Rozmowa z samym sobą: oznaka zdrowia psychicznego

Rozmowa z samym sobą może pomóc nam poprawić uwagę, koncentrację i osiągnąć sukces w realizacji trudnego zadania. Jednak może nam również pomóc w innych procesach poznawczych i psychologicznych. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego dzisiejszego artykułu!
Rozmowa z samym sobą: oznaka zdrowia psychicznego
Alicia Escaño Hidalgo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Escaño Hidalgo.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozmowa z samym sobą nie jest oznaką szaleństwa. W rzeczywistości jest wręcz dokładnie odwrotnie! Wewnętrzna rozmowa z samym sobą może być niezwykle przydatna, gdy wykonujemy trudne zadanie lub chcemy zapamiętać coś ważnego.

Ludzie, którzy mówią sami do siebie, rzeczywiście mają tendencję do ukrywania tego, ponieważ może to być stygmatyzujące i być może celem dla pełnych zaniepokojenia spojrzeń z otoczenia. Jednak badania mówią nam, że może to być bardzo korzystne zjawisko dla naszego zdrowia psychicznego.

Rozmowa z samym sobą pomaga nam się skoncentrować, zapamiętać, podejmować decyzje i zdystansować się od treści mentalnych. To prywatne przemówienie jest powszechnie spotykane, zwłaszcza u młodszych dzieci.

Kiedy jesteśmy młodzi, nigdy nie przestajemy uczyć się nowych rzeczy. Ta nauka czasami zmusza nas do samodzielnego uczenia się, aby lepiej skonsolidować uzyskane informacje.

Ponadto jeśli musimy wykonać jakieś zadanie, którego właśnie się nauczyliśmy i w którym nie jesteśmy jeszcze zbyt dobrzy, bardzo często dajemy się kierować właśnie przemówieniem do samego siebie.

Rozmowa z samym sobą – forma treningu

Rozmowa z samym sobą może pomóc nam poprawić uwagę, koncentrację i osiągnąć sukces w realizacji trudnego zadania. Jednak może nam również pomóc w innych procesach poznawczych i psychologicznych. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego dzisiejszego artykułu!

Celem takiej rozmowy jest modyfikacja wewnętrznego dialogu tak, aby pomóc poradzić sobie z konkretną sytuacją. W 1969 roku psycholog Meichembaum opracował technikę poznawczą zwaną „treningiem samokształcenia”. Jego celem jest modyfikacja wewnętrznego dialogu danej osoby, aby ułatwić jej radzenie sobie z danym zadaniem, sytuacją lub zdarzeniem.

Odpowiednio kierowana rozmowa z samym sobą jest zwykle używana jako terapia, gdy to, co mówi do siebie dana osoba, przeszkadza jej lub jest nieodpowiednie do wykonania określonego zadania, czy też odpowiedniego poradzenia sobie z sytuacją.

Może być stosowana we wszystkich typach populacji, od dzieci po dorosłych. Kluczem do sukcesu jest nauczenie się rozmawiania ze sobą, głośno lub potajemnie, aby osiągnąć optymalne radzenie sobie z zadaniem.

Fazy ​​mówienia do siebie samego

Procedura składa się z różnych faz. Na każdym etapie osoba musi werbalizować samouczenie się, które prowadzi do lepszego wykonania tego konkretnego kroku.

  • Definicja problemu: „Co muszę zrobić? Muszę wiedzieć, co dokładnie mam do wykonania”.
  • Podejście do problemu: „Co muszę zrobić, aby wykonać to zadanie? Muszę wziąć je pod uwagę, kiedy zaczynam pracę ”.
  • Skupianie uwagi: „Muszę zwracać uwagę tylko na to, co teraz robię i starać się nie rozpraszać niczym innym”.
  • Samowzmocnienie: „Muszę sobie pogratulować tego, co robię dobrze”.
  • Werbalizacje pozwalające poradzić sobie z błędami: „Jeśli popełnię błąd, mogę spróbować go poprawić. Jeśli mi się nie uda, następnym razem spróbuję zrobić to lepiej ”.
  • Samoocena: „Muszę przyjrzeć się, jak mi idzie”.
  • Wzmocnienie samego siebie: „Muszę sobie pogratulować, kiedy dobrze wykonałem swoją pracę”.

Trening samokształcenia jest skuteczny w przypadku wielu zaburzeń psychicznych, takich jak ADHD, w których pacjent ma trudności ze skupieniem się i utrzymaniem uwagi na celu. Może to jednak przynieść korzyści również całej populacji, ponieważ zwiększa koncentrację, a tym samym wydajność.

Inne procesy, które poprawiają się, gdy mówisz do siebie

Jak już wspomnieliśmy, rozmowa z samym sobą może pomóc nam poprawić uwagę, koncentrację i osiągnąć sukces w wykonywaniu zadania. Może jednak pomóc nam także w innych procesach poznawczych i psychologicznych, takich jak:

Pamięć

Rozmowa z samym sobą zapewnia spore korzyści dla naszej pamięci. Słyszenie siebie samego ułatwia nam zachowywanie i zapamiętywanie informacji. Badania pokazują, że głośne uczenie się materiału lekcyjnego pomaga lepiej zachować ją w pamięci. Dzieje się tak, ponieważ fakt słyszenia siebie na głos powoduje, że treść ta jest nagrywana słuchowo.

