Moje sumienie waży więcej niż opinia innych

Jednym z czynników istotnych do osiągnięcia dobrego samopoczucia jest stawianie swojego sumienia wyżej w hierarchii od innych czynników. Unikaj niesprawiedliwości i niech prowadzą Cię Twoje wartości.
Moje sumienie waży więcej niż opinia innych

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2016

Niektórzy mówią, że nie ma lepszej poduszki niż czyste sumienie. Idea za tym stojąca jest tak samo prosta, jak i prawdziwa. Percepcja siebie samego i otaczającego świata powinna bowiem być pełna harmonii oraz równowagi.

Osiągając wewnętrzną harmonię, kiedy wszystko, co mówisz i robisz jest zgodne z Twoimi najważniejszymi wartościami jest oznaką, że Twoje czyste sumienie jest dla Ciebie ważniejsze od zewnętrznej presji i opinii innych ludzi.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że w celu utrzymania czystego sumienia trzeba czasami wdać się w pewne osobiste konflikty, które usuną Cię z pewnych środowisk lub grup społecznych.

Ten personalny i potężny składnik Twojego “ja” wymaga przechodzenia przez różne etapy, dzięki którym krok po kroku zaczynasz rozumieć, co jest dla Ciebie najważniejsze i odpowiednio ustalasz priorytety.

Proponujemy Ci, abyś się dzisiaj nad tym zastanowił.

Czyste sumienie ma wielką moc

Niektórzy ludzie go nie mają. Niektórzy ludzie nie mogą dobrze spać, ponieważ sumienie nie daje im spokoju.

Ktoś nie udzielił im przebaczenia, działali w złej wierze, nie oddali komuś pieniędzy, poddali się lub uciekli, kiedy czegoś od nich wymagano… bez wątpienia tacy ludzie doświadczają głębokiego i czasami złożonego dyskomfortu.

Interesująca koncepcja świadomości

Jednym z największych ekspertów w dziedzinie badań nad świadomością był William James. Ten słynny filozof i psycholog końcówki XIX wieku był bratem Henry Jamesa i zaproponował podział świadomości na trzy komponenty:

Doświadczające ego

Tutaj odnajdujemy wszystkie aspekty osobowości, które sobie przypisujemy. W tym miejscu rodzi się szacunek do samego siebie, razem z uświadamianiem sobie kim jesteśmy, co lubimy i czego unikamy.

Czyste ego

Wymiar bardziej duchowy i osobisty. Głębsza część tego, kim jesteśmy, czego nie jesteśmy czasem w pełni świadomi. Jest to instynkt, który podpowiada, że coś co się wydarzyło “nie jest dobre” i że musisz zareagować.

Zmieniające się ego

Tutaj zauważasz zmiany podczas cyklu życia, które czasami pozwalają odkryć nowe drogi do integracji niektórych aspektów Twojej osobowości i świadomości.

Nigdy nie zapominaj, że ludzie dorastają każdego dnia, a doświadczenia są nauką.

Przeźroczyści ludzie w kosmosie

Świadomość jest subtelną kombinacją tych aspektów. Masz swój własny system wartości, który na przestrzeni lat może ulegać modyfikacjom, ale zawsze posiadasz coś w rodzaju “wewnętrznego kompasu”, który przykładowo pomaga zidentyfikować Ci niesprawiedliwe sytuacje.

Ryzyko lekceważenia głosu swojego sumienia

Dzięki Williamowi Jamesowi wiemy, że świadomość jest czymś zakorzenionym w naszym istnieniu. Prowadzi Cię i pozwala Ci się zmieniać oraz uczyć, a także rozróżniać dobro od zła. Być może w tym momencie zastanawiasz się, dlaczego niektórzy ludzie działają tak, jakby nie słuchali głosu własnego sumienia.

Oto niektóre z możliwych powodów:

 • Kiedy ktoś jest bardziej skupiony na świecie zewnętrznym, prowadzony głównie tym, co powiedzą inni ludzie lub chcący zaspokoić pozostałych, nie słuchając przy tym samego siebie.
 • Kiedy czyjeś sumienie waży mniej niż zewnętrzne czynniki, co powoduje odrzucenie, dyskomfort, złe samopoczucie i problem z poczuciem własnej wartości.
 • Kiedy ktoś skupia się tylko na własnych potrzebach w czysto egoistyczny sposób i nie patrzy na innych.
 • Jak wiesz, świadomość jest tworzona przez Twoje wartości i prawie że instynktowne reakcje odnośnie do tego, co jest właściwe a co niewłaściwe.
 • Spotkać możemy jednak ludzi, którzy nie słuchają swojego sumienia, ponieważ skupiają się wyłącznie na swoim dobrobycie bez zastanawiania się nad wartościami i bez zrozumienia, co jest szlachetne i godne podziwu.
Złożone ręce wśród motyli i kwiatów

Naucz się słuchać głosu swojego sumienia

Nie ma nic zdrowszego i bardziej wzbogacającego niż słuchanie głosu swojego sumienia każdego dnia. Można przejść tak przez życie, które jest wówczas pełne harmonii, a działania przeprowadzane są w zgodzie z najważniejszymi wartościami.

Czasami jednak opinie innych mogą Cię powstrzymywać, podobnie jak utarte mądrości czy zewnętrzne oczekiwania.

Spróbuj zatem zapamiętać te proste wskazówki:

 • Jeśli sumienie każe Ci iść, to nie stawaj.
 • Jeśli każe Ci mówić prawdę, to nie kłam.
 • Jeśli każe Ci chronić siebie, to się nie poddawaj.
 • Jeśli każe Ci zostać i pomagać, to nie idź.
 • Jeśli każe Ci podjąć ryzyko, to się nie bój.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Santoyo, J. M. (2001). Empirismo radical y conciencia en William James. Revista de historia de la psicología, 22(3), 423-430.
 • James, W. (1890). Principios de psicología (1 era ed.). México DF: Fondo de cultura económica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.