Sukces — jak można go zdefiniować i jak można go osiągnąć?

Czy potrafisz zdefiniować sukces i rozpoznać, gdy jego osiągnięcie leży w zasięgu ręki? Przyjrzyjmy się, co mówią na ten temat eksperci.
Sukces — jak można go zdefiniować i jak można go osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Sukces to chyba jedno z częściej słyszanych założeń, jeśli chodzi o przyszłość. Całe nasze społeczeństwo zbudowane jest w oparciu o ideę osiągnięcia sukcesu.

Aby być w nim uznanym obywatelem, trzeba odnieść sukces. Aby być szczęśliwym, zamożnym i szczęśliwym, ty też tego potrzebujesz. Wszyscy mówią o sukcesie i o tym, jak go osiągnąć. Problem polega na tym, że wielu desperacko go szuka, nie zastanawiając się najpierw nad tym, czym on jest i jak można go zdefiniować.

Oczywiście nie jest to drobny problem. Tak samo jest z innymi ideami, takimi jak szczęście. Jeśli nie wiesz wcześniej, czym ono jest, prawdopodobnie nigdy nie będziesz w stanie tego osiągnąć. Ponieważ prawdopodobnie masz pytania dotyczące sukcesu, dzisiaj przedstawiamy Ci szereg refleksji na ten temat. Obiecujemy, że pod koniec tego posta Twoja opinia na temat bycia osobą sukcesu zmieni się całkowicie!

Czy można określić, czym jest sukces?

Człowiek sukcesu
Istnieje kilka subiektywnych opinii na temat sukcesu. Jednak jednolite idee pozwalają nam je bardziej zwięźle zdefiniować.

Sukces to słowo wywodzące się z łacińskiego exitus, które oznacza, „koniec” lub „wyjście”. Został on zaadaptowany w połowie XVI i XVII wieku i miał swój odpowiednik w różnych językach. W skrócie można powiedzieć, że sukces jest osiągnięciem czegoś lub końcowym rezultatem.

Definicja ta jest jednak niekompletna jeśli uważamy coś za udane tylko wtedy gdy działania przyniosły pozytywny rezultat. Rzeczywiście, termin ten jest często używany jako synonim triumfu, zwycięstwa i chwały. Coś jest uważane za udane, jeśli jest interpretowane przez te współrzędne. Przeciwieństwem są porażka i rozczarowanie.

Dlatego sukces rozumiany jest jako triumfalny lub zwycięski rezultat czegoś. Powinniśmy się jednak zastanowić, co jest uważane za triumfujące lub zwycięskie i w jakich kontekstach możemy używać tego terminu.

Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo:

Czy sukces jest subiektywny?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć, jest to, że sukces jest bardzo subiektywny. Nie zależy więc od obiektywnych kryteriów, które możemy analizować z zewnątrz. Coś się powiedzie, o ile uznamy to za takie i robimy to w oparciu o oczekiwania.

W tym momencie pojawia się kluczowy termin, który pozwoli nam to wszystko lepiej zrozumieć. Etymologicznie oczekiwanie wywodzi się z łaciny i nawiązuje do nadziei, że coś się wydarzy. Kiedy mówisz, że masz wobec czegoś oczekiwania, masz na myśli pozytywną nadzieję, że określone działanie lub wydarzenie nastąpi.

Z tego powodu coś zostanie uznane za udane na podstawie Twoich oczekiwań. Oczywiście mają one różne stopnie i są tworzone w oparciu o projekty i cele. Ponieważ stopnie mogą się różnić i nie wszystkie cele i projekty są takie same, możemy powiedzieć, że sukces zawsze będzie subiektywny.

Na przykład wyobraź sobie, że masz firmę i Twoje oczekiwania na dany dzień to 100 sprzedaży. Dzień jest udany, gdy osiągniesz 100 lub więcej z nich. Z drugiej strony osiągnięcie mniejszej liczby sprzedaży oznaczałoby porażkę.

