Toksyczne osoby – jak usunąć je z mojego życia?

20 czerwca, 2019

Powinniśmy nauczyć się rozpoznawać toksyczne osoby w naszym życiu i, nawet jeśli może to być dla nas bolesne, musimy wiedzieć, że wyrzucenie ich z naszego życia będzie miało fundamentalne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia.

Nasze życie jest zbyt krótkie i zbyt piękne, aby znosić więcej niż to konieczne. Istnieją zachowania wielu ludzi, którzy mogą stopniowo nas skrzywdzić. To tak zwane toksyczne osoby i powinniśmy nauczyć się od nich uciekać, zanim będzie za późno.

W tym artykule dajemy kilka wskazówek, aby rozpoznać toksycznych ludzi w naszym otoczeniu. Uprzejmość i wychowanie nie kłócą się z zatrzymaniem tych ludzi i zdystansowaniem się w stosunku do nich.

Nikt nie jest zmuszony znosić tej negatywnej fali, która przynosi tylko problemy i zmartwienia. Naucz się mówić „nie” i żyć życiem, którego zawsze pragnąłeś.

Toksyczne osoby – typy osobowości

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie możemy klasyfikować, jako toksycznych ludzi osób, z którymi się pokłóciliśmy lub którzy mają inną opinię niż my. Toksyczna osobowość wykracza daleko poza zwykłą różnicę zdań.

Ponadto zawsze powinniśmy być krytyczni wobec nas samych. Czy zastanowiliśmy się kiedyś, czy my też nie zachowujemy się toksycznie wobec naszych przyjaciół i rodziny?

Agresywny

Chociaż może być nam to ciężko zrozumieć istnieją osoby złe, które lubią sprawiać ból. Istnieje wiele stopni przemocy i rozwijają się one na różne sposoby. Czasami nawet agresywne zachowanie można uznać za normalne lub usprawiedliwione.

obrażona para
Jednak rzeczywistość jest inna.Nawet jeśli jest to bliski krewny lub nasz partner bardzo ważne jest, aby stłamsić takie zachowanie w zarodku i nigdy na nie nie pozwalać. Nie ma usprawiedliwienia dla krzyku, ataku lub przemocy. Normalną rzeczą w naszym życiu nigdy nie powinien być zły humor, kłótnie, gniew, zastraszanie lub poniżanie.

Przeczytaj także: Z czasem nauczyłam się, że o uwagę nie należy prosić

Pijawka

Ten typ zachowania opiera się na egoizmie w najczystszej postaci. To osoby, które stosują prawo „szerokie dla nich, wąskie dla Ciebie”. Dzwonią do Ciebie tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują.

Ważne jest, aby szybko wykryć ten typ osoby, a przede wszystkim wiedzieć, jak zatrzymać ich jak najwcześniej. Często możemy odczuwać poczucie winy, ale musimy zrozumieć, że nie są to prawdziwi przyjaciele.

Wystarczy poddać ich próbie, skopiować ich zachowanie i dać im spróbować ich własnego lekarstwa, aby powrócili do rzeczywistości.

Negatywny

Jeśli szukamy metafory negatywnych ludzi możemy porównać do energetycznych wampirów. Pochłaniają naszą witalność i naszego ducha. Każda sytuacja stanowi dla nich problem lub trudność, nawet dobre okazje, które się pojawiają.

Są specjalistami od wywoływania strachu. I za każdym razem, gdy podzielisz się z nimi jakimś projektem, pomysłem na podróż lub marzeniem znajdą same minusy i niebezpieczeństwa. Jeśli będziemy podążać tym śladem skończymy w całkowitym bezruchu i napełnimy nasze głowy wątpliwościami i niezdecydowaniem.

Dłużnik

Każdy z nas może mieć złą passę finansową. Nie powinniśmy tego krytykować. Nie oznacza to też, że dana osoba jest toksyczna. Jednakże, kiedy ta osoba zaczyna Cię unikać, aby tylko nie musieć zwrócić Ci pieniędzy zaczynają się problemy.

Toksyczna osoba zawsze szuka wymówek, nigdy nie staje twarzą w twarz, zawsze unika odpowiedzialności. Nigdy nie zaakceptuje, że nie ma racji.

zdenerwowana kobieta

Łatwo wykryć te osoby, ponieważ teoretycznie nie mają pieniędzy, by Ci je zwrócić, ale mimo to pozwalają sobie na inne wydatki. Istnieje niezawodna rada, aby zdystansować się do tego typu ludzi: jeśli oszukają Cię raz wina jest ich. Jeśli oszukają Cię drugi raz, wina jest Twoja.

Zazdrosny

Nie ma nic bardziej toksycznego niż posiadanie zazdrosnego przyjaciela. Ktoś, kto zamiast cieszyć się, gdy w Twoim życiu dzieją się dobre rzeczy krytykuje lub zazdrości. Zazdrosny przyjaciel chowa wobec Ciebie urazę i prędzej czy później zamieni się to w zdradę.

Zazdrosny zapomina o całym wysiłku, który zainwestowałeś, aby osiągnąć swój i nigdy nie docenia tego, co ma. Zawsze idealizuje życie innych i często cierpi na kompleks niższości. Zazdrości pozycji społecznej, szczęścia, piękna, rzeczy materialnych itp.

Odkryj: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny

Jak uciec od toksycznych osób?

Zastosuj te wskazówki w praktyce, aby toksyczni ludzie nie mieli na Ciebie wpływu:

  • Staraj się zachować własne kryteria i nie przyjmuj zachowań toksycznych jako normalne.
  • Nie ufaj nikomu, kto nie potrafi zachować tajemnicy.
  • Nie pozwalaj nikomu na pogardę lub niedocenianie Ciebie.
  • Pamiętaj, że ktokolwiek mówi przy Tobie źle o kimś innym, będzie mówił źle o Tobie z innymi.
  • Osoba, która nie potrafi zachować tajemnicy nigdy nie będzie dobrym przyjacielem.
  • Odsuń się od szemrania. Nie przyniesie nic dobrego.
  • Zawsze stawiaj czoło sytuacjom.
  • Nie ufaj nikomu, kto niszczy innych, aby osiągnąć swój cel.