Zdrada emocjonalna? 4 oznaki, że Twój partner o niej myśli

1 sierpnia, 2018
O czym myślisz, gdy słyszysz pojęcie “zdrada emocjonalna”? Czy wiesz, że ten rodzaj niewierności nie ma nic wspólnego z kontaktami intymnymi?

Co myślisz, gdy słyszysz słowo zdrada? Większość ludzi kojarzy tę koncepcję ze stosunkami seksualnymi z inną osobą. Jednak zdrada może mieć również postać emocjonalną, która oznacza, że Twój partner jest żywi uczucia w stosunku do innej osoby.

Zdrada emocjonalna jest trudnym zagadnieniem, ponieważ jest to kwestia tak naprawdę w pełni subiektywnie pojmowana przez obie strony. Należy przez to rozumieć, że na wszelkie nasze spostrzeżenia i poglądy, które możemy mieć względem danej sytuacji i naszego lub cudzego zachowania mają naprawdę spory wpływ liczne czynniki zewnętrzne.

Ten rodzaj niewierności nie jest jednak mniej ważny niż pozostałe jej formy. Innymi słowy, zdrada emocjonalna może być również niezwykle poważnym problemem w każdym związku między dwoma osobami.

Jednak należy pamiętać o tym, że ludzie dopuszczający tego rodzaju zdrady zwykle są w stanie przekonać partnera o swojej niewinności, wykorzystując do tego fakt braku intymnych kontaktów z innymi osobami.

Dlaczego zdrada emocjonalna jest tak poważnym zagadnieniem?

Świat emocjonalny jest niezwykle ważny dla wszystkich ludzi. Zrozumienie doświadczeń, emocji, uczuć, wrażeń i idei, które mamy w każdym momencie, tego w jaki sposób odbieramy otaczający nas świat i w jaki sposób podejmujemy wszelakie decyzje jest podstawą naszej egzystencji.

Kiedy jednak Twój partner nie dzieli się z Tobą swoimi emocjami, może to oczywiście stanowić istotny problem lub nawet oznakę, że czegoś mu brakuje w związku. Możliwe też jest to, że istnieje bariera komunikacyjna pomiędzy Wami lub przyczyną jest coś zupełnie innego. Może to także wynikać z braku zaufania lub braku “chemii” w łączącej Was relacji.

W miarę upływu czasu, jeśli nie zwrócisz uwagi na niewierność emocjonalną, wpłynie ona negatywnie również na inne aspekty Waszego związku. Ryzyko pojawia się wtedy, gdy przestajesz ufać swojemu partnerowi, ponieważ jest dla Ciebie mało wiarygodny, a Twoje poczucie własnej wartości jest zagrożone.

Dlatego ważne jest to, aby odpowiednio ocenić więź, jaką mamy z naszym partnerem i poprawić ją, jeśli to konieczne.

Oznaki świadczące o tym, że Twój partner mógł dopuścić się zdrady emocjonalnej

1. Niewielka lub wręcz całkowity brak komunikacji

Pierwszym znakiem tego, że Twój partner może być niewierny emocjonalnie, jest zmiana w sposobie komunikacji. Jeśli wcześniej była ona przyjemna i stała, a teraz wszelkie rozmowy stały się zdawkowe lub nieustannie się tylko kłócicie się, najwyższy czas dowiedzieć się tego, czy jest ku temu jakiś głębszy powód.

Oznacza to, że należy zacząć zwracać uwagę na wszystko, co tylko dzieje się z partnerem. Większość ludzi uważa, że ich partner automatycznie przestanie z nimi rozmawiać, gdy w jego życiu pojawi się ktoś inny. Ale to nie jest prawda.

Zwykle jest to proces stopniowy, ponieważ przebiega podobnie do zakochania się. To, co naprawdę jest w tym ważnego, to fakt, że gdy oszukana osoba zdaje sobie sprawę z tego, cała sytuacja już trwa od jakiegoś czasu, a teraz staje się ona po prostu oczywista.

Brak komunikacji a zdrada

Ważne jest zatem, aby poświęcić chwilę i zadać sobie pytanie: czy spędzacie coraz mniej czasu razem? Czy Twój partner przestał Ci zwierzać się z tych wszystkich ważnych rzeczy, o których zawsze Ci mówił?

Aby zmniejszyć ewentualne problemy tego rodzaju, najpierw spróbuj porozmawiać ze swoim partnerem o sprawach intymnych. Czasami brak komunikacji zaczyna się od nas samych i zauważamy to tylko wtedy, gdy chcemy porozmawiać i nie uzyskujemy żadnej odpowiedzi twierdzącej od drugiej strony.

