7 działań, które sprawiają, że jesteś postrzegany jako zły lider

Jedną z cech złego lidera jest zachowywanie się jak mądrala, który nie jest w stanie wysłuchać konstruktywnego wkładu swojego zespołu. Dowiedz się więcej w tym artykule.
7 działań, które sprawiają, że jesteś postrzegany jako zły lider

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Przywództwo w organizacjach jest zwykle jednym z najczęściej badanych aspektów z perspektywy różnych dyscyplin. Ma bowiem kluczowy wpływ na wydajność zespołów roboczych. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy lider jest dobry czy zły. Jednak to działania samej osoby na kierowniczym stanowisku mogą całkowicie zmienić wyniki i sposób, w jaki ją postrzegają inni.

Czy jest tylko jeden sposób na bycie liderem? Nie, z pewnością nie ma uniwersalnej recepty na realizowanie pozytywnego przywództwa! Jest jednak kilka zachowań, których należy unikać, jeśli nie chcesz być postrzegany lub postrzegana jako zły lider.

Spójrzmy.

Działania, które sprawiają, że jesteś postrzegany jako zły lider

Dobry lider działa jako kluczowy element w organizacji. Jest bowiem nie tylko tym, który przewodzi i kieruje swoim zespołem. Jest również zdolny do bycia mediatorem i podmiotem komunikacji między menedżerami. Osobą, która bierze pod uwagę osiąganie celów, zaangażowanych w to ludzi i kontekst.

Lider jest więc jak żongler, który musi umieć artykułować wymagania i potrzeby różnych elementów zaangażowanych w funkcjonowanie organizacji.

Oto niektóre działania, które szkodzą przywództwu. Dowiedz się, czy jesteś na tej ścieżce, aby poprawić to, co utrudnia ci bycie dobrym liderem.

1. Zły lider nie słucha

Lider musi być pierwszą osobą, która będzie mieć otwartą postawę. Wysłuchuje potrzeb swojego zespołu oraz akceptuje sugestie i konstruktywną krytykę. Zły lider to ten, który zna tylko swoje metody – ten, który wie wszystko.

W ten sposób hamuje rozwój swojego zespołu, nie doceniając wkładu innych i utrudniając zwielokrotnienie pomysłów. Ci, którzy przewodzą, wiedzą, że każdy głos ma swoją wartość i może pomóc w lepszym zarządzaniu ich pracą.

Ci, którzy nie słuchają, zwykle charakteryzują się brakiem umiejętności komunikacji lub autorytarną komunikacją, przez co kończą jako nieobecni szefowie lub przywódcy za zamkniętymi drzwiami. Brak komunikacji oznacza brak jasności kierunku działań i oczekiwań.

Líder autoritario es un mal líder.
Autorytarne przywództwo, które nie pozostawia miejsca na dialog, nie prowadzi do niczego. Wręcz przeciwnie, tylko komplikuje to zadanie.

2. Nie udostępnia informacji

Zatajanie informacji dla własnej wygody czyni z ciebie złego przywódcę.

Z drugiej strony dobry lider wie, jak wskazać właściwy czas na przekazanie pewnych informacji swojemu zespołowi, ale nie dla własnej korzyści.

3. Zły lider nie uznaje pracy innych

Zły przywódca nie toleruje błędów i nie jest asertywny, gdy krytykuje lub zwraca uwagę na wkład innych osób. Lubi też wytykać błędy innych.

Z drugiej strony dobry przywódca zdaje sobie sprawę, że każdy może popełniać błędy, ale wykorzystuje je jako okazję do poprawy.

4. Nie ufa swojemu zespołowi

Zły lider nie dowierza możliwościom swojego zespołu, więc przyjmuje postawę kontrolującą w odniesieniu do powierzonych zadań lub nawet nie umie delegować. Kontrola absolutna nie ma nic wspólnego z monitorowaniem towarzyszącym lub usuwającym wątpliwości.

W rzeczywistości tę ostatnią postawę uważa się za pozytywną, ponieważ lider musi właśnie towarzyszyć, wspierać i służyć jako punkt odniesienia. To on musi szukać równowagi między byciem obecnym a pozostawieniem wystarczającej ilości miejsca, aby jego zespół mógł nauczyć się samodzielnie wykonywać zadania.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

5. Zły lider nie potrafi rozwiązywać problemów w zespole

Dobrzy liderzy znają siebie i wiedzą, jak zidentyfikować mocne i słabe strony, nad którymi muszą pracować.

