Wyzwania związane ze starością - jak stawić im czoła?

Starość nie musi być negatywnym etapem życia. Chodzi o nadanie jej nowego znaczenia i znalezienie alternatywnych zajęć, które utrzymają nas w aktywności i zdrowiu.
Wyzwania związane ze starością - jak stawić im czoła?

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2021

Żyć dłużej, ale też lepiej. To pewne, że oczekiwana długość życia nie jest dziś taka sama jak przed laty. Ale zamiast interesować się tym, ile chcemy żyć, powinniśmy interesować się tym, jak żyć. Dlatego aktywne starzenie się to odświeżona propozycja, aby inaczej spojrzeć na wyzwania związane ze starością.

Stawianie czoła starości koncentruje się na uważnym braniu pod uwagę potrzeb, pragnień i możliwości osób starszych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 2015-2050 odsetek mieszkańców świata w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 12% do 22%. Chociaż można założyć pewne odchylenia, prognozy na rok 2020 przewidywały, że liczba osób w wieku 60 lat i starszych będzie wyższa niż dzieci poniżej 5 roku życia.

Wyzwania związane ze starością nie muszą być jednak traktowane jak choroba, wręcz przeciwnie. To kolejny etap w cyklu życia, który zaprasza do podejmowania nowych projektów. Oferuje też różne formy korzystania z życia.

Wyzwania związane ze starością

Zasadniczo należy wspomnieć, że starzenie się jest unikalnym doświadczeniem dla każdej osoby. na stopniu indywidualnym znaczenie odgrywają czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. Jednak w ramach ogólnego kryterium przyjmuje się, że mogą wystąpić zmiany opisane poniżej.

Wyzwania na poziomie ciała związane ze starością

Zmiany w ciele są jedną z cech charakterystycznych towarzyszących starzeniu się. Choć dziś typowy obraz osób starszych nie jest już taki sam jak dawniej.

Ze względu na postęp w nauce, zabiegi kosmetyczne i styl życia, cechy takie jak pomarszczona skóra, zmniejszone zdolności sensoryczne (wzroku i ucha), zmiany w metabolizmie czy utrata masy kostnej podlegają dziś zdecydowanie większej kontroli.

Pomarszczona szyja
Zmiany fizyczne występujące w starszym wieku to np. zmarszczki, związane z degeneracją kolagenu w skórze.

Zmiany społeczne

Wyzwania społeczne związane ze starością najbardziej odbijają się w zmianie ról. Na przykład w okresie przejściowym między wykonywaniem pracy zawodowej a przejściem na emeryturę.

Podobnie, przez długi czas uważano, że starsi ludzie mają tendencję do izolowania się. Niekoniecznie musi tak być. Wiele starszych osób stara się bowiem wykorzystywać swój wolny czas i angażować się w różne zajęcia.

Czasami może się zdarzyć, że ta izolacja wynika bardziej z przyczyn zewnętrznych (śmierć partnera i innych bliskich osób) niż z własnej woli. Wyzwania związane ze starością są unikalne dla każdej osoby. Trzeba zatem baczniej zwracać uwagę na zmiany nastrojów i nowe wyzwania, jakie niosą ze sobą te zmiany społeczne.

Funkcje poznawcze i intelektualne

W starszym wieku mogą wystąpić trudności w zapamiętywaniu, używaniu języka i ekspresji. Starsza osoba na przykład może zgubić wątek rozmowy. Może mieć trudności z zapamiętaniem nazwiska, albo mylić osoby. To odzwierciedla pewne upośledzenie funkcji poznawczych.

Nie oznacza to jednak, że osoby starsze nie mogą uczyć się nowych rzeczy ani zajmować się własnymi sprawami. Te zmiany skłaniają nas raczej do myślenia, że ​​chodzi o sytuacje dynamiczne, a nie wyjątkowe.

Ważne jest, aby być wyczulonym na takie zmiany i, jeśli się pojawiają, coś z nimi zrobić. Raz jeszcze powtórzmy, że starość nie musi oznaczać straty, ale adaptację.

Może Cię zainteresować również ten temat: 7 rzeczy, których będziesz żałować na starość

Wyzwania związane ze starością – wskazówki, jak im sprostać

Jak na każdym innym etapie życia, na wyzwania związane ze starością również trzeba się przygotować. Kiedy podejmujemy decyzję o opuszczeniu domu rodziców lub o założeniu rodziny, czy nie myślimy o miejscu, o odpowiednim czasie, o niezbędnych środkach? To samo należy zrobić u progu starości.

Pewne wskazówki wymienione poniżej mogą pomóc nam zastanowić się, jak wyobrażamy sobie ten etap życia. To pozwoli podejmować lepsze decyzje dotyczące wyboru sposobu, w jaki chcemy go przeżyć.

1. Pracuj nad akceptacją

Aby stawić czoła starości, musimy pogodzić się z zachodzącymi zmianami i transformacjami. Naucz się patrzeć na nową rzeczywistość z różnych perspektyw. Ale nie przyjmuj punktu widzenia straty, upośledzenia czy nostalgii za przeszłością.

Z drugiej strony próba utrzymania tego samego rytmu lub nierozpoznawanie pewnych ograniczeń, jakie może stawiać ciało, prowadzi do większej frustracji.

2. Prowadź zrównoważone życie

W tym momencie gry często słyszymy, że „wszyscy musimy na coś umrzeć, a ja wolę, żeby przynajmniej było zabawnie”. Prawda jest taka, że ​​przyjemność nie musi kojarzyć się z ekscesem.

Aby starzeć się pozytywnie, idealnie byłoby zapewnić sobie możliwość zdrowego odżywiania się, wystarczającego odpoczynku i umiarkowanej aktywności fizycznej. Oczywiście wszystko w zależności od tego, na co pozwala organizm.

3. Pamiętaj, że wszyscy potrzebujemy opieki

W procesie starzenia wiele osób zaczyna odczuwać frustrację, gdy ten stan zakłóca ich niezależność lub autonomię. Na przykład, ponieważ nie widzą dobrze, nie mogą już prowadzić samochodu i potrzebują kogoś, kto je przywiezie lub odwiezie. Wielu starszych osób czuje się, jakby były bezużytecznie lub jakby stanowiły ciężar dla swoich rodzin.

W takich chwilach, aby stawić czoła starości, dobrze jest pamiętać, że wszyscy ludzie potrzebują opieki. Dlatego czasami ją dajemy, a czasami otrzymujemy.

4. Utrzymuj aktywny umysł

Możesz wybierać propozycje pobudzania umysłu w różnych formatach: podcasty, sudoku, filmy dokumentalne. Ważne jest, aby kontynuować pewien wysiłek poznawczy.

Podobnie na starość możesz kontynuować naukę. Być może nadszedł czas, aby zapisać się na kurs, na który nie miałeś wcześniej czasu lub nawet rozwinąć umiejętności technologiczne. Nie tylko młodzi dobrze sobie radzą z nowa technologią.

5. Można się zająć innymi rzeczami

W pozytywnym podejściu do starzenia się nie chodzi o zaprzestanie wykonywania czynności, ale o zastąpienie ich innymi lub zmniejszenie ich intensywności. Na przykład, być może nie jest już przyjemnie opiekować się wnukami przez całe popołudnie ze względu na zmęczenie. Ale zamiast tego odebrać je ze szkoły i przywieźć do domu.

Kluczem do sukcesu jest przestawienie się na to, co można robić i podjęcie alternatyw i nowych wyzwań.

6. Szanuj decyzje osób starszych

Członkowie rodziny muszą zdawać sobie sprawę, że starsze osoby nadal posiadają swoje prawa i mają zdolność podejmowania decyzji. Na przykład bardzo często interpretujemy, że są przygnębione, ponieważ nie chcą się wybrać do centrum handlowego.  A tymczasem może po prostu czują się zmęczone lub nie mają ochoty na tłumy ludzi.

Czasami nie chcą mieć najnowszego modelu telefonu komórkowego, pełnego aplikacji i trudniejszego w obsłudze, ale wolą coś bardziej dyskretnego i odpowiedniego do ich własnych potrzeb.

Możemy więc zaoferować naszą pomoc, ale nie narzucać jej. Ważne jest, abyśmy nauczyli się rozumieć i wczuwać się w ich prośby oraz szanować ich decyzje.

Do każdej starości podchodzi się z różnych perspektyw. Są starsze osoby, które nadal pracują, w wolniejszym tempie, ale robią to, bo lubią.

Odkryj również ten interesujący artykuł: Starość to myśleć i marzyć, ale nic nie robić

Aby pokonać wyzwania związane ze starością, trzeba z nimi żyć a nie walczyć

Wreszcie, w ramach skutecznych strategii radzenia sobie ze starością, należy wyjaśnić, że uczestnictwo i zmiana społeczna mają olbrzymie znaczenie. Na tym etapie często bowiem momencie spotykamy poglądy z jednej strony dewaluujące starość (bezużyteczność, utrata zdolności) a z drugiej przypisujące jej zdziecinnienie.

Prawda jest taka, że ​​zarówno starość, jak i inne etapy życia mogą nas czegoś nauczyć. Aby pokonać więc wyzwania związane ze starością w pozytywny sposób, również jako społeczeństwo musimy jej towarzyszyć.

W tym celu należy skończyć z negatywnymi stereotypami związanymi ze starością i przestawić się na pozytywne podejście. Starsi ludzie w pewnym momencie przecież się nami opiekowali. Mają doświadczenia i swój punkt widzenia, które uczą nas wielu rzeczy.

Ważne jest, aby pracować nad budowaniem wizerunków i przekazów, które urealnią obraz dzisiejszej starości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud en https://www.who.int/es
  • Rodríguez García, Yarmein, Oliva Díaz, Juan Ariel, Gil Hernández, Arletty, & Hernández Riera, Rodolfo. (2008). Características biopsicososciales de los ancianos. Revista Archivo Médico de Camagüey12(1) Recuperado en 05 de abril de 2021, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-02552008000100004&lng=es&tlng=es.
  • González Bernal, Jerónimo, & de la Fuente Anuncibay, Raquel (2014). Desarrollo Humano en la vejez: un envejecimiento óptimo desde los cuatro componentes del ser humano. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 7(1),121-129.[fecha de Consulta 6 de Abril de 2021]. ISSN: 0214-9877. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=349851791013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.