Okłamywanie samego siebie – 5 sytuacji, w których to robisz

To ważne, abyśmy nauczyli się być samokrytyczni, ponieważ tylko w ten sposób możemy się uczyć i rozwijać.
Okłamywanie samego siebie – 5 sytuacji, w których to robisz

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że okłamujesz samego siebie? Okłamywanie samego siebie zdarza nam się częściej, niż nam się wydaje. W poniższym artykule pokażemy Wam kilka sposobów w jaki to robimy, dzięki czemu będziecie mogli być bardziej świadomi swojej postawy.

Przyniesie Wam to wiele korzyści, ponieważ okłamywanie samego siebie jest rzeczą bardzo podobną do ograniczania się. Czas zburzyć tę ścianę i przestać się okłamywać.

Zobacz jak można to zrobić.

1. Okłamywanie samego siebie, czyli mylisz potrzebę z miłością

Jest to pierwszy ze sposobów na okłamywanie samego siebie i nie jest to nic więcej, niż mylenie potrzeby z miłością. Czasami może Ci się wydawać, że czujesz do kogoś lub czegoś miłość, ale tak naprawdę jest to coś innego.

Cóż może to być, jeśli nie miłość? Strach przed samotnością, uzależnienie emocjonalne, strach przed tym, że nigdy nie znajdziemy partnera, z którym będziemy mogli spędzić życie…

Okłamywanie samego siebie

W tej sposób miłość jest wypełniona zazdrością, uczuciem posiadania, strachem, udręką, kontrolą… Ale w rzeczywistości nie czujesz miłości. Okłamujesz samego siebie. Potrzebujesz mieć kogoś obok, ale nie kochasz tej osoby.

2. Winienie i ocenianie innych

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że winisz o coś i oceniasz inne osoby?

Czego nie możesz znieść w innych ludziach? Jeśli jest wiele rzeczy, które Cię denerwują, ważne jest, abyś zatrzymał się na chwilę i spojrzał w lustro.

  • Jeśli osądzasz ludzi na podstawie ich „wolnego” podejścia do życia, może to oznaczać, że jesteś represjonowany/a seksualnie. Być może nie jesteś w stanie pozwolić sobie cieszyć się sobą i żyjesz zgodnie z tym, co dyktuje Ci społeczeństwo. Twoje wewnętrzne „ja” domaga się jednak swobody i wolności.
  • Jeśli obwiniasz swojego partnera za palenie papierosów w domu, ale jednocześnie przeoczyłeś to niezliczoną ilość razy obarczając winą tę osobę okłamujesz samego siebie. Odpowiedzialność należy wyłącznie do Ciebie, ponieważ nie wyraziłeś tego co myślisz od samego początku.

3. Okłamywanie samego siebie – NIE MOŻESZ tego zrobić czy nie chcesz tego zrobić?

Czasami może się zdarzyć, że mówisz coś w stylu: „Gdybym tylko mógł, to bym pomógł”, „Gdybym nie miał tylu wydatków, to złożyłbym darowiznę”…

Wszystko to jest próbą usprawiedliwienia tego co możesz zrobić, ale tak naprawdę nie chcesz.

Okłamujesz się, kiedy patrzysz na kogoś, kto prosi Cię na ulicy o pieniądze a Ty sobie mówisz, że nie masz wystarczająco dużo do podarowania. Możesz mieć dom, który jest Twoim schronieniem, samochód, pracę. Być może nie zarabiasz bardzo dużo, ale tak naprawdę masz wszystko czego potrzebujesz.

Papierowe figurki

Zastanów się przez chwilę. Czy naprawdę nie masz pieniędzy czy po prostu okłamujesz samego siebie, aby nie robić tego czego nie chcesz robić?

Bycie szczerym może czasami sprawić, że będziesz wyglądać źle w oczach innych, że będziesz „złą osobą”. Nie musisz jednak okłamywać samego sobie.

4. Słowa przyjmują znaczenie, które najbardziej mi odpowiada

Bawienie się znaczeniem słów jest kolejnym sposobem na okłamywanie siebie – robisz tak, aby podtrzymywać to o czym jesteś przekonany, chociaż nie masz ku temu żadnych podstaw.

Możesz na przykład powiedzieć, że para homoseksualna to coś nienaturalnego, ponieważ nie mogą oni mieć dzieci. Ktoś może się jednak sprzeciwić, mówiąc, że taka nienaturalność występuje również u par heteroseksualnych, które świadomie decydują się, aby nie mieć dzieci.

W obliczu tego typu konfrontacji, wciąż przekonany o swojej racji, uzasadnisz swoje zdanie tym, że pary heteroseksualne mogą podjąć taką decyzję a pary homoseksualne – nie. Dlatego też ten rodzaj związku jest nienaturalny, ponieważ nie jest zgodny z naturalną zasadą reprodukcji.

W takim przypadku oszukujesz sam siebie, bazując na własnym, fałszywym rozumowaniu.

5. Nie rozmawiam o tym co mnie nie interesuje

Innym przykładem okłamywania siebie jest prowadzenie rozmowy, która Cię nie interesuje. Możesz użyć zwrotów takich jak „Cóż, zostawmy już ten temat”, „Porozmawiajmy o czymś innym”.

W ten sposób unikasz czegoś z czym nie możesz walczyć i co może otworzyć Ci oczy.

Jak nie okłamywać samego siebie

Wszyscy się oszukujemy i okłamujemy przy wielu okazjach, a przez większość czasu nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlatego też ważne jest, abyśmy nauczyli się być samokrytyczni, ponieważ tylko wtedy możemy się uczyć i rozwijać.

Spędzając życie na oszukiwaniu samych siebie, nie stajemy się lepsi jako ludzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Butler, J. (2013). Dar cuenta de sí mismo: Violencia ética y responsabilidad. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Godet, M. (2000). La caja de herramientas de la prospectiva estratégica. Cuadernos de LIP, Número 5. https://doi.org/10.1109/CSSE.2008.1307
  • Barrett, L. F. (2006). Personality and Social Psychology Review. Personality and Social Psychology Review. https://doi.org/10.1207/s15327957pspr1003
  • Eco, U. (1990). Semiótica y filosofía del lenguaje. Palabra en el tiempo.
  • Foucault, M. (2010). Lo que digo y lo que dicen que digo. Disparen Sobre Foucault.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.