Notatki

Kiedy musimy odzyskać te informacje, prawdopodobnie usłyszymy nasz wewnętrzny głos werbalizujący je tak, jakby to była taśma magnetofonowa. Dlatego mówienie tylko na głos na dany temat może być korzystne dla uczniów lub osób przygotowujących referat, czy też przemówienie przed szerszą publicznością.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Utrata pamięci i zapominanie: czy te zjawiska są normalne?

Podejmowanie decyzji

Rozmowa z samym sobą może nam pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących złożonego problemu. Wypowiadanie naszych myśli na głos pozwala nam spojrzeć na nie z różnej perspektywy.

Kiedy zwerbalizujemy wszystkie dostępne opcje dotyczące okoliczności, możemy lepiej posortować informacje, odrzucić myśli, które przeszkadzają w podejmowaniu decyzji, a następnie szybko i skutecznie znaleźć rozwiązanie.

Samowzmocnienie

Projektowanie pozytywnych zwrotów dla siebie i ich werbalizacja może być również przydatne dla naszego zdrowia psychicznego. To bardzo ważne, że kiedy uda nam się zrobić coś, co zaplanowaliśmy, sami się wzmocnimy w ten sposób.

Poprawia to naszą samoocenę i zachęca nas do ciągłego stawiania sobie wyzwań. Na przykład, jeśli przez długi czas przygotowywałeś się do egzaminu konkursowego, a w końcu zdałeś i otrzymałeś upragnioną posadę, bardzo dobrze jest pozwolić sobie na przykład na powiedzenie: bardzo dobrze sobie poradziłeś, zasługujesz na to!

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dzieciństwo i jego wpływ na rozwój osobowości

Poprawa umiejętności społecznych

Rozmowa z samym sobą zwiększa pewność siebie, a co za tym idzie wzmacnia umiejętności społeczne. Te umiejętności są ważne, ponieważ pozwalają nam zdrowo odnosić się do naszego środowiska.

Przyjaciele

Dlatego mówienie samotnie przed lustrem, ćwiczenie tonu głosu, tego, co powiemy, jaką frazę wybierzemy itp., jest dobrą próbą asertywności, która pozwala nam zdobyć doświadczenie przed wystawieniem się na faktyczne działanie i prawdziwe sytuacje interpersonalne.

Pomoc przy zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym o charakterze czystym

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne o charakterze czystym to zaburzenie, które nie ma kompulsji natury psychicznej lub motorycznej. W takich przypadkach naukowcy odkryli, że rozmowa z samym sobą przynosi wiele korzyści.

Fakt kilkakrotnego werbalizowania obsesji w ciągu dnia sprawia, że ​​pacjent przyzwyczaja się do swoich myśli, a lęk zmniejsza się. W tym sensie mówienie do siebie samego w ogóle nie jest czymś „szalonym”, jest nawet cennym narzędziem terapeutycznym.

Rozmowa z samym sobą – kilka słów podsumowania

Teraz masz uzasadnione powody, by pozwolić sobie na rozmowę ze sobą od czasu do czasu, bez osądzania siebie i bez lęku przed osądem.

Prywatna rozmowa z samym sobą jest korzystna na poziomie psychologicznym, a jej praktykowanie może nam pomóc zarówno w codziennych procesach poznawczych, jak i wtedy, gdy cierpimy na jakieś zaburzenia psychiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alderson-Day B, Weis S, McCarthy-Jones S, Moseley P, Smailes D, Fernyhough C. The brain’s conversation with itself: neural substrates of dialogic inner speech. Soc Cogn Affect Neurosci. 2016;11(1):110–120. doi:10.1093/scan/nsv094
  • de Sousa P, Sellwood W, Spray A, Fernyhough C, Bentall RP. Inner Speech and Clarity of Self-Concept in Thought Disorder and Auditory-Verbal Hallucinations. J Nerv Ment Dis. 2016;204(12):885–893. doi:10.1097/NMD.0000000000000584
  • Morin A, Hamper B. Self-reflection and the inner voice: activation of the left inferior frontal gyrus during perceptual and conceptual self-referential thinking. Open Neuroimag J. 2012;6:78–89. doi:10.2174/1874440001206010078
  • Nouchi R, Taki Y, Takeuchi H, et al. Beneficial effects of reading aloud and solving simple arithmetic calculations (learning therapy) on a wide range of cognitive functions in the healthy elderly: study protocol for a randomized controlled trial. Trials. 2012;13:32. Published 2012 Apr 6. doi:10.1186/1745-6215-13-32
  • Martínez-Manrique F, Vicente A. The activity view of inner speech. Front Psychol. 2015;6:232. Published 2015 Mar 9. doi:10.3389/fpsyg.2015.00232

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.