Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Odnalezienie swojej prawdziwej pasji to proces, którego realizacja w znaczący sposób określi Twoje zadowolenie z życia. Dzisiejszy artykuł zawiera kilka praktycznych porad, jak odkryć to, co naprawdę kochasz. Oto siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję.
Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2021

Prawdziwa pasja to emocje, uczucia i impulsy, które powstają z miłości do czegoś. To siła, która zwiększa Twoje możliwości, przekładając się na wzrost Twojej wydajności. Dzieje się tak, ponieważ pasja to potężny bodziec do osiągnięcia optymalnej życiowej energii, którą każdy chciałby posiadać. Ważne jest jednak, aby najpierw odkryć swoją prawdziwą pasję i dowiedzieć się, czym się naprawdę pasjonujesz. Ale to może okazać się nie takie proste.

Czas na znalezienie pasji u każdej osoby jest różny. W wielu przypadkach pasja, nawet odkryta, nigdy się nie zmaterializuje. Wówczas wychodzi na to, że codzienne życie charakteryzuje przeciętność. Mamy jednak także dobrą wiadomość: istnieją sposoby na zwiększenie szans odkrycia tego, czym naprawdę się pasjonujesz.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym bazują te metody.

Znalezienie swojej prawdziwej pasji jest ważne, aby odnieść sukces

Zwykle zastanawiamy się, jak ważna jest pasja dla upragnionego sukcesu w życiu, zanim jeszcze ją odnajdziemy. Albo odnajdujemy wręcz długo po tym, gdy droga ku niej stała się dla nas mglista czy wręcz nieuchwytna.

Zasadniczo jednak należy zrozumieć, że sukces sam w sobie nie jest celem, ale ścieżką, która rozciąga się przez całe życie. Z kolei pasja to silnik, który pozwala po tej ścieżce biec, a nie się włóczyć. Przewaga dostępu do tego, co cię pasjonuje, polega na tym, że będziesz mieć nieustanną motywującą energię, by dążyć do celu. W ten sposób pasja utrzyma cię w ciągłym ruchu.

Jak możesz sobie wyobrazić, z pasją codzienny wysiłek nie będzie torturą, jaką często okazuje się robienie rzeczy, które nie sprawiają ci przyjemności. To dlatego, że będziesz zadowolony z wszelkich robionych przez siebie postępów. Wszystko to ma korzystne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak? Poprzez zmniejszenie poziomu stresu.

Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Misją jest odkrycie, czym się rzeczywiście pasjonujesz. Aby w tym pomóc, zebraliśmy wskazówki o wysokim poziomie skuteczności, aby skrócić czas poszukiwania. Od teraz wymówki schodzą na dalszy plan, a ty zaczynasz realizować swoje marzenia!

Odnalezienie tego, co cię pasjonuje, to długa droga, która wymaga wysiłku i zastosowania kilku przydatnych wskazówek.

1. Przyjrzyj się swojemu dzieciństwu

Czysta prawda o tym, jaką jesteś istotą, ukryta jest we wczesnych etapach życia. Aby ją odkryć, powróć do spraw, które wtedy kochałeś. To zawsze doskonały wskaźnik twoich preferencji.

Chciałeś zostać lekarzem? A może nieustannie bawiłeś się w archeologa? Interesowałeś się owadami? To drogowskazy, które zaczynają wskazywać ci odpowiedni kierunek.

Chociaż to prawda, że dzieci miewają wiele preferencji na wczesnym etapie dorastania, w rzeczywistości dość łatwo ustalić, które priorytety są dla nich najistotniejsze.

2. Pozbądź się zakłóceń

Mózg wykonuje niezwykłą pracę, dbając o analizę wszystkiego, co dzieje się wokół  ciebie. Nadmierny hałas i czynniki rozpraszające otoczenie uniemożliwiają nam jednak koncentrację.

Dlatego warto zmienić nawyki związane z biernymi czynnościami, aby odkryć, co cię pasjonuje – na przykład ograniczyć nadmierne korzystanie z sieci społecznościowych lub oglądanie filmów.

Zarezerwuj sobie od 30 minut do 1 godziny refleksji dziennie, przy wyłączonych wszystkich urządzeniach, bez hałasu i z wystarczającą ciszą i spokojem, aby na nowo odkryć swoją prawdziwą naturę, często po prostu schowaną za rutyną.

3. Eksperymentuj i odkrywaj

Wykonywanie tych samych czynności dzień po dniu zamyka wszelkie szanse na odnalezienie swojej prawdziwej pasji. Dobrym sposobem na wyrwanie się z tego szkodliwego cyklu jest comiesięczne uczestnictwo w różnych kursach. W ten sposób realizujesz scenariusz prób i błędów, który promuje pozytywne wyniki w odkrywaniu siebie w krótszym czasie.

