Czym jest medytacja Vipassana i jakie przynosi korzyści?

Motywacja Vipassana to starożytna praktyka, która pozostaje aktualna. Odkryj, jak poprzez uważne oddychanie i uważność możesz poprawić swoje życie.
Czym jest medytacja Vipassana i jakie przynosi korzyści?
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Medytacja Vipassana koncentruje się na zmianie postrzegania otaczającego nas świata. Poprzez świadomą obserwację ludzie praktykujący tę dyscyplinę osiągają lepsze zrozumienie swojej rzeczywistości. W szczególności poprawia introspekcję i koncentrację.

Celem tej techniki jest pomoc w zobaczeniu rzeczy tak, jak się dzieją w rzeczywistości. Ponadto medytacja Vipassana pomaga w unikaniu zniekształceń poznawczych, które mogą istnieć w życiu codziennym. Innymi słowy, spokój i równowagę między zdrowiem fizycznym i psychicznym uzyskuje się poprzez neutralną ocenę wydarzeń, zamiast dokonywać osądów wartościujących.

Czym jest medytacja Vipassana?

Ta forma medytacji jest najstarszą, jaka istnieje. Jest jednak ciągle popularna na całym świecie. Medytacja Vipassana jest praktykowana na całym świecie od ponad 2500 lat, odkąd została spopularyzowana przez Buddę. Dziś również uważność zawiera aspekty tej praktyki z korzyścią dla jej adeptów.

Generalnie chodzi o nabycie optymistycznego spojrzenia na życie. Ucząc się łączenia umysłu z ciałem, ludzie osiągają stan pełni i spokoju. Czują się komfortowo sami ze sobą i potrafią znaleźć najlepsze rozwiązania codziennych problemów.

Chodzi o to, aby znaleźć kilka minut dziennie na zastosowanie tej formy medytacji i podążać szybką i bezpieczną ścieżką do samoanalizy. Gdy będziemy w stanie włączyć ten nawyk do naszego życia, zobaczymy, jak zmienia się nasza wizja świata.

Najlepiej zawsze znaleźć ten sam moment na wykonanie tej praktyki. Na przykład dobrym pomysłem byłoby robienie tego każdego wieczoru przed pójściem spać. Wykazano, że wieczorna medytacja Vipassana pomaga w  zasypianiu i poprawia jakość snu.

Medytacja Vipassana ma na celu zmianę percepcji u osób, którzy ją praktykują. Jej celem jest umożliwienie wyraźniejszego postrzegania sytuacji.

Może Cię to zainteresować: Medytacja – 7 rodzajów i ich korzyści

Jakie korzyści przynosi medytacja Vipassana?

Jak już wspomnieliśmy, główne korzyści, jakie daje medytacja Vipassana to osiągnięcie wysokiego poziomu spokoju umysłu wraz z lepszą zdolnością do introspekcji. Istnieją jednak również inne efekty, które szczegółowo omówimy poniżej.

1. Poprawia zdolność obserwacji

Pamiętajmy, że patrzenie to nie to samo, co obserwowanie. Kiedy zaczynamy medytować regularnie, wzmacniamy zdolność wychodzenia poza to, co pozorne. Oznacza to, że nie zostajemy tylko z tym, na co patrzą nasze oczy. Chodzi o uszczegółowienie i interpretację tego, co widzimy, aby zapewnić dokładną obserwację rzeczywistości.

2. Medytacja Vipassana pomaga się zrelaksować

Po stresującym dniu medytacja pomaga obniżyć poziom stresu. Dlatego zaleca się medytację przed snem. Jednak możemy również wykonać tę praktykę w dowolnym momencie. Na przykład, kiedy wracasz do domu z pracy lub uczelni.

3. Poprawia nastrój

Stres jest jednym z czynników powodujących wybuchy gniewu. Biorąc ten fakt pod uwagę, medytacja Vipassana daje również pozytywne efekty dla utrzymania dobrego nastroju. Nie tylko dlatego, że zmniejsza poziom stresu, ale także dlatego, że pomaga regulować emocje poprzez samopoznanie.

4. Medytacja Vipassana zmniejsza poziom niepokoju

Kiedy nauczymy się oceniać naszą rzeczywistość z bardziej optymistycznej perspektywy (nie tracąc z oczu faktów), niepokój zaczyna się znacznie zmniejszać. Nie oznacza to, że staniemy się zagorzałymi optymistami, ale że zaczniemy patrzeć na wydarzenia w sposób mniej katastroficzny.

