Pozycja kobry w jodze - jej wpływ na ciało

Regularne ćwiczenia w pozycji kobry znakomicie wzmacniają i rozciągają plecy, a to z kolei pomaga zmniejszyć napięcie w szyjnym odcinku kręgosłupa, zwykle wywołane stresem.
Pozycja kobry w jodze - jej wpływ na ciało
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pozycja kobry… Z pewnością nazwa ta każdemu z nas obiła się o uszy. Jest to bowiem jedna z podstawowych asan w jodze. Stanowi ona stały element rozmaitych sekwencji asan, między innymi słynnego “pozdrowienia słońca”.

Spośród całego wachlarza asan pozycja kobry wyróżnia się między innymi tym, że jest doskonałym narzędziem do osiągania równowagi na linii ciało – umysł.

Pozycja kobry – gdzie tkwi sekret?

Pozycja kobry, czyli bhujangasana (czasem zwana również “pozycją węża”) odnosi się właśnie do tego zwierzęcia i przyjmowanej przez niego pozycji do ataku. Unosi ono głowę wysoko i część szyjną, pozostawiając resztę ciała na ziemi.

W Indiach kobra jest uznawana za zwierzę święte – symbolizuje bowiem siłę i przebiegłość węża.

Chociaż jest to asana dość wymagająca, warto regularnie ją ćwiczyć, gdyż przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. wskazówki

Jak wiadomo, joga opiera się na teorii i praktyce hinduizmu. W kulturze tej zwierzęta są odzwierciedleniem doskonałości świata. Krótko mówiąc, asany są właśnie wyrazem poszukiwania równowagi między tym, co ziemskie i namacalne a tym, co duchowe i nieuchwytne.

Pamiętajmy, że w jodze prawidłowa technika wykonywania pozycji jest równie ważna co umiejętność skupienia uwagi, wyciszenia się i całkowitego oczyszczenia umysłu z wszelkiego rodzaju myśli.

Pozycja kobry elementem codziennego pozdrowienia słońca

W hatha jodze – czyli dynamicznej odmianie tej aktywności – jednym z podstawowych ćwiczeń rozpoczynających każdą sesję jest pozdrowienie, czy też powitanie – słońca. Jest to sekwencja asan, która pozwala na pobudzenie całego ciała o poranku. Pozycja jogi jest tu łącznikiem pomiędzy poszczególnymi pozycjami.

Kobieta wykonuje pozycję kobry

Asana ta bywa również nazywana pozycją psa z głową w górę. Warto zaznaczyć, że nazewnictwo pozycji w jodze charakteryzuje się bogactwem synonimów i często jedna pozycja ma wiele różnych określeń.

Zostawmy jednak nazewnictwo na boku i przejdźmy do korzyści płynących z tego ćwiczenia. A jest ich naprawdę sporo! Pozycja kobry jest wskazana zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z jogą, jak i dla starych wyjadaczy.

Jej głównym celem jest złagodzenie napięcia i bólu pleców, kręgosłupa oraz okalających go grup mięśni. Chodzi przede wszystkim o wyprostowanie kręgosłupa – to stąd wychodzi większość ruchów całego naszego ciała!

Warto więc zadbać o codzienną dawkę odprężenia dla zbolałych wielogodzinnym siedzeniem bądź staniem pleców.

Jak należy prawidłowo wykonywać pozycję kobry?

Zanim przejdziesz do pozycji połóż się przez chwilę na macie i zrelaksuj się. Pozwól, aby negatywne emocje uleciały i postaraj się oczyścić umysł ze wszystkiego, co w danym momencie go zaprząta.

Następnie wykonaj poniższe kroki. Pamiętaj, by ruchy były powolne, pełne i całkowicie kontrolowane.

