Tajemnica siwych włosów — obalamy mity!

Kwiecień 28, 2015

Niektórzy uważają, że są oznaką mądrości i doświadczenia według innych, coraz więcej siwych włosów jest koszmarnym dowodem na to, że czas nieubłaganie płynie, a my się starzejemy. Wokół siwych włosów krąży wiele mitów, które dziś postaramy się zweryfikować.

Ile prawdy jest w tym, że gdy wyrwiemy sobie jeden siwy włos, na jego miejsce pojawi się siedem nowych? Dlaczego włosy zaczynają przybierać siwy kolor? Dlaczego niektórzy siwieją wcześniej niż inni? To nie wszystkie pytania, jakie dręczą nas na temat siwych włosów. Dziś odpowiemy na te i na wiele innych.

Potwierdzamy fakty, obalamy mity na temat siwych włosów

Włosy siwieją wraz z wiekiem

To prawda. Siwe włosy pojawiają się wraz z przybywaniem lat, ponieważ są skutkiem starzenia się skóry głowy. Jest to konsekwencją zanikania melatoniny we włosach, która odpowiada za ich kolor. Tempo, w jakich pojawiają się siwe włosy, zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Może się zdarzyć, że u niektórych już w wielu 25-ciu lat pojawiają się pierwsze jasne kosmyki, a inni po pięćdziesiątce wciąż cieszą się swoim naturalnym kolorem.

>2#:siwych-włosów.jpg

Po wyrwaniu siwego włosa, pojawia się siedem nowych

Mit. Nie ma jeszcze naukowych dowodów na to, że po wyrwaniu siwego włosa pojawia się ich zwiększona ilość. W związku z tym, że wszyscy po ujrzeniu pierwszego takiego włosa wyrywamy go natychmiast, trudno jest zbadać czy właśnie to jest przyczyną pojawiania się nowych, czy też jest to naturalny proces matki natury.

Siwe włosy rosną szybciej

W 50%-ach prawda. Istnieją badania, które potwierdzają to, że siwy włos rośnie szybciej niż, wtedy kiedy posiadał pigment nadający mu kolor. Z drugiej strony inne eksperymenty nie potwierdzają tej teorii i w wynikach okazuje się, że rosną one z taką samą szybkością, a nawet wolniej niż w innych etapach życia.

3#:siwych-włosów2.jpg

Stres przyspiesza pojawianie się siwych włosów

Mit. Tak naprawdę jest dość trudno określić czy kilka stresowych sytuacji dzisiaj doprowadzi do tego, że w przyszłości osiwiejemy szybciej. Faktem jest, że dzisiejsze tempo życia funduje nam spore dawki stresu dziennie, jednak nie jest to przyczyna tego, że spotykamy dziś więcej osób o siwych włosach niż kilkadziesiąt lat temu. Wytłumaczeniem może być fakt, że w niektórych rodzinach szybkie siwienie włosów zapisane jest w genach, które odpowiadają za ten proces.

Siwe włosy są silniejsze od włosów z pigmentem

Może być prawdą. Nie udowodniono, że średnica włosa siwego jest większa od średnicy włosa z barwnikiem. Prawdą natomiast jest to, że światło odbijane od siwych włosów może dać wrażenie, że rzeczywiście są one grubsze. Według niektórych siwe włosy mogą mieć lepszą strukturę i być mocniejsze.

Siwe włosy są… siwe

Mit. Wymieszanie ciemnego barwnika włosów wraz z jasnym daje efekt wizualny w postaci siwych włosów. Jednak w rzeczywistości nie są one siwe,ani białe, lecz żółte. Dzieje się tak, ponieważ po kolorze został tylko odcień już bez keratyny i melatoniny. W zależności od cebulki włosa może być bardziej żółty lub bardziej białawy.

4#:siwych-włosów3.jpg

Brak witaminy B przyspiesza proces siwienia włosów

Prawda. Jeżeli wciąż jesteś młody (masz mniej niż 35 lat), a już zaczynasz zauważać u siebie nadzwyczaj dużo siwych włosów, jest to znak, że w organizmie panuje deficyt witaminy B, a szczególnie witaminy B15 i kwasu pantotenowego. Można dostarczyć ich w tabletkach lub w pokarmie.

Palenie przyspiesza siwienie włosów

Częściowa prawda. Jest to przypadek podobny do stresu. Palenie tytoniu jest fatalne w skutkach dla całego organizmu nie tylko dla włosów. Przeprowadzono kilka badań, które potwierdziły, że osobą palącym częściej pojawiają się siwe włosy w młodym wieku, jednak może być to skutkiem również predyspozycji genetycznych.

Siwe włosy powinno się farbować tylko permanentnymi farbami do włosów

Mit. Istnieje wiele sposobów na zakamuflowanie siwych włosów, dlatego nie daj się zwieść informacją, że tylko permanentna farba do włosów da oczekiwane efekty. Istnieją naturalne barwniki i henny, które są mniej szkodliwe dla Twoich włosów, a przy tym równie skuteczne.

5#:siwa broda-siwych-włosów.jpg

Siwienie włosów jest odwracalne

Mit. Nie ma żadnych badań stwierdzających samoistny powrót siwych włosów do pierwotnego koloru. Można to osiągnąć tylko przy pomocy farb lub lekarstw i odpowiedniej żywności. Włos, który raz stracił swój kolor, już go nie odzyska.

Traumatyczne przeżycia powodują siwienie włosów

>Mit. Na pewno nie raz już to słyszałeś: nie denerwuