Nie bój się samotności - 9 sposobów na jej zaakceptowanie

Choć pozostanie ze sobą sam na sam może czasami wywoływać u nas strach, samotność może nam pomóc się rozwijać i znacznie lepiej poznać samych siebie.
Nie bój się samotności - 9 sposobów na jej zaakceptowanie

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2019

Nie bój się samotności. Nie ma w niej nic złego. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób postanowisz wykorzystać czas sam na sam ze sobą, jaki został Ci dany.

W rzeczywistości wystarczająca ilość czasu spędzonego bez towarzystwa innych ludzi, może przynieść Ci więcej korzyści, niż by Ci się mogło wydawać – o ile oczywiście postanowisz spędzić ten czas na czymś, co Cię uszczęśliwi i wzbogaci.

Nie bój się samotności! W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek co do tego, jak momenty sam na sam ze sobą wykorzystać w taki sposób, by stały się one źródłem szczęścia i zadowolenia.

“Samotność to najgłębszy wyraz człowieczeństwa. Człowiek bowiem jest jedyną istotą, która zdaje sobie sprawę z tego, że jest sama”
-Octavio Paz-

Nie bój się samotności! – Uczucie to można oswoić

Większości z nas na jakimś etapie życia zdarzyło się poczuć strach przed byciem samemu. Człowiek jest istotą stadną, nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Co więcej, więzi z drugimi są nam konieczne do zachowania zdrowia umysłowego.

Dlaczego jednak samotność jest dla jednych przerażająca, podczas gdy drudzy znajdują w niej ogromną przyjemność?

Strach przed samotnością w wielu społeczeństwach jest kwestią wpajaną nam przez kulturę. Ukazuje się ją nam jako coś negatywnego i niepokojącego. Nie da się nie zauważyć, że samotność nasuwa nam często obraz zniechęcenia, smutku a nawet depresji.

1. Spójrz w twarz swoim lękom

Czasami wiele nas kosztuje uświadomienie sobie, że samotność negatywnie na nas wpływa. Zwykle uciekamy od tych uczuć i staramy się je ignorować w ramach swoistego mechanizmu obronnego.

Każdy człowiek jest inny, więc ciężko jest jednoznacznie określić, które zajęcia mają za zadanie zwykłe zabicie czasu, oddalając Cię od wyznaczonych sobie celów i nie pozwalając Ci czuć się w pełni sobą.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ruminacje – myśli, które generują lęk i niepokój

2. Oczyść swoje myśli i opróżnij umysł

Podczas dnia jesteśmy bombardowani całym mnóstwem informacji – między innymi z mediów, od przyjaciół, znajomych, współpracowników, rodziny…

Samotna kobieta siedzi na molo

Zupełnie bez naszej świadomości i zgody, cała ta potężna gama informacji niejako utyka się w naszym umyśle.

Dlatego to takie ważne, aby być sam na sam ze sobą, aby posłuchać swojego wewnętrznego głosu i pozbyć się z umysłu tych wszystkich informacji, które mogłyby nam zaszkodzić. Nie bój się samotności! Korzystaj z niej jak z momentu na wewnętrzne oczyszczenie.

4. Odkryj siebie na nowo

Chwile samotności sprawiają, że czasami się nudzimy. To z kolei wywołuje w nas głęboką nostalgię lub nawet uczucie przytłoczenia.

Aby tego uniknąć, postaraj się zrobić w tych momentach coś innego, coś poza sztywną ramą Twoich codziennych zadań. Na przykład naucz się jakiegoś nowego sportu.

Kobieta i zachód słońca - nie bój się samotności

Poczytaj o czymś, o czym nie masz pojęcia, ucz się nowego języka, posłuchaj muzyki, której zwykle nie słuchasz… Wyjdź poza swoją strefę komfortu.

5. Spisz swoje priorytety

Gdy piszesz, niezależnie od tego, czy jest to na papierze czy może w formie elektronicznej, łatwiej jest uporządkować myśli. Napisz, co musisz zrobić w ciągu miesiąca i przeczytaj tę listę w samotności. Umożliwi Ci to uporanie się z niepokojem i uczuciem przytłoczenia.

Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci ustalić priorytety i Twoje rzeczywiste potrzeby. Czasami bowiem zbytnio skupiamy się na zadowalaniu innych, a nie bierzemy pod uwagę samych siebie.

