Kiedy nie można wybaczyć niewierności

Kiedy nie można wybaczyć niewierności

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zmiany w związku są nieuniknione, gdy któryś z partnerów ma romans. Istnieje wiele przyczyn, które mogą zachęcać do okazania wyrozumiałości. Jednak w wielu przypadkach zdradzona osoba nie jest w stanie wybaczyć niewierności.

Romans poza związkiem narusza zaufanie, kończy wspólnotę i oddanie, zaburza intymność, przynosi cierpienie i stanowi zdradę zaufania. Dlatego też, gdy jeden z partnerów zdradza drugiego, to całkowicie normalne, że osoba zdradzona nie jest w stanie wybaczyć niewierności.

To całkowicie logiczne, że po zniszczeniu podstaw związku zaczynami zastanawiać się, czy warto go kontynuować, czy też lepiej z niego zrezygnować. Częściej lepiej jest wszystko zakończyć, a czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się, kiedy warto to zrobić.

Kiedy nie można wybaczyć niewierności?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że dana osoba może być niewierna. Jednak rezultat jest najczęściej taki sam: zdrada czyny ogromną wyrwę w związku. Dzieje się tak, ponieważ niewierność to rodzaj zdrady, prawie “atak” na podstawy zbudowane z oddania i zaufania, jakim obdarzają się partnerzy.

Zdradzona osoba często staje przed dylematem związanym z tym, czy powinna wybaczyć niewierność i starać się utrzymać związek, czy też nie warto tego robić. Nie orientuje się, że nie ma obowiązku go kontynuować po zdradzie.

To ona, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, musi podjąć tą ważną decyzję. Wypowiedzenie słów “to koniec” jest całkowicie dopuszczalne.

Osoba, która była niewierna, często prosi o przebaczenie i stara się kontynuować związek udając, że nic się nie stało. Jednak niektórych rzeczy nie sposób naprawić. Nie ma już zaufania. Zgodnie ze słowami historyka Nicolae Iorgi, “zaufanie można stracić tylko raz”.

Widzisz więc, że istnieje wiele przyczyn, które przemawiają za zakończeniem związku po niewierności. Poniżej wymieniliśmy pięć z nich.

Choroby przenoszone drogą płciową

Mężczyzna i kobieta w łóżku
Choroby przenoszone drogą płciową to jedno z głównych ryzyk związanych z niewiernością.

Rozwiązłość i seks bez zabezpieczeń mogą być niezwykle niebezpieczne. Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową, jak choćby syfilis, rzeżączka, HIV lub opryszczka narządów płciowych, które z łatwością przenoszą się z jednej osoby na drugą.

Dlatego też musisz wziąć pod uwagę, że osoba, która była niewierna nie tylko zraniła Cię pod względem emocjonalnym, ale również nie brała pod uwagę Twojego zdrowia i integralności osobistej. Oznacza to, że jej niedojrzałość była większa niż jej potrzeba ochrony partnera, z którym jest w związku.

Poza tym, jeśli nie masz pewności, czy Twój partner się zmieni i uważasz, że w przyszłości może również wdawać się w romance, musisz pamiętać o następującej kwestii: Twoje zdrowie jest najważniejsze.

Nie można wybaczyć niewierności, gdy godzi w poczucie wartości zdradzonej osoby

Wiele osób obwinia samych siebie, kiedy ich partner jest niewierny. Z kolei niektórzy starają się obwinić swojego partnera za swoją niewierność, mówiąc mu takie rzeczy jak “nasze życie płciowe nie jest już takie jak kiedyś, wpadliśmy w rutynę”, itp.

Obwinianie innych za nasze własne działania stanowi formę manipulacji i sposób na nieprzyjmowanie konsekwencji samolubnego wyboru. Nikt nie ponosi winy za niewierność swojego partnera.

Kolejna konsekwencja niewierności to fakt, że uderza ona mocno w poczucie własnej wartości zdradzonego partnera. Właśnie dlatego często się za to obwinia. Dlatego też pamiętaj, że wybaczenie niewierności oznacza, że będziesz musiała żyć z tą raną, wyleczyć się z niej i nauczyć się postrzegać rzeczy takie, jakie są.

Taka rana może sprawić, że się przebudzisz i zrozumiesz, że związek nie jest wart takiego bólu. Będziesz czuła się nic nie warta, choć w rzeczywistości winę za zaistniałą sytuację ponosi jedynie samolubność i niedojrzałość Twojego partnera. Dlatego jeśli obwiniasz się za jego działania, lepiej jest zakończyć związek i dać sobie czas na przemyślenie wszystkiego.

