Osiągnąć niezależność — poznaj 8 praktycznych wskazówek

Każdy człowiek powinien osiągnąć niezależność. Poznaj osiem praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci uwolnić się z toksycznych zależności.
Osiągnąć niezależność — poznaj 8 praktycznych wskazówek
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Aby osiągnąć niezależność, musisz nauczyć się czuć ze sobą komfortowo. Możemy powiedzieć, że ktoś jest niezależny, kiedy może porzucić zaborcze przywiązania. W dzieciństwie jesteśmy zależni od relacji rodzicielskich. Jednak w miarę rozwoju nabieramy nowych cech. Aby osiągnąć niezależność, należy wypracować między innymi dobrą samoocenę i czuć się komfortowo w samotności.

W tym artykule omówimy 8 praktycznych wskazówek dotyczących bycia osobą niezależną.

Osiągnąć niezależność — droga do przebycia

Posiadanie autonomii pomaga osiągnąć lepszy rozwój osobisty . Osoby niezależne mogą planować projekty bez zależności od stron trzecich. Nie oznacza to, że nie możesz pracować w zespole. Oznacza raczej nieograniczanie się brakiem wsparcia, ale także umiejętność korzystania z niego, gdy jest ono w zasięgu ręki.

Tymczasem niezależność emocjonalna to kolejna siła. Chodzi o umiejętność efektywnego zarządzania emocjami, nawet jeśli są między nimi bliskie związki. Gdy udaje się nam osiągnąć niezależność, staje się ona czynnikiem ochronnym przed niezdrowym przywiązaniem emocjonalnym.

Jakie są wady niezależności?

W niektórych przypadkach ludzie mogą ulec polaryzacji w zaostrzonej niezależności. Na przykład, gdy nie jesteśmy w stanie delegować zadań i próbujemy zrobić wszystko samodzielnie, jest to niezdrowe. Niezbędne jest samodzielne funkcjonowanie, jednak to nie jest zdrowe, gdy zupełnie zamykamy się na innych.

Wszyscy jesteśmy połączonymi istotami, co oznacza, że w naturalny sposób odnosimy się do innych. Jednakże, jeśli niezależność jest nadmierna, ludzie nie osiągają dobrego ogólnego rozwoju. Kiedy staramy się robić wszystko sami, tracimy szansę na stworzenie zdrowych relacji z innymi.

Jak osiągnąć niezależność?

Oto lista 8 podstawowych wskazówek pomagających osiągnąć niezależność .

Kobieta na łące
Niezależność wiąże się z autonomią. Nie chodzi jednak o całkowitą izolację od innych.

1. Rozpoznawanie emocjonalne pomaga osiągnąć niezależność

Niezależnym ludziom udaje się nawiązać relacje z innymi bez generowania niezdrowych przywiązań. W tym sensie ważne jest rozpoznanie emocji, jakie żywimy wobec innych. Kiedy potrafimy wykryć i rozpoznać to, co czujemy do innych, można to zaakceptować. Wtedy nie działamy na tę emocję w niezdrowy sposób.

2. Zaangażowanie w prace domowe

Niezależność dotyczy wszystkich scenariuszy życia. Przyzwyczajenie do wykonywania czynności domowych sprzyja poczuciu własnej skuteczności. Dobrym pomysłem jest wybranie określonych dni na wykonywanie prac domowych .

3. Pewność siebie 

Pewność siebie pomaga osiągnąć niezależność. Dlatego ludzie, którzy są pewni swoich umiejętności, mogą podejmować kontrolowane wyzwania. Pewność siebie można osiągnąć, dokonując małych osiągnięć. Wyznaczanie realistycznych celów i osiąganie ich w krótkim terminie motywuje nas do nowych projektów.

4. Akceptacja opinii innych

Ten punkt odnosi się do uznania, że nie zawsze musimy mieć rację. Zrozumienie, że możemy akceptować różne opinie bez wchodzenia w konflikt, jest oznaką niezależności. W związku z tym ważne jest, aby chcieć poszerzyć swoją perspektywę na różne tematy. To, co inni mogą wnieść, zwiększa naszą mądrość życiową.

5. Motywacja własna

Niektórzy ludzie potrzebują innych, aby zabrać się do działania. Ci natomiast, którzy dążą do niezależności, mogą sami się zmotywować do osiągnięcia wytyczonych celów .

Skuteczną techniką motywacji własnej jest patrzenie w lustro i powtarzanie pozytywnych fraz lub afirmacji. To, co mówimy przed lustrem, powinno być skoncentrowane na osiągnięciu jakiegoś celu. Na przykład, jeśli chcemy zdać egzamin, możemy zastosować tę technikę na kilka minut przed rozpoczęciem nauki.

6. Nie zawsze możemy mieć to, czego chcemy

Tolerowanie pewnego stopnia frustracji pomaga stać się bardziej niezależnym. Kiedy jesteśmy w stanie przezwyciężyć rozczarowania, nasz spokój nie zależy tylko od sukcesu. Aby być mniej zależnym od wyników, ważne jest, aby bardziej skoncentrować się na uczeniu się z doświadczeń .

7. Zawsze sprawdzaj informacje, które otrzymujesz

Niezależni ludzie wolą zweryfikować informacje, zanim po prostu zaakceptują to, co mówią inni. W tym sensie badanie pewnych tematów pozwala nam na niezależność osądu. Innymi słowy, nie pozwalamy sobie kurczowo trzymać się opinii innych.

8. Bądź konsekwentny w swoich wypowiedziach

Kiedy obiecujemy rzeczy, których nie możemy dotrzymać, stajemy się niewolnikami własnych słów. Spójność z mową pozwala uniknąć dysonansu poznawczego. Oznacza to, że nie będzie żadnych sprzecznych myśli próbujących współistnieć.

Pomocna dłoń
Dotrzymywanie słowa i dotrzymywanie obietnic to oznaki osoby na drodze do niezależności.

Czy mogę osiągnąć niezależność w związku?

Życie we dwoje wiąże się z różnymi wyzwaniami. Jednym z najtrudniejszych jest utrzymanie niezależności w związku. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić, że pary mogą i powinny dążyć do autonomii, nawet jeśli mieszkają pod jednym dachem.

Aby istniała zdrowa para, trzeba nauczyć się dzielić intymność. Na przykład czytanie książki w tym samym pokoju, w którym twoja partnerka na przykład podlewa rośliny. Dzielenie się wszystkimi hobby, zajęciami i zainteresowaniami nie jest naturalne. Zdrowy związek opiera się raczej na wyjątkowych indywidualnościach jego członków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Figueroa, M. G. (1970). La autonomia.
  • Álvarez, S. (2015). La autonomía personal y la autonomía relacional. Análisis filosófico35(1), 13-26.
  • Vived Conte, E. (2011). Habilidades sociales, autonomía personal y autorregulación (Vol. 194). Prensas de la Universidad de Zaragoza.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.