Tymczasem inna osoba prowadząca identyczny biznes pod względem wydatków i zysków może podnieść swoje oczekiwania do 200 sprzedaży. Czy drugi sprzedawca odnosi większe sukcesy niż pierwszy? Nie, ponieważ obaj spełnili swoje oczekiwania, projekty i cele.

Podsumowując, sukces zawsze będzie subiektywny, ponieważ składa się z pozytywnego osiągnięcia projektu lub celów, które zostały ustalone poprzez oczekiwania. Nie chodzi o osiągnięcie coraz lepszych wyników, ale o spełnienie oczekiwań, które miałeś na początku. Nawet jeśli oczekiwania są bardzo niskie, nadal jest to sukces, ponieważ oznacza spełnienie tych oczekiwań.

Różne rodzaje sukcesu

Szczęśliwa para. Sukces w miłości
Sukces często kojarzy się z dziedziną czysto zawodową. Jednak w rzeczywistości można to zinterpretować na kilka sposobów.

Ustaliliśmy już, czym jest sukces i dlaczego często mówi się, że jest subiektywny. Teraz nadszedł czas, aby zagłębić się w różne jego typy, które istnieją. Sukces jest często postrzegany jako coś, co wiąże się z otoczeniem biznesowym. Mówimy więc o odnoszącej sukcesy firmie, udanym biznesie lub pomyślnym rozwoju.

Jednak nauczyliśmy się, że każde pozytywne osiągnięcie celów, które osiągnęło określone oczekiwania, można uznać za udane. Dlatego nie ogranicza się to wyłącznie do kontekstu biznesowego. Dlatego możemy mówić o następujących typach:

  • Sukces osobisty. To asymilacja udanych procesów we wszystkich aspektach życia. Jest to najbardziej ogólny rodzaj ze wszystkich, ponieważ obejmuje bardziej całościowe oczekiwania. Zasadniczo charakteryzuje się postawą wobec samego życia zdeterminowaną projektami i celami.
  • Sukces zawodowy. Polega na spełnieniu oczekiwań, które zostały ustalone dla kontekstu pracy. Może być stosowany w izolacji od innych aspektów twojego życia, a jest ich wiele. Możesz to rozpatrywać z ekonomicznego punktu widzenia, w odniesieniu do satysfakcji lub osiągnięcia celów, które sobie wyznaczyłeś.
  • Sukces miłosny. Miłość jest jednym z najważniejszych doświadczeń w życiu człowieka, dlatego również tutaj manifestuje się sukces. Jednak ten rodzaj sukcesu również różni się w zależności od osoby. Dla niektórych będzie to zdeterminowane celami takimi jak małżeństwo, długotrwały związek, budowanie rodziny czy suma wielu przeżyć miłosnych. Dla innych może to wyglądać inaczej.
  • Sukces zdrowotny. Ma miejsce, gdy osiągnąłeś określone cele związane z twoim samopoczuciem fizycznym lub emocjonalnym. Na przykład może to oznaczać utratę wagi, przezwyciężenie choroby lub osiągnięcie określonych celów na siłowni.

O czym pamiętać

Podsumowując, powyższe przykłady to tylko próbka tego, jak sukces może być obecny w Twoim życiu. Istnieją inne konteksty, w których się przejawia, takie jak edukacja, przyjaźnie lub relacje rodzinne. Prawie każdy aspekt życia, który możesz zinterpretować poprzez oczekiwania i cele, można ocenić za pomocą kryteriów sukcesu!

Naukowcy odkryli, że ludzie mają różne sposoby oceniania czegoś jako udane. Twoje wyniki, cele i oczekiwania określają to, co uważasz za udane, a nie kryteria, według których inni oceniają dane osiągnięcie. To, co jest sukcesem dla innych, może nie być sukcesem dla ciebie i vice versa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Collins, A., & Baccarini, D. Project success—a survey. Journal of construction research. 2004; 5(02), 211-231.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.