Po zdradzie zaufanie zostaje zniszczone

Pokłócona para
Niewierność niszczy podstawy zaufania i szacunku w związku.

Wspomnieliśmy już, że zaufanie to jeden z głównych filarów związku. Niewierność łamie go i niszczy, podważając to, co udało Ci się z czasem stworzyć dzięki poświęceniu i wysiłkowi. Możesz nie być tego świadoma, ale związki nie pojawiają się same z siebie – trzeba je zbudować.

Pod tym względem niewierność oznacza pogardę dla wszystkiego, co tak długo razem tworzyliście. Osoby, które zdradzają, nie biorą tego pod uwagę. Najwyraźniej nie przypisują tej kwestii aż takiej wartości, ponieważ nie wahają się jej zniszczyć w celu spełnienia chwilowej zachcianki.

Jak możesz ufać osobie, która Cię zawiodła, bo była niewierna? Trudno jest odbudować zaufanie, które zostało raz stracone. Niewierność zawsze będzie kryła się gdzieś w cieniu.

Wybaczyć, ale nigdy nie zapomnieć

Doskonale wiesz, że wybaczyć to jedno, ale zapomnieć to coś zupełnie innego. Co więcej, wydarzenia tak bolesne jak niewierność trudno jest wymazać z pamięci. Właśnie dlatego tak trudno jest odzyskać pewność.

Pamiętaj, że nigdy nie będziesz w stanie zapomnieć o niewierności. Zawsze będzie czaiła się z tyłu Twojego umysłu i w którymś momencie pojawi się ponownie razem z dyskomfortem, bólem i złością, które poczułaś, gdy dowiedziałaś się, do czego doszło. Wiesz, że Wasz związek już nigdy nie będzie taki sam.

Z racjonalnego punktu widzenia można pokonać niewierność. Jednak z perspektywy emocjonalnej wszystko staje się bardziej skomplikowane.

Wybaczanie zdrad, które stale się powtarzają, jest praktycznie niemożliwe

Kobieta widząca niewiernego partnera - jak wybaczyć niewierność?
Brak zaufania pojawiający się po zdradzie wpłynie niszcząco na Twoją dumę i poczucie własnej wartości, ponieważ nie będziesz w stanie przestać zastanawiać się, czy nie dojdzie do tego ponownie.

Większość niewiernych partnerów nie kończy na jednej zdradzie. Przynajmniej tak twierdzi seksuolożka Tracey Cox. W swojej książce Hot Relationships: How to Have One zauważa, że ten, kto zdradził raz, zrobi to po raz kolejny.

Poza tym niewierne osoby często obiecują, że nigdy więcej tego nie zrobią. Jednak w większości są to jedynie puste słowa. Kiedy w związku pojawi się już brak zaufania, drugi cios odbije się jeszcze bardziej na dumie, godności i poczuciu własnej wartości zdradzonej osoby.

Widzisz więc, że związek i osoby, które go tworzą, rzadko kiedy będą w stanie pozostać takie same po akcie niewierności. Poza tym zdradzona osoba może nie być w stanie ponownie obdarzyć zaufaniem partnera, który ją zdradził. Co więcej, wcale nie musi tego robić.

Dlatego też, kiedy zastanawiasz się czy powinnaś wybaczyć niewierność czy też nie, pamiętaj, że Ty nie zrobiłaś niczego złego. Przede wszystkim musisz się otrząsnąć i dać sobie czas na dojście do siebie. Ponieważ najbardziej boli to, że zaufałaś komuś, kto okazał się niedojrzały, samolubny i lekceważący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Felson, RJ, Scheff, TJ y Retzinger, SM (1993). Emociones y violencia: vergüenza y rabia en conflictos destructivos . Psicología social trimestral (Vol. 56, p. 305). iUniverse. https://doi.org/10.2307/2786667
  • Rizo, D. (2018). ¿Qué dice la psicología sobre la infidelidad? Retrieved May 13, 2019, from https://lamenteesmaravillosa.com/que-dice-la-psicologia-sobre-la-infidelidad/
  • Canto Ortiz, J. M., García Leiva, P., & Gómez Jacinto, L. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea digital: revista de pensamiento e investigación social, (15), 039-55.
  • Cox, T. (2000). Hot relationships: how to have one. Random House.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.