Ponadto rozumieją, jak ważne jest tworzenie dobrego środowiska pracy, dlatego są zainteresowani zarządzaniem emocjami własnymi i zespołu. Unikają udawania, że nic się nie dzieje.

6. Widzi tylko wyniki

Jedyną rzeczą, która ma znaczenie dla złego przywódcy, jest umiejętność kategoryzacji zadań jako osiągniętych lub nieosiągniętych. Skupia się tylko na celach i zapominają, że pracuje z ludźmi i pomija procesy, które prowadzą do celu. Dlatego w jego oczach wszystko zawsze jest niewystarczające.

7. Myli przywództwo ze zbytnią pewnością siebie

Zły lider uważa, że musi być przyjacielem, aby zdobyć swój zespół. Dlatego czasami błądzi po stronie zbytniej pewności siebie lub nie wie, jak wyznaczać granice i limity. Dobrego przywództwa nie sprawują też ci, którzy żartują lub komentują w złym guście, wykorzystując swoją pozycję.

Dobry lider wie, jak być miłym i asertywnym. Nie przeszkadza mu to jednak działać profesjonalnie. Dobry przywódca nie myli autorytetu z autorytaryzmem ani sympatii z nieformalnym zachowaniem.

Jak zły lider wpływa na firmę?

Każdy z tych wzorców zachowań ma bezpośredni wpływ na słabe lub złe postrzeganie osoby, która sprawuje przywództwo. Ma to również konsekwencje na poziomie indywidualnym ze strony pracowników. Wpływa to na motywację i zaangażowanie w pracę, cierpi na tym środowisko pracy, a nawet może dojść do absencji.

Tak więc zły lider, który nie zarządza dobrze biznesem, jest zdezorganizowany lub zbyt autorytarny, nie wyznacza jasnych wskazówek dla swojego zespołu, nie powinien być traktowany jako drobny problem dla firmy. Należy się tym zająć jak najszybciej, aby uniknąć jeszcze gorszych konsekwencji.

Liderazgo asertivo.
Asertywne przywództwo zachęca do udziału całego zespołu w projekcie, aby w najlepszy sposób osiągnąć wyznaczone cele.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Dobry lider odnosi sukcesy, ponieważ nie myśli indywidualnie

Ludzie, którzy wyróżniają się w przywództwie, wiedzą, że praca nigdy nie jest wykonywana w pojedynkę. Rozumieją, że mogą mieć cechy osobiste i własne umiejętności, ale zdają sobie również sprawę, że trzeba polegać na swoim zespole, aby osiągnąć cele.

Dobry lider nie musi przysłaniać swojego zespołu, aby zabłysnąć, ale wręcz przeciwnie: chce, aby ludzie wokół niego również mogli się wyróżniać. Rozumie, że wzrost nie jest kwestią jednej osoby. Jeśli ludzie wokół niego dobrze sobie radzą, prowadzi to do korzyści dla całej społeczności.

Jednak przede wszystkim ci, którzy są na szczycie, wyróżniają się tym, że wiedzą, że przywództwo to proces uczenia się, który polega na budowaniu własnego stylu. Wykorzystują wszystkie zasoby, aby to osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • PRECIADO HOYOS, ÁNGELA, & MONSALVE GÓMEZ, MARÍA FERNANDA (2008). EL LIDERAZGO EN LA GESTIÓN DE LA EMPRESA INFORMATIVA. Revista Ciencias Estratégicas, 16(19),79-96.[fecha de Consulta 10 de Septiembre de 2021]. ISSN: 1794-8347. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=151312831006
  • Gómez, Rosa Amalia (2008). El liderazgo empresarial para la innovación tecnológica en las micro, pequeñas y medianas empresas. Pensamiento & Gestión, (24),157-194.[fecha de Consulta 10 de Septiembre de 2021]. ISSN: 1657-6276. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=64602407
  • Reyes, Jorge Vladimir Gonzales, et al. “La influencia del liderazgo en el clima organizacional de las empresas.” Revista de investigación 42.95 (2018): 241-252.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.