Miniakty niewierności - na czym mogą polegać?

Małe akty niewierności to działania lub zachowania, które popełnia osoba pozostająca w związku, ale w subtelny sposób. Na czym dokładnie polegają? Jak do nich dochodzi? Odkryj wszystko na ten temat.
Miniakty niewierności - na czym mogą polegać?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Sieci społecznościowe i niektóre aplikacje pozwoliły na pewne miniakty niewierności, które można uznać za nowy rodzaj zdrady. Ta koncepcja została stworzona ostatnio przez psycholog Melanie Schilling. Powiedziała ona The Daily Mail, że stworzyła ją z powodu potrzeby nazwania nowego rodzaju zachowania między partnerami.

Miniakty niewierności to wszystkie te działania lub zachowania, które popełnia osoba pozostająca w związku, ale robi to w subtelny sposób. Taki rodzaj potajemnego flirtowania lub mikroniewierności to kontakt z inną osobą spoza związku, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny, utrzymywany w tajemnicy przed partnerem.

Miniakty niewierności to drobne gesty i działania, które osoba wykonuje, koncentrując się na kimś spoza związku. Na czym one dokładnie polegają? Dlaczego występują coraz częściej? W dalszej części tego artykułu chcemy trochę szerzej omówić na ten temat.

Miniakty niewierności – przykłady

Oto niektóre przykłady miniaktów niewierności, wyróżnione przez psycholog Melanie Schiling, to:

Tajemnice na telefonie
W czasach, gdy technologia ułatwia nam komunikowanie się z innymi ludźmi, mówi się o nowej formie niewierności: mikro-niewierności.
  • Przeglądanie informacji o byłym partnerze.
  • Ciągła wymiana komunikatów z kimś innym niż partner, oparta nie na przyjaźni, a jedynie na atrakcyjności drugiej osoby.
  • Nieinformowanie takiej obcej osoby, że jest się w poważnym związku.
  • Minimalizowanie rzeczywistej relacji.
  • Przeprowadzanie ożywionych i zaangażowanych rozmów z inną osobą.
  • Zapisywanie numeru danej osoby chroniąc go hasłem.

Niektórzy ludzie mogliby sądzić, że chodzi o chęć kontrolowania partnera lub o nadmierną zazdrość, jeśli robimy sprawę z takich sytuacji. Jednak psycholog podkreśla, że ​​małe akty niewierności różnią się tym od niewinnego aktu przyjaźni, że ukrywamy je przed naszym stałym partnerem.

W zależności od odpowiedzi na pytanie: dlaczego je ukrywamy? możemy dokonać oceny dotyczącej istnienia miniaktu niewierności.

Nowe miniakty niewierności

Niektórzy eksperci wspominają, że wraz z pojawieniem się nowych technologii pojawiły się również nowe formy niewierności, wśród których podkreślają:

  • Cyberseks
  • Randki w cyberprzestrzeni
  • Sexting
  • Dotyk w realu
  • Seks z awatarami

Aby stwierdzić, czy właśnie popełniamy miniakty niewierności, możemy również ocenić cechy nowych form niewierności:

  • Są łatwo dostępne: potrzebne jest tylko połączenie z Internetem.
  • Niedrogie: ich koszt pozyskania nie jest wysoki.
  • Anonimowe: bardzo często prawdziwa tożsamość jest ukryta.
  • Łatwo się dostosowują: umożliwiają realizację fantazji w oparciu o podwójną moralność.
  • Dopuszczalne: ponieważ forma komunikacji jest ustandaryzowana.
  • Niejednoznaczne: ponieważ nie zawsze istnieje wyraźna granica między tym, co jest dozwolone i zabronione, albo tym, co jest zdrowe i patologiczne.
  • Pełne tajemnic i intensywności.
  • Zmniejszają zagrożenie odczuwane przez osobę, która je popełnia, ponieważ występuje w świecie wirtualnym, a nie rzeczywistym.
  • Występuje brak zahamowań dzięki odległości fizycznej.
  • Dają wrażenie bardziej bezpiecznych

Jednak zanim przejdziemy do identyfikacji którejkolwiek z tych cech charakterystycznych najlepiej ustalmy granice, jakie istnieją w naszym związku.

Z pewnością zainteresuje Cię również ten temat: Zdrada emocjonalna? 4 oznaki, że Twój partner o niej myśli

Związek musi mieć jasne zasady

W momencie, gdy dwoje ludzi decyduje się na założenie związku, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie granic i zasad. W ten sposób oboje będą mogli wiedzieć, jak kierować swoimi zachowaniami lub jakie rodzaje zachowań mogą emocjonalnie zranić partnera.

Konflikt w związku
Ustalenie jasnych zasad w związku pozwala określić, jakie działania mogą zaszkodzić naszemu partnerowi lub go zranić.

Jasne zasady pozwalają również określić, jakie postawy lub działania mogą zaszkodzić relacji.

Dlaczego występują miniakty niewierności?

Jednym z powodów, dla których występują miniakty niewierności, jest odczuwanie emocji towarzyszących zdobywaniu. Podobnie, istnieją osoby, które popełniają tę formę zdrady z powodu przyjemnego odczucia, które daje im świadomość, że są atrakcyjni dla innych.

Warto również zauważyć na co zwrócić uwagę w tego typu relacjach wirtualnych. Osoba, która popełnia miniakty niewierności powinna się zastanowić do jakiego punktu chce doprowadzić ten nowy „związek” lub kontakt. Od tego bowiem będzie zależało, czy w przyszłości zaklasyfikuje ją jako niewierność.

Cóż, bardzo często coś, co zaczyna się jako niepozorna gra bez zamiaru przekroczenia granic, przeradza się potem w niewierność. A następnie doprowadza do rozpadu związku.

Dlatego ważne jest, aby ustalić, czy romantyczne „gry” naprawdę na tym się kończą. Czy też staną się czymś więcej poza wirtualnym światem? Czymś, co będzie w stanie wpłynąć na relacje, jakie ktoś ma obecnie w związku z drugą osobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imaz, J. A. G., & Alum, J. S. (2012). Las infidelidades: aprendiendo desde dentro de las conversaciones terapéuticas*. Revista Colombiana de Psiquiatría.
  • Ortiz, J. M. C., García, P., & Gómez, L. (2009). Celos y emociones : Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad Jealousy and emotion : how partners react to infidelity. Athenea Digital.
  • Posada, I., & Noreña Ramírez, D. (2014). La infidelidad virtual como una oportunidad de resignificación positiva. Facultad Nacional de Salud Pública: El Escenario Para La Salud Pública Desde La Ciencia.
  • Varela, M. (2014). Estudio sobre infidelidad en la pareja: análisis de contenido de la literatura. Alternativas En Psicologia.
  • Valdez Medina, J. L., Colín, B. G., Maya Martínez, M. U., Montes de Oca, Y. P. A., Arratia López Fuentes, N. I. G., & Torres Muñoz, M. A. (2013). Las Causas Que Llevan A La Infidelidad: Un Análisis Por Sexo. Acta de Investigación Psicológica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.