Zdrada - 7 nieoczywistych form, jakie może przybrać

Zdrada nie musi polegać tylko na bliskości fizycznej z inną osobą i często przybiera bardziej subtelne, trudne do zauważenia formy.
Zdrada - 7 nieoczywistych form, jakie może przybrać

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2020

Zdrada może mieć różne oblicza, ale zawsze cechuje się tym, że jedna osoba zawodzi w jakiś sposób zaufanie swojego partnera. Samo flirtowanie, rozmowa czy kontakty przepełnione dwuznacznościami czy napięciem erotycznym to tak naprawdę już zdrada.

Kiedy myślimy o zdradzie, na myśl przychodzi zazwyczaj klasyczny obraz partnera w objęciach innej osoby. Tak naprawdę jednak ludzie zdradzają na wiele różnych sposobów.

Wierność to coś więcej, niż wzajemne zobowiązanie do tego, że nie będziemy utrzymywać intymnych relacji z innymi osobami. Wierność to więź oparta na bliskości, szacunku, oddaniu i trosce.

Te elementy są podstawą trwałego i silnego związku i to dzięki nim relacja jest w stanie przetrwać długie lata. Jeżeli jednak któryś z tych aspektów zaniedbamy, mogą się pojawić problemy wynikające z zawiedzionego zaufania.

Trzeba pamiętać, że zdrada to coś, co dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie zawsze jednak ma ona powszechnie rozumianą formę bliskości fizycznej.

Jeżeli któreś z partnerów nawiązuje bliską więź emocjonalną poza swoją relacją, jest to również forma zdrady ponieważ podważa to zaufanie, które zostało zbudowane wewnątrz związku.

Zdrada – 7 rodzajów

1. Zdrada emocjonalna

Na początku chcemy powiedzieć o najbardziej powszechnym rodzaju zdrady, który bywa jednocześnie zdradą najbardziej bolesną. Każdy rozumie, że zdrada fizyczna jest czymś nieakceptowalnym i często staje się przyczyną rozstania.

Zdrada emocjonalna, kobieta i cień mężczyzny

Co się jednak dzieje, kiedy twój partner czuje z kimś większą emocjonalną bliskość niż z tobą? Jest to tak zwana zdrada emocjonalna.

Bliskości emocjonalnej wcale nie muszą towarzyszyć kontakty fizyczne, jednak jest ona podszyta pewną dozą niewierności. Niemal dla każdego jest bolesne, kiedy ich partner darzy kogoś innego większym zaufaniem.

2. Relacja przez internet (cyber zdrada)

Cyber zdrada to w dzisiejszych czasach bardzo powszechne zjawisko. W świecie internetowych randek i licznych aplikacji, które pozwalają na znalezienie partnera, z łatwością można zaangażować się w relacje z kilkoma osobami jednocześnie.

W takich przypadkach często nie dochodzi do kontaktu fizycznego, ale prowadzony jest flirt, wymiana zdjęć, długie rozmowy, które często są pełne seksualnych podtekstów.

3. Sekrety i nieszczerość

Czy brak szczerości to już zdrada? Oczywiście, że tak! Wspomnieliśmy już na początku, że kiedy ktoś zawiedzie nasze zaufanie, odbieramy to jak zdradę.

Para - konflikt

Kiedy partner kłamie, ukrywa bądź nagina prawdę, bardzo trudno jest nadal mu ufać i wierzyć w jego szczere intencje, co niestety bardzo negatywnie wpływa na relację.

4. Nieobecny partner

Nieobecny partner to osoba, na którą nie możesz liczyć kiedy jej potrzebujesz. To ktoś, kto inwestuje swój czas i energię w obszary niezwiązane z waszą relacją.

Bardzo częstym przykładem są osoby poświęcające zbyt dużo czasu na pracę. Dla kogoś takiego status zawodowy i pieniądze z nim związane są ważniejsze od partnera bądź partnerki.

Czasem nieobecny partner to również ktoś, kto wykazuje się brakiem lojalności. Nie okazuje wsparcia w codziennych sprawach ani w trudnych chwilach, przez co między partnerami tworzy się dystans emocjonalny.

5. Bycie z kimś z przyzwyczajenia

W tym przypadku jedna ze stron trwa w związku mimo że nie czuje już miłości do swojego partnera.

Para - rozstanie

Wiele osób pozostaje w tym samym związku przez wiele lat z czystego przyzwyczajenia lub ze strachu przed samotnością. Bardzo często mają one również trudności ze szczerym wyrażaniem własnych uczuć.

Trwanie w związku z przyzwyczajenia, a nie z miłości, to budowanie relacji na chwiejnych podstawach, co może się wiązać w przyszłości z dużymi kosztami emocjonalnymi.

6. Pogarda dla partnera

Niektóre osoby krytykują swojego partnera w obecności innych osób. Robią to na spotkaniach z przyjaciółmi lub z rodziną, co jest upokarzające i dowodzi brak szacunku.

Jeśli kogoś kochasz, jego dobre samopoczucie jest dla ciebie priorytetem. Kogoś, kto jest dla Ciebie ważny, bronisz bez względu na to, czy jest właśnie obok, czy nie.

Słowny atak na partnera w obecności innych ludzi może być zatem traktowany jako brak lojalności i zdrada.

Przeczytaj również: Toksyczne osoby – jak usunąć je z mojego życia?

7. Romans z inną osobą

Na koniec chcemy powiedzieć o najbardziej klasycznej formie zdrady, a mianowicie o zdradzie fizycznej. Kiedy dowiadujesz się, że Twój partner ma romans, Twój emocjonalny świat sypie się jak domek z kart.

Zdradzone osoby niejednokrotnie trafiają do psychologa, ponieważ nie potrafią uporządkować własnych myśli i uczuć po tak dotkliwym doświadczeniu, jakim jest zdrada.

Najgorzej jest chyba kiedy odkrywamy, że romans trwał przez długi czas i że byliśmy od dawna oszukiwani przez osobę, której ufaliśmy najbardziej na świecie.

Kobieta - obrączka, rozstanie i zdrada

Zdrada czasem jest dziełem przypadku, a czasem wynika ze świadomej decyzji. Bez względu jednak na to, jaka jest jej przyczyna i forma, zdrada zawsze rani partnera i prowadzi do utraty zaufania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vanegas Osorio, J. H. (2011). La dinámica vincular celos-infidelidad. Pensamiento Psicológico.

  • Jomairy González Galarza, A. M.-T. y D. M. O. (2009). Factores Psicologicos de la InfidelidadFactores psicológicos asociados a la infidelidad sexual y/o emocional y su relación a la búsqueda de sensaciones en parejas puertorriqueñas. Revista Puertorriqueña de Psicología.

  • Espinoza, A. V., Correa, F. E., & García, L. F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e Investigación En Psicología.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.