5. Obniża ciśnienie krwi

Jedną z głównych korzyści dla zdrowia fizycznego jest to, że medytacja Vipassana obniża ciśnienie krwi. Oczywiście ma to związek z wymienionymi już wcześniej korzyściami. Zmniejszając stres, niepokój i poprawiając nastrój, przynosi korzyści również dla naszego ciała. Pamiętajmy, że umysł i ciało stanowią jedną całość.

6. Wzmacnia wewnętrzną motywację

Gdy zaczniemy medytować, poczujemy wewnętrzną rekompensatę za wszystkie osobiste korzyści, jakie otrzymujemy. To logiczne więc, że nasza motywacja do medytacji rośnie coraz bardziej i nie dlatego, że ktoś nam za to płaci, ale dlatego, że jest to naprawdę coś, co lubimy.

Jak praktykuje się medytację Vipassana?

Najważniejszą rzeczą, aby zacząć praktykować tę formę medytacji jest znalezienie stanu wyciszenia poprzez oddychanie. Niektórzy ludzie mają tendencję do zamykania oczu, ale nie jest to niezbędny krok. Idea polega na skupieniu się na procesie wdychania i wydychania powietrza w kontrolowany sposób.

Musimy uważać, aby nie oddychać w sposób wymuszony. Głównym celem jest to, abyśmy mogli poczuć, jak wykonywany przez nas oddech ma relaksujący wpływ na nasze ciało. W końcu zaczniemy oddychać naturalnie, ale bez utraty początkowego rytmu.

Przechodząc przez te kroki, zauważymy, jak powstają myśli, spostrzeżenia i niektóre emocje, które są częścią naszego życia. Przede wszystkim unikaj stronniczości lub osądzania swoich myśli. Musimy tylko pozwolić im płynąć naturalnie i w pełni odczuć ich działanie.

W czasie trwania medytacji możemy również skupić naszą koncentrację na określonych częściach ciała. Na przykład na klatce piersiowej, aby poczuć, jak bicie serca zaczyna synchronizować się z oddechem.

Ciche miejsce z dala od czynników rozpraszających ułatwi praktykę tego rodzaju medytacji.

Czy dobrze jest medytować w towarzystwie innych ludzi?

Kiedy zaczynamy medytację Vipassana, najlepiej robić to samotnie. W zasadzie dlatego, że obecność innych osób może być czynnikiem rozpraszającym, co znacznie ogranicza koncentrację. Mimo to, gdy już opanujemy tę technikę, fajnie byłoby zrobić to wspólnie.

Wskazane jest praktykowanie medytacji grupowej z osobami, które są również zaawansowane w tej technice. Warto też poprosić o radę osoby, które od dłuższego czasu uprawiają tę dyscyplinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carini, Catón Eduardo. “Flujos y Reflujos En El Desarrollo Del Budismo Asiático: Un Recorrido Por La Historia Del Movimiento de Meditación Vipassana.” Numen 20.1 (2018): n. pag. Numen. Web.
  • Rusch HL, Rosario M, Levison LM, Olivera A, Livingston WS, Wu T, Gill JM. The effect of mindfulness meditation on sleep quality: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Ann N Y Acad Sci. 2019 Jun;1445(1):5-16. doi: 10.1111/nyas.13996. Epub 2018 Dec 21. PMID: 30575050; PMCID: PMC6557693.
  • Sharma H. Meditation: Process and effects. Ayu. 2015;36(3):233-237. doi:10.4103/0974-8520.182756
  • D´Angelo, Ana. “Tecnologías de Autorregulación: Apropiaciones Psi de Las Técnicas Zazen y Vipassana de Meditación.” Avá 32 (2018): 109–129. Print.
  • Hirano M, Yukawa S. [The impact of mindfulness meditation on anger]. Shinrigaku Kenkyu. 2013 Jun;84(2):93-102. Japanese. doi: 10.4992/jjpsy.84.93. PMID: 23847996.
  • Delgado Pastor, Luis Carlos. Correlatos Psicofisiológicos de Mindfulness y La Preocupación. Eficacia de Un Entrenamiento En Habilidades Mindfulness. N.p., 2009. Universidad de Granada. Web.
  • Levine GN, Lange RA, Bairey-Merz CN, et al. Meditation and Cardiovascular Risk Reduction: A Scientific Statement From the American Heart Association. J Am Heart Assoc. 2017;6(10):e002218. Published 2017 Sep 28. doi:10.1161/JAHA.117.002218
  • Miró Barrachina, María. “La Atención Plena (Mindfulness) Como Intervención Clínica Para Aliviar El Sufrimiento y Mejorar La Convivencia.” Revista de psicoterapia 17.66 (2006): 31–76. Print.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.