Starsza osoba i poważna choroba - 6 wskazówek, jak jej pomóc

Gdy u starszej osoby dorosłej zdiagnozowano poważną chorobę, robi to silne wrażenie, dlatego ważne jest, aby pomóc jej poradzić sobie z nią w możliwie najlepszy sposób.
Starsza osoba i poważna choroba - 6 wskazówek, jak jej pomóc

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tak zwany trzeci wiek rozpoczyna się w okolicach 65 lat i od tego czasu występuje większe ryzyko zachorowania na poważne choroby. Będzie to jednak uzależnione od stylu życia, który wcześniej prowadziła starsza osoba, a także od upływu czasu.

Kiedy starsza osoba dowiaduje się, że zdiagnozowano u niej poważną chorobę, staje przed faktem, że nie będzie już w stanie kontynuować swojego poprzedniego stylu życia. Fakt ten może wywrzeć silne wrażenie zarówno na niej jak i na jej środowisku rodzinnym.

W takich przypadkach należy znaleźć odpowiednie sposoby, aby problemy związane z chorobą były jak najłatwiejsze do zniesienia. Dlatego poniżej oferujemy sześć przydatnych wskazówek, jak radzić sobie z chorobami u osób starszych.

1. Starsza osoba doceni Twoją szczerość

Bardzo ważne jest, aby być uczciwym i szczerym przy diagnozie choroby. Oprócz wsparcia rodziny i dobrego poradnictwa medycznego, należy szukać właściwych słów, aby móc jasno przedstawić informacje o dokonanej diagnozie.

Ważne jest, aby unikać tworzenia atmosfery smutku, rozpaczy lub beznadziei u osób starszych. Fakt, że jest chora, nie powinien być ukrywany przed osobą starszą, jakkolwiek poważna może być sytuacja. Zawsze jednak należy być bardzo taktownym.

2. Słuchaj i szanuj decyzję, jaką podjęła starsza osoba

Starsza osoba to człowiek, który zdobył duże doświadczenie w trakcie swojego życia. Dlatego też, biorąc pod uwagę spustoszenia i ciężkość choroby, musisz zawsze uszanować decyzję, którą podejmuje.

Starsza osoba u lekarza.

Ważne jest, aby wyjaśnić konsekwencje, jakie może przynieść schorzenie. Dzięki temu, będzie mogła podjąć decyzję, czy chce kontynuować leczenie, albo czy chce kontynuować nieco inny, zdrowszy styl życia.

W tym aspekcie ważne jest, aby rodzina zapewniała wsparcie przy podejmowaniu decyzji. Zmniejszy to stres i zapobiegnie niepotrzebnym walkom z pacjentem w starszym wieku.

3. Spróbuj pomóc pacjentowi żyć na tyle normalnie, na ile to możliwe

Rozpoznanie choroby u osoby w podeszłym wieku niekoniecznie oznacza, że powinna teraz położyć się do łóżka i tam pozostać. Przeciwnie, musi nadal wykonywać swoje codzienne czynności w sposób całkowicie normalny, choć będzie być może korzystać z pomocy i współpracy swoich bliskich.

4. Starsza osoba powinna mieć wsparcie całej rodziny

Wskazane jest, aby cała rodzina była gotowa pomóc w zapewnieniu stałej opieki osobie starszej, która poważnie zachorowała. Możecie wprowadzić grafik albo dyżury, aby wszyscy członkowie rodziny mogli współpracować.

Dobrze opracowany plan opieki powinien uwzględniać obejmować wizyty towarzyskie, chwile poświęcone na rozmowy i wsparcie. A w przypadku osób najbliższych pacjentowi także czas poświęcony na pielęgnację i opiekę.

W ten sposób starsza osoba dotknięta chorobą nie poczuje się porzucona. Z drugiej strony plan zapobiegnie sytuacji, w której niektórzy członkowie rodziny mogliby się poczuć przygnębieni, wyczerpani lub zbyt obciążeni obowiązkami.

5. Szukaj pomocy psychologicznej

Profesjonalna pomoc medyczna jest bardzo wskazana, aby dobrze radzić sobie z chorobą u starszej osoby.

Kobieta u psychologa

Interwencja psychologa wyspecjalizowanego w pomocy dla pacjentów w podeszłym wieku może pomóc chorej osobie rozładować emocje, uczucia lub obawy związane z nowym etapem. Pomoże to również członkom rodziny przejść przez ten trudny okres.

Dobrą alternatywą jest również znalezienie tanatologa, który wesprze całą rodzinę. Dzięki temu rodzinie będzie łatwiej się zjednoczyć i poprawić swoje relacje stawiając czoła chorobie.

6. Zachęcaj do zdrowego stylu życia i pomagaj w jego utrzymaniu

Starsza osoba powinna być zachęcana do lepszego stylu życia od momentu wykrycia choroby. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to równoznaczne z wykonywaniem nowych czynności, takich jak ćwiczenia lub zdrowe odżywianie.

  • Pierwszym krokiem jest kontrola spożycia żywności lub napojów, które mogą być szkodliwe dla stanu zdrowia pacjenta.
  • Ponadto należy zachęcać go do wychodzenia z domu, spacerów i poznawania nowych ludzi.

Wszystko to pozwoli starszym dorosłym poczuć się lepiej pomimo ich stanu. Może się nawet zdarzyć, że ogólny stan zdrowia pacjenta poprawi się na tyle, że zwiększy się jakość życia i wydłuży jego czas.

A Ty, jak sobie poradziłaś z opieką nad starszą osobą, którą dotknęła poważna choroba? Chociaż każdy ma różne sposoby radzenia sobie z problemem, ważne jest, aby zawsze starać się zachować kontrolę nad sytuacją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Turner, J., & Kelly, B. (2000). Emotional dimensions of chronic disease. Western Journal of Medicine172(2), 124–128.
  • “Helping pays off: People who care for others live longer.” ScienceDaily. ScienceDaily, 22 December 2016. www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161222094834.htm
  • Warburton, D. E. R., Nicol, C. W., & Bredin, S. S. D. (2006). Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ : Canadian Medical Association Journal174(6), 801–809. http://doi.org/10.1503/cmaj.051351

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.