Co to jest zarządzanie sportem i do czego służy?

Zarządzanie sportem dotyczy projektów pomagających sportowcom w osiąganiu jak najlepszych wyników poprzez zapewnianie wsparcia i finansowania. Dowiedz się wszystkiego o roli menedżerów sportowych z tego artykułu.
Co to jest zarządzanie sportem i do czego służy?

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Sportowcy, którzy przechodzą na emeryturę, zwykle nadal uprawiają sport. Z drugiej strony ci, którzy nie byli w stanie zająć się upragnioną dyscypliną, pomagają również aktywnym sportowcom. Zarządzanie sportem to sposób na kontakt zarówno ze sportem, jak i z biznesem.

Jeśli uważasz, że masz talent do łączenia tych dwóch rzeczy, być może jest idealna kariera dla Ciebie. Zarządzanie sportem ma na celu realizację projektów, które zapewniają sportowcom wszystkie niezbędne narzędzia do maksymalizacji ich talentów i osiągania najlepszych wyników.

Pracujesz ze sportowcami indywidualnie lub za pośrednictwem instytucji. Zasoby ludzkie, rozwiązywanie problemów i aspekty ekonomiczne należą do tego zadania. W ten sposób sportowcy mogą skupić się tylko na przygotowaniu, aby osiągnąć szczytowe wyniki podczas rywalizacji.

Czym jest zarządzanie sportem i do czego służy?

Istnieje wiele powodów, dla których możemy wykorzystywać zarządzanie sportem. Doskonalenie struktur ułatwiających i usprawniających karierę sportowców to wielkie wyzwanie.

Jest to również sposób na kontakt z dyscypliną, którą praktykowaliśmy lub chcielibyśmy uprawiać. Dzięki temu możemy uczestniczyć w licznych przedsięwzięciach, uczyć się funkcjonowania instytucji, tworzyć nowe strategie, a nawet podróżować po świecie.

Książka Znaczenie menedżera sportowego w gminie sugeruje, że coraz bardziej potrzebny jest wyspecjalizowany i przeszkolony personel do zarządzania usługami sportowymi. Ten czynnik ludzki powinien wnosić racjonalność i wydajność do środków przeznaczonych na sport.

Gestor deportivo con un equipo.
Zarządzanie sportem wymaga zaangażowania i znajomości dyscypliny, a także instytucjonalnych zasad i przepisów.

Jakie zadania obejmuje zarządzanie sportem

Zadania kierownika sportowego są liczne i różnego rodzaju. Aby je zrealizować, musi brać pod uwagę cele instytucji lub sportowca, którego reprezentuje.

Należy zaplanować strategie i metody, pamiętać o potrzebach i prowadzić odpowiednią komunikację. Oto niektóre z głównych zadań menedżera sportowego:

 • Planowanie: będzie musiał wdrożyć swój projekt i aby to zrobić, będzie musiał wziąć pod uwagę kilka czynników. Uporządkowanie kalendarza zajęć jest kluczem do stawienia czoła każdemu wyzwaniu.
 • Finansowanie: musi pozyskać środki ekonomiczne, aby zdobyć strukturę i elementy do realizacji udanego projektu. Będzie musiał wykorzystać pojawiające się okazje i sprzyjające momenty, a także szukać sponsorów i innych źródeł dochodu.
 • Zarządzanie: konieczne jest przejęcie zarządzania i administrowania miejscami treningowymi i scenariuszami zawodów. W badaniu opublikowanym w 2014 r. stwierdzono, że wzrost liczby obiektów sportowych sprawia, że zarządzanie sportem jest podstawowym aspektem administracji publicznej.
 • Negocjacje: menadżer sportu musi być zaangażowany w różne operacje gospodarcze. Musi osiągać porozumienia korzystne dla instytucji, którą reprezentuje. Będzie też mnóstwo problemów, w których będzie musiał dyskutować ze swoimi współpracownikami i podopiecznymi.
 • Komunikacja: będzie musiał przekazywać pomysły swojemu zespołowi w jasny sposób. Ważne jest, aby był dobrym słuchaczem i był otwarty na nowe pomysły. Musi także stosować strategie marketingowe.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Trener i psycholog sportowy – co ich różni

Cechy, które musi posiadać dobry menadżer sportowy

Menedżer sportowy musi być dobrze wyszkolony i przygotowany na wyzwania. Wcześniej widzieliśmy niektóre z zadań, które musi wykonywać, ale ważne jest również, aby miał odpowiednią osobowość i cechy, które pozwolą mu działać z sukcesem.

Oto niektóre z cech, które musi posiadać dobry menedżer sportowy:

 • Dobry lider: Musi kierować swoim zespołem, aby osiągnąć proponowane cele. Musi zdobyć zaufanie współpracowników, aby jak najlepiej odpowiadali na jego kierownictwo.
 • Trener: ważne jest przekazywanie i dzielenie się zdobytą wiedzą z zespołem roboczym. Ważne jest również słuchanie i uczenie się od kolegów.
 • Praca zespołowa: to podstawowy aspekt osiągnięcia sukcesu. Otwartość na nowe pomysły i możliwość delegowania zadań osobom zdolnym i godnym zaufania daje inne perspektywy.
 • Kreatywność: w dzisiejszych czasach ważne jest, aby stale generować nowe pomysły. Czasami musi uciec się do naszej wyobraźni.
 • Elastyczność: musi zwracać uwagę na wszystko i być otwarty na słuchanie różnych propozycji i opinii. Musi też mieć zdolność dostosowywania się do zmian.
 • Uczciwość: jest kluczowa we wszystkich aspektach i czynnościach życia. Dobry menadżer sportu musi wpajać wartości słowem i przykładem.
Liderazgo en el deporte.
Przywództwo w sporcie wyraża się na wiele sposobów. Są tacy, którzy mają naturalny autorytet i tacy, którzy zdobywają go swoimi osiągnięciami.

Przygotuj swój projekt i odważ się wejść w zarządzanie sportem

Jeśli lubisz sport i masz doświadczenie w biznesie, rola menedżera sportowego może być idealna dla Ciebie. Ważne jest, aby być przygotowanym na różne sytuacje i opanować umiejętność rozwiązywania problemów. Aby to zrobić, musisz pracować sumiennie i nigdy nie trać z oczu głównego celu, którym jest pomoc instytucji w rozwoju i zapewnienie narzędzi do poprawy wyników sportowców. Podstawą będzie praca zespołowa i dobry podział zadań. Jest to praca bez ustalonego harmonogramu, która wymaga dużej dyspozycyjności w ciągu dnia. Jeśli jesteś gotowy na podjęcie wyzwania, zacznij przygotowywać swój projekt!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gómez Tafalla A, Mestre Sancho J. La importancia del gestor deportivo en el municipio. España; Inde Publicaciones; 2005. 158p. Disponible en: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=d2VmeOIDIXgC&oi=fnd&pg=PA7&dq=gestor+deportivo+importancia&ots=O1KkAv0vGk&sig=BrXqo1Co_RRNqHK6DuIoSzGKjjY#v=onepage&q=gestor%20deportivo%20importancia&f=false
 • Ródenas Espí S, Mestre Sancho J, Abella C. Análisis del perfil del gestor deportivo en los municipios de más de 5.000 habitantes de la provincia de Castellón. España; Revista de la Fundación Dialnet, N°20,  2014. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5802402

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.