Namiętna i racjonalna miłość: czy mogą istnieć razem?

Namiętna i racjonalna miłość: czy mogą istnieć razem?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Racjonalna miłość to żywienie uczucia i zastanawianie się nad nim w tym samym czasie. Idealnie będzie, jeśli jest to uczucie odwzajemnione, co oznacza, że ​​nie wystarczy, jeśli odczuwa je tylko jedna osoba. Namiętna i racjonalna miłość mogą współistnieć, a poniżej dowiemy się, jak osiągnąć tę równowagę.

Ważne różnice

Racjonalna miłość nie może istnieć, jeśli jedna osoba daje, nie otrzymując niczego w zamian. Z biegiem czasu związek osłabnie i rozpadnie się. Gdy jedna osoba ma wątpliwości lub nie jest pewna, czy kocha drugą, oznacza to, że nie można mówić o uczuciu.

Jedna strona zawsze zostanie zraniona w związku, ale to tylko dlatego, że druga osoba nie wie, jak go kochać lub jak to prawidłowo okazać. W takich przypadkach lepiej zakończyć związek, aby nie wyrządzać jeszcze większej szkody.

Racjonalna miłość powinna być wzajemna, zrównoważona, harmonijna i uczciwa. Kiedy relacja okazuje się być dokładnie odwrotna, nadszedł czas, aby zastanowić się i poszukać innej ścieżki.

W namiętnej miłości gracze działają pod wpływem emocji, zapominając o rozumie. To uczucie przyciągania seksualnego, pożądania, podniecenia, emocji i innych czynników.

Czasami ludzie zatraceni w namiętności nie potrafią myśleć o swoich działaniach, ponieważ poddają się tylko danej chwili. Co więcej, niektórzy twierdzą, że namiętność może głęboko ranić ludzi. W niektórych przypadkach może nawet skończyć się przemocą i innymi okropnymi sytuacjami.

Emocje i rozum

Rozmawiająca para.

Kiedy związek traci równowagę pomiędzy emocjami i rozumowaniem, pojawia się frustracja i poczucie bycia oszukanym, spada także poczucie własnej wartości.

Wśród innych uczuć pojawiają się następujące elementy:

Zbyt wiele jednego tylko rodzaju – namiętnej lub racjonalnej miłości – może stać się bardzo toksyczne dla pary. W obu przypadkach występują bardzo szkodliwe konsekwencje, które mogą wpływać na hormony i zniszczyć tożsamość, a także szczęście danej osoby.

W niektórych przypadkach, gdy osoba taka nieustannie żyje w tego rodzaju sytuacjach, może się rozchorować. Stres, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi są częstymi konsekwencjami.

Jeśli dana osoba jest świadoma ryzyka i podejmie działanie w odpowiednim czasie, może uniknąć bezsensownego cierpienia. Lepiej uciec przed tym, kto wyrządza nam krzywdę, zanim problem stanie się poważny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nerwowość – kontroluj swoje emocje dzięki 7 remediom

Jak połączyć namiętną i racjonalną miłość?

Miłość i pasja.

Nie ma idealnej formuły połączenia namiętnej i racjonalnej miłości. To zależy od sytuacji. Przed podjęciem takiej próby powinieneś najpierw zrozumieć problem, który masz.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie połączenia obu rodzajów miłości. Znalezienie właściwych proporcji każdej miłości w danym związku będzie najlepszym wyjściem. Oznacza to wspólne podejmowanie uczciwych decyzji bez ryzyka powrotu do problemu, co zapobiega bólowi i komplikacjom.

Jeśli w związku nie istnieje choćby odrobina racjonalizmu, będzie bardzo trudno się rozwijać, ponieważ taka relacja i tak jest skazana na porażkę. Właśnie dlatego pasja i rozumowanie powinny zawsze iść w parze.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kiedy nie można wybaczyć niewierności

Czy koniecznie trzeba wybrać: namiętna czy racjonalna miłość?

Rozdzielona para.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, możesz mieć jedno i drugie. Innymi słowy, jedna nasza część powinna być rozsądna i analityczna, racjonalna i obiektywna.

Z drugiej strony, powinniśmy także wykorzystywać nasz osobisty instynkt w pewnych sytuacjach. Sposób, w jaki chodzimy, ubieramy się, jemy, tańczymy – każdy z nich może być zmysłowy i mieć w sobie moc przyciągania uwagi.

Jak możesz być bardziej atrakcyjny? Cóż, możesz stać się bardziej atrakcyjny, pracując nad swoim rozumowaniem, nad tym co wiesz, zainteresowaniami intelektualnymi, mądrością, inteligencją itp.

Ponadto miłość ta musi być połączona z Twoją “naturalną” stroną poprzez rezygnację z kontroli i zakochanie się, dzielenie życia z drugą osobą. W pewnych sytuacjach musisz po prostu pozwolić, by szczęście, namiętność, gniew i smutek pojawiały się w sposób naturalny.

Kluczem do udanego związku jest utrzymywanie przy życiu iskierki pożądania. Kochać znaczy pragnąć tego, co najlepsze dla drugiej osoby i przeżywać każdą chwilę w pełni. Pełna namiętności i racjonalna miłość to idealna kombinacja.

Wyróżniony obrazek dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ciompi Luc. Sentimientos, afectos y lógica afectiva: Su lugar en nuestra comprensión del otro y del mundo. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq.  [Internet]. 2007  [citado  2018  Dic  01] ;  27( 2 ): 153-171. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352007000200013&lng=es.
  • Martín López-Andrade Laura. Erotomanía, amor y enamoramiento: Contradicciones. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq.  [Internet]. 2009  [citado  2018  Dic  01] ;  29( 1 ): 157-169. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352009000100012&lng=es.
  • Sánchez Aragón, Rozzana. (2007). Significado psicológico del amor pasional: lo claro y lo obscuro. Interamerican Journal of Psychology41(3), 391-402. Recuperado em 01 de dezembro de 2018, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-96902007000300014&lng=pt&tlng=es.
  • ______________ La estructura emocional de la intensidad de la pasión romántica. Acta de investigación psicol  [revista en la Internet]. 2011  Ago [citado  2018  Dic  01] ;  1( 2 ): 254-273. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322011000200005&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.