dzieje się to w ostatnich minutach lub w ostatnim ćwiczeniu, w którym musimy wykonać ostatni wysiłek.

Kluczem jest oczyszczenie myśli o zmęczeniu i skupienie się na wykończeniu, aby otrzymać nagrodę. Na przykład gorący prysznic po powrocie do domu lub świadomość, że dajesz z siebie wszystko, aby osiągnąć upragnioną sylwetkę.

Kobieta słucha rad trenera
Wsparcie psychologiczne ma kluczowe znaczenie dla sportowców, aby pokonać bariery mentalne i osiągnąć maksymalny potencjał. 

Przewyższanie naszych wyników w jakiejkolwiek działalności jest synonimem motywacji i punktem wyjścia do dalszego doskonalenia naszych cech. Wykazano, że zdolności umysłowe stosowane w sporcie są tak samo ważne, jak umiejętności, technika i strategia osiągania celów.

Zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim, dobre predyspozycje, pewność siebie i wytrwałość są kluczowymi aspektami do poprawy, które dodatkowo są w naszym umyśle. Czas zmienić chip i popracować nad kontrolą poznawczą, aby osiągnąć najlepszą wydajność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • La Fratta I, Franceschelli S, Speranza L, Patruno A, Michetti C, D’Ercole P, Ballerini P, Grilli A, Pesce M. Salivary oxytocin, cognitive anxiety and self-confidence in pre-competition athletes. Sci Rep. 2021 Aug 19;11(1):16877. doi: 10.1038/s41598-021-96392-7. PMID: 34413428; PMCID: PMC8376920. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34413428/
  • Gee CJ. How does sport psychology actually improve athletic performance? A framework to facilitate athletes’ and coaches’ understanding. Behav Modif. 2010 Sep;34(5):386-402. doi: 10.1177/0145445510383525. PMID: 20935240. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20935240/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.