Odrzuć na początek tę ewentualność, że Twój partner chce dać Ci czas i przestrzeń, ponieważ nie chce tym samym pogarszać bieżącej sytuacji ani zwiększać poziomu stresu, zarówno Twojego, jak i jego samego.

2. Twoje życie seksualne nagle znacznie się poprawiło lub przestało istnieć

Jeśli chodzi o seks, gdy Twój partner nie dotrzymuje Ci wierności emocjonalnej, dwie rzeczy mogą się zdarzyć:

  • Twój partner stara się utrzymywać z Tobą związek, ale dostrzegasz w nim pewne zmiany i nie wiesz, jaka jest ich przyczyna.
  • Drugą możliwością jest to, że Twój partner po prostu nie widzi w życiu z Tobą swojej przyszłości. Jeśli tak się zdarzy, mógł on już zrezygnować z więzi emocjonalnej zostawiając jeszcze część fizyczną relacji lub jest w trakcie tego procesu.
  • Może także nastąpić sytuacja odwrotna – na przykład często zdarza się tak, że takie osoby nie są już zainteresowane byciem ze swoim partnerem lub partnerką i unikają też kontaktu fizycznego.

Ale pamiętaj o tym, że przed wykonaniem jakichkolwiek kroków w swojej obronie, najpierw porozmawiaj ze swoim partnerem. Unikaj oskarżania go o bycie niewiernym emocjonalnie, jeśli nie masz na to konkretnego dowodu.

Pamiętaj, że istnieją także różnego rodzaju problemy fizyczne i emocjonalne, które mogą zmniejszyć Twoje lub jego pożądanie seksualne, a pomijanie tego aspektu może skończyć się niepotrzebną kłótnią.

3. Zmianie uległ stosunek Twojego partnera do Ciebie

Kolejnym znakiem świadczącym o tym, że w Twoim życiu mogła pojawić się zdrada emocjonalna, jest to, że stosunek Twojego partnera względem Ciebie stał się zauważalnie inny. Kiedy ktoś zaczyna tworzyć nowy związek, nieświadomie zachowuje dystans w stosunku do partnera z poprzedniej relacji.

Nastawienie odrzucenie a zdrada

W najlepszych przypadkach ktoś taki będzie trzymać się na dystans głównie po to, aby nie musieć komunikować się ze swoim poprzednim partnerem. Ale w najgorszym wypadku spędzisz wiele godzin kłócąc się i obwiniając swojego partnera o dosłownie wszystko.

Zanim uznasz, że to tylko niewielki problem, dowiedz się, czy te zmiany występują u wszystkich innych osób w otoczeniu Twojego partnera, czy tylko Ty odnosisz takie wrażenie. Jeśli inni ludzie nie odnieśli takiego wrażenia, możesz spodziewać się najgorszego.

Ale niezależnie od uzyskanej odpowiedzi ważne jest, aby najpierw porozmawiać o swoich odczuciach ze swoim partnerem.

4. Straciłaś dostęp do sieci społecznościowych swojego partnera lub domaga się on większej przestrzeni i swobody

W stabilnym związku zupełnie normalnym zjawiskiem jest wspólne spędzanie czasu i rozmawianie tak, aby zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby i cieszyć się ogólną wymianą poglądów. Niezależnie od tego, czy będzie to odbywać się w cztery oczy, czy też za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Tajemnice spanie razem a zdrada

Partnerzy, którzy są nieuczciwi pod względem emocjonalnie, zwykle ograniczają taką rozmowę i redukują wszystkie wspólne tematy.

Podczas gdy normalne jest, że każdy ma swoje własne sposoby spędzania czasu i upodobania, to jednak postanowienie ukrywania wszystkiego przed drugą osobą nie jest normalnym zachowaniem. Szczególnie jeśli dotyczy to tych wszystkich rzeczy, do których kiedyś miałaś pełny dostęp, a które stały się nagle tajemnicą.

  • Buss, David. (2018). Sexual and Emotional Infidelity: Evolved Gender Differences in Jealousy Prove Robust and Replicable. Perspectives on Psychological Science. 13. 155-160. 10.1177/1745691617698225.
  • Shackelford, Todd & J. LeBlanc, Gregory & Drass, Elizabeth. (2000). Emotional Reaction to Infidelity. Cognition & Emotion – Cognition Emotion. 14. 643-659. 10.1080/02699930050117657.