Pamiętaj: to Ty jesteś najważniejszą postacią w Twoim życiu. Pamiętnik bez wątpienia pomoże Ci uświadomić tę kwestię. Aby poczuć się lepiej i poznać siebie od poszewki, zacznij spisywać swoje myśli.

6. Poszukaj pomocy profesjonalisty

Aby żyć w harmonii i czuć się dobrze, niezbędne jest dbanie o swoje zdrowie umysłowe. Zapewni nam to spokój wewnętrzny i dobre samopoczucie ze sobą samym i z otaczającym nas światem – niezależnie od sytuacji.

Kobieta pociesza dziewczynę

Aby osiągnąć ten stan, musimy poznać rzeczywiste źródło i przyczyny tego, co czujemy. Przyczyny między innymi strachu, jaki czujemy przed samotnością. Możemy to zrobić poprzez kontakt z ludźmi albo na przykład za pośrednictwem psychoterapii. Istnieją liczne techniki, dzięki którym możesz poczuć się lepiej.

7. Czas sam na sam ze sobą służy rozwojowi

Nawiązywanie znajomości i potrzeba przebywania wśród ludzi jest czymś całkiem naturalnym u istot ludzkich. Nie ma nic złego w zaprzyjaźnianiu się i przebywaniu z innymi. Zwykle jednak strach przed samotnością wynika z niezdrowego przywiązania do drugich.

Wypracowanie w sobie nawyku spędzania czasu sam na sam ze sobą zapewnia nam równowagę emocjonalną, która jest niezbędna, by być człowiekiem szczęśliwym.

Nie bój się samotności, korzystaj z niej! W taki sposób możesz poznać korzenie zależności, jaka w Tobie powstała. Zależności, która uniemożliwia Ci życie samodzielne, w wolności i pełnej równowadze umysłowej. Gdy dasz sobie czas dla siebie, z czasem cudze opinie przestaną Cię interesować.

W taki sposób zaczniesz czuć nie tylko większą pewność siebie, ale również i niezależność. To z kolei będzie podstawą Twojego rozwoju.

8. Oddalić się od wszystkiego, aby zbliżyć się do samego siebie

Bez wątpienia Twoje ciało odczuwa, przekazuje i ujawnia wszystkie emocje, jakie przeżywasz – i to każdego dnia. Gdy znajdujesz się sam na sam ze sobą, spróbuj na kilka minut zamknąć oczy, głęboko oddychać i wsłuchać się w Twoje ciało, aby ustalić, skąd pochodzi strach ogarniający Cię, gdy jesteś sam.

Kobieta w parku czyta książkę

Odłączenie się od świata zewnętrznego może się okazać bardzo korzystne, aby połączyć się ze sobą samym i z uwagą wsłuchać się w swoje odczucia, myśli i emocje.

To bardzo zdrowe zapytać siebie samego i na każdym kroku analizować, czy czujemy się dobrze sami ze sobą. Jeżeli okaże się, że nie, czas na zmiany, należy zrobić coś, żeby to zmienić.

Nie bój się samotności! – Ona dodaje nam sił do budowania siebie

Nie bój się samotności! Stwarza Ci ona okazję, by zadbać o siebie i nieco się rozpieścić. Ciesz się momentami sam na sam ze sobą jak najczęściej. Daj sobie czas na odkrycie nieznanych zakątków siebie i swojej osobowości. Nabywaj nowych umiejętności. Postaraj się zwiększyć pewność siebie i rozwijać się jako osoba.

Może się to wydawać niewiarygodne, ale wolność to jedno z największych osiągnięć, które może nam przynieść jedynie samotność. Dlatego nie bój się samotności, bo ma Ci ona wiele do zaoferowania.

Pozwala Ci ona kwestionować, uczyć się, oduczać się, a także robić to, co sprawia, że czujesz się naprawdę dobrze. Pozwól sobie na ten luksus!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ibarra, H. (2004). Working identity: Unconventional strategies for reinventing your career. Harvard Business Press.
  • Marc, E. (2011). Guide pratique des psychothérapies. Retz.
  • Paz, O., & Santí, E. M. (1993). El laberinto de la soledad (Vol. 346). Madrid: Cátedra.
  • Salerno, S. (2005). SHAM: How the self-help movement made America helpless. Crown.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.