  • Połóż się na brzuchu twarzą do podłogi. Rozluźnij mięśnie, uwolnij wszelkie napięcie i stłumione emocje.
  • Następnie oprzyj czoło o podłoże, nogi wyciągnij daleko w tył, kolana opieraj na ziemi, obciągnij palce u stóp, “przyklejając” ich grzbiet do maty. Stopy rozłóż na szerokość bioder.
  • Ułóż dłonie na macie tuż pod barkami, w okolicach miednicy. Dłonie powinny być skierowane do przodu. Ściągnij łopatki.
  • Wykonaj kilka głębokich wdechów.
  • Następnie na wdechu unieś do góry klatkę piersiową, pewnie opierając się dłońmi. Staraj się odciążyć ramiona i unosić się dzięki pracy mięśni pleców. Wydłuż tył szyi, a wzrok skieruj ku podłodze. Możesz rozstawić palce, aby łatwiej było Ci utrzymać równowagę.
  • W zależności od wariantu asany można pozostawić miednicę na ziemi albo unieść ją, a także uda, nieco ku górze.
  • Zepnij mięśnie pośladków, aby uzyskać lepszą stabilność. Dzięki temu unikniesz drżenia mięśni podczas wykonywania tej asany.
  • Oddychaj głęboko, a następnie unieś głowę do sufitu. Utrzymaj pozycję przez 20 sekund.
  • Wstrzymaj oddech, a następnie oddychaj normalnie.
  • Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Zegnij łokcie i opuść klatkę piersiową na matę.
  • Na chwilę odpręż mięśnie, po czym powtórz ćwiczenie.

Korzyści płynące z praktykowania pozycji kobry

Zalet regularnego ćwiczenia jogi, a w szczególności wykonywania asany kobry, jest mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to:

Wzmocnienie kości

Już poprzez samo wprowadzenie kręgosłupa w ruch zapewniamy mu zdrowie. Pozycja kobry prowadzi do głębokiego rozciągnięcia poszczególnych kręgów, co z kolei pozwala na usunięcie nagromadzonego w wyniku codziennego stresu napięcia.

Kobieta w asanie kobry

Pamiętajmy, że kręgosłup stanowi centralną oś naszego organizmu. Należy więc szczególnie o niego dbać, zwłaszcza jeśli spędzamy długie godziny przed biurkiem lub w tej samej pozycji stojącej. Kobra znakomicie rozluźnia i uelastycznia całe plecy.

Wzmocnienie mięśni

Regularne wykonywanie kobry poprawia elastyczność całych pleców, na wszystkich odcinkach. Ponadto sprzyja budowaniu masy mięśniowej w obrębie kręgosłupa, dzięki czemu pomaga złagodzić dolegliwości bólowe w szyjnym odcinku kręgosłupa, za którymi zazwyczaj stoi codzienny stres.

Stres, nieprawidłowa postawa ciała, napięcie… – wszystkie te czynniki sprawiają, że plecy sztywnieją. Aby tego uniknąć, należy regularnie ćwiczyć i usuwać napięcie. Wystarczy kilka minut dziennie, by przywrócić równowagę w swoim organizmie. Pozycja kobry znakomicie się sprawdzi w tym celu!

Poprawa krążenia krwi

Pozycja kobry bardzo skutecznie stymuluje pracę naczyń krwionośnych na odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa. Co więcej, podczas wykonywania tej asany poprawia się krążenie oraz następuje pobudzenie włókien nerwowych na tych dwóch odcinkach.

Wzmocnienie klatki piersiowej i wydolności płuc

Asana ta świetnie wpływa również na funkcjonowanie nerek i nadnerczy. Ćwiczenie miednicy pomaga bowiem w utrzymaniu zdrowia nerek. Co więcej, napinając mięśnie pleców i pośladków, znacząco poprawiamy także stan dolnej części pleców.

Pozycja kobry zakłada solidne rozciąganie kręgosłupa i przylegających do niego mięśni. Jednocześnie otwieramy klatkę piersiową, dzięki czemu łatwiej nam głęboko oddychać.

Kiedy do komórek dociera więcej tlenu, nasz organizm uwalnia się od stresu, mięśnie się odprężają, a my czujemy się po prostu dobrze!

Przeciwwskazania

Chociaż pozycja kobry to asana wskazana do codziennej praktyki, w niektórych przypadkach nie należy jej wykonywać. Zrezygnuj z niej, gdy:

Podsumowując, pozycja kobry to znakomite ćwiczenie na codzienne wzmacnianie i odprężanie kręgosłupa. Przekonaj się sam, że regularne wykonywanie tej asany pomoże Ci zachować dobre samopoczucie oraz zdrowy, wolny od napięcia kręgosłup.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.