4. Zachowaj spokój podczas poszukiwań

Nie ma magicznej formuły, której wymówienie powoli ci dowiedzieć się, czym się pasjonujesz. Nie ma też przybliżonych ram czasowych na sukces.

Dlatego opanowanie i cierpliwość to cechy, nad którymi należy pracować, aby osiągnąć pożądany rezultat. Nie wyznaczaj terminów ani nie nastawiaj się na natychmiastowość. Chodzi o coś naprawdę bezcennego, o Twoją prawdziwą pasję. To potrzebuje czasu.

Powyższe wiąże się również z poświęcaniem wystarczającej ilości czasu na wszelkie nowe czynności, których próbujesz. Innymi słowy, nie poddawaj się bez uprzedniego zbadania tego, jak czujesz się w nowych zajęciach i co mają ci one do zaoferowania.

5. Pamiętaj: twój wiek nie ma znaczenia

Wiek nie jest czynnikiem warunkującym odkrycie swojej prawdziwej pasji. Zachęcanie do zrobienia pierwszego kroku może być jednak trudne ze względu na niektóre przestarzałe bariery społeczne.

Prawda jest taka, że ​​musisz pozwolić sobie na osiągnięcie i zamanifestowanie swoich upodobań, pomijając wszelkie przeszkody, zwłaszcza te, które sam sobie narzucasz. Nigdy nie jest za późno!

6. Jak znaleźć swoją prawdziwą pasję? Skup się

Musisz zapomnieć o micie, że robienie tego, co cię pasjonuje, będzie łatwe i przyjemne. Każda podejmowana przez ciebie działalność zawsze będzie powodować niedogodności.

Pamiętaj jednak, że są to chwile przejściowe. Zrozumienie tego ułatwi utrzymanie motywacji.

Często bywa tak, że dany człowiek już wie, jaka jest jego prawdziwa pasja, ale niekorzystne sytuacje wywołują wątpliwości co do źródła tej inspiracji. Krótko mówiąc, obiektywne podejście do wiedzy o tych źródłach i niepodejmowanie decyzji czy zaniechań w ferworze emocji to najlepsze sposoby na rozwianie własnych wątpliwości.

7. Kontroluj zasoby swojej energii

Zarówno poszukiwanie, jak i realizowanie swojej pasji może być trudne. Zbyt intensywne podążanie za nagłym impulsem może sprawić, że nierozważnie wyczerpiemy własne zasoby energii.

Ważne jest, aby zawsze dbać o siebie i priorytetowo traktować swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak odkryć swoją prawdziwą pasję
Zachowanie spokoju jest kluczem do oddzielenia się od rutyny i poszukiwania tego, czym naprawdę się pasjonujesz.

Jak odkryć swoją prawdziwą pasję: podsumowanie

Oprócz siedmiu wspomnianych powyżej wskazówek warto wskazać na inną, dodatkową i ciekawą metodę. Polega na zadaniu sobie następujących pytań i dogłębnej analizie własnych odpowiedzi:

  • Co byś zrobił/zrobiła ze swoim czasem, gdyby pieniądze nie były problemem?
  • Jakie działania pobudzają twoją kreatywność?
  • Jakich ludzi podziwiasz?
  • Czy wybrałbyś/wybrałabyś swój obecny zawód, gdybyś mógł/mogła to zrobić od nowa?
  • Co lubisz robić w wolnym czasie?
  • Czy cieszysz się życiem?

Zadanie odkrycia tego, czym się pasjonujesz, jest osobiste, ponadto ciągle się zmienia, w zależności od pojawiających się na danym etapie oczekiwań. Wszyscy jesteśmy inni, zatem trudno znaleźć uniwersalną receptę na sukces. Pamiętaj, że wytrwałość jest ku temu najlepszym narzędziem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Robinson K. Encuentra tu elemento: El camino para descubrir tu pasión y transformar tu vida. Penguin Random House Grupo Editorial España. 2013.
  • Freire A. Pasión por emprender: de la idea a la cruda realidad. Editorial Norma. 2005.
  • Calle R. En busca del ser. Grupo Anaya Comercial. Sendas Series. 2003.
  • Moore T. Un trabajo con alma: La alegría de descubrir cuál es tu misión en el mundo (crecimiento personal). Editorial Urano. 2008.
  • Monbourquette J. Cómo descubrir tu misión personal. Editorial San Pablo. 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.