Pragnienia i budowanie marzeń - wybierz najlepszy moment

Styczeń to miesiąc stawiania celów, budowania marzeń i projektów. Punkt wyjścia do zmian i początek nowej nadziei. Jak jednak możemy przeprowadzić ten proces z sukcesem? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Pragnienia i budowanie marzeń - wybierz najlepszy moment
Marcelo R. Ceberio

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marcelo R. Ceberio.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy nadchodzi styczeń, nasz umysł widzi go jako początek nowego etapu. Uruchamia się więc, podsuwając nam różne pragnienia, które następnie przekładają się na projekty. Nasz mózg zaczyna pracować na innych obrotach!

W grudniu zazwyczaj czujemy się wyczerpani, ale gdy zaczyna się nowy rok nagle to się zmienia. Wydaje się, że w magiczny sposób odzyskujemy energię i rozpoczynamy podróż do celów, które chcemy osiągnąć.

Niewątpliwie nasze pragnienia dotyczą różnych tematów. Nasza wyobraźnia mnoży szereg pomysłów i obrazów, które są bardzo atrakcyjne a ich realizacja bardzo kusi.

Zagłębmy się nieco bardziej w ten temat.

Pragnienia i potrzeby

Motywujące pomysły, o których wspomnieliśmy, pobudzają organizm do przedwczesnego wydzielania adrenaliny. Jakby na samą myśl o realizacji tego, co do tej pory podróżowało w naszym mózgu jedynie przez obszar poznawczy. Należy jednak pamiętać, że pragnienie to nie to samo co potrzeba:

  • Potrzeba powstaje w stosunku do tego, co niezbędne do życia, a pragnienie skupia się na czymś, co chcielibyśmy posiąść lub osiągnąć. Zatem pragnienia odnoszą się do wszystkich rzeczy, do których dążysz, ale które nie są niezbędne do życia.
  • Nie umrzemy, jeśli ich nie zrealizujemy. To znaczy, nie wynikają z podstawowej potrzeby.

Może Cię zainteresować również ten temat: Ciekawostki na temat snu – poznaj je już dziś!

Zamyślona kobieta przy oknie

Słynna piramida nie znajduje się w Egipcie

Słynna piramida amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa tworzy hierarchię ludzkich potrzeb. Ta klasyfikacja stanowi również część jego teorii motywacji.

Na dole piramidy leżą podstawowe potrzeby, które są pierwszoplanowe i niezbędne do przetrwania. Potrzeby tak proste jak picie wody, oddychanie, jedzenie, sen (odpoczynek), unikanie bólu, utrzymywanie hemodynamiki w odpowiednim kontekście (na przykład temperatura ciała) i wydalanie produktów przemiany materii.

Później, w miarę jak te potrzeby są zaspokajane, Maslow wymienia te, które są niezbędne do bezpieczniejszego życia, takich jak opieka zdrowotna, szczepienia, praca czy mieszkanie.

Następnie dają o sobie znać potrzeby o charakterze społecznym, takie jak potrzeba przyjaźni, małżeństwo i tworzenie rodziny.

Na poziomie, który znajduje się zaraz po potrzebach społecznych Maslow stawia potrzebę uznania, i akceptacji przez innych. To również poziom kształtowania poczucia własnej wartości, w tym poczucia sukcesu, a także potrzeba zaufania i szacunku.

To bardzo ważny poziom, na którym następuje kształtowanie osobistej oceny pozytywnej lub dewaluacji.

Wreszcie na szczycie piramidy znajduje się najwyższa potrzeba, którą jest samorealizacja. Na tym poziomie każdy sam musi znaleźć to, co pomoże mu osiągnąć samorealizację. Innymi słowy, dokąd chce iść i jakie cele chce osiągnąć.

Zaspokajanie potrzeb znajdujących się u podstawy piramidy otwiera kolejne poziomy. Skłania nas do myślenia o innych aspektach życia, takich jak poczucie własnej wartości, relacje społeczne, budowa jakiegoś projektu lub cele krótkoterminowe, średnio- i długoterminowe .

Pragnienia, projekty i cele w styczniu

Istnieje duża różnica, która stawia potrzeby i pragnienia po dwóch różnych stronach. Polega ona na tym, że osiągnięcie pragnienia nie jest czymś radykalnym, od czego zależy nasze życie lub śmierć, zdrowie czy choroba, jak to ma miejsce w odniesieniu do potrzeby.

Pragnienia różnią się w zależności od osoby, wartości i kategorii nadanej określonej rzeczy.

Oznacza to, że w pragnieniach odchodzimy od spraw ogólnych, by wejść na osobiste terytorium każdego człowieka. Na przykład dla kogoś, kto lubi samochody, jedną z jego aspiracji może być posiadanie najnowszego modelu określonej marki.

Dla kogoś, czyja motywacja łączy się ze studiowaniem, aspiracją może być zdobycie doktoratu.

Jaka jest jednak najistotniejsza kwestia przy opracowywaniu projektów i wynikających z nich celów? Chodzi o to, aby jest sformułować w sposób spójny i zgodny z własnym życiem i własnymi możliwościami.

Są ludzie, którzy nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb a fantazjują o megaprojektach. Ponieważ chodzi o coś tak elementarnego, wiele osób o tym zapomina. A w całej tej zagmatwanej grze wyobraźnia może zdziałać wiele więcej.

Pragnienia mogą być nieograniczone, ponieważ nasza wyobraźnia nie ma granic. Ale ważne jest, aby projekty były osiągalne! To znaczy, że powinniśmy je zredukować i dostosować do konkretnej rzeczywistości, do terenu praktyki.

Kobieta w trakcie pracy

Dowiedz się więcej również na ten temat: Rozmowa z samym sobą: oznaka zdrowia psychicznego

10 kroków do realizacji marzeń

Po takiej adaptacji można zacząć zamieniać pragnienia w rzeczywistość. Sprzyja temu zwłaszcza początek roku, gdy nasza perspektywa zdaje się nie mieć ograniczeń. Dlatego szczególnie w tych momentach warto zastosować następujące kroki:

  • Zapisz swoje marzenia i pragnienia bez filtrów i bez autocenzury.
  • Przełóż te fantazje na projekty.
  • Znajdź przyczynę i cel każdego projektu; to pomoże ci osiągnąć całkowitą jasność celów.
  • Oceń, które z nich możesz zacząć realizować.
  • Wybierz kolejność, w jakiej będziesz wprowadzać je do gry: pierwszy, drugi itd.
  • Planuj działania krok po kroku w każdym projekcie: buduj osiągalne minimalne cele.
  • Zasięgnij porady u ekspertów i nie sugeruj się opiniami innych (których nigdy nie brakuje).
  • Kontroluj niepokój.
  • Przeanalizuj wyniki cząstkowe, aby przejść do następnego kroku: przyjrzyj się relacji między inwestycją w czas, energię lub pieniądze w stosunku do korzyści.
  • Zadaj sobie pytanie, czy czujesz zadowolenie z tego, co robisz

Bycie szczęśliwym jest najważniejsze

Czy jedną z Twoich największych trosk w tym momencie są Twoje przyszłe marzenia i cele? Pamiętaj więc, że najważniejsze jest, aby stosować te formuły w sposób uporządkowany i nie zapominaj, że ​​głównym fundamentem wszystkiego jest szczęście.

Wszystkie pragnienia muszą być oparte na twardym gruncie, nie zapominając jednocześnie, że nie należy degradować podstawowych potrzeb naszego ciała. Gdy to już stanie się dla Ciebie jasne, możesz ruszać naprzód ze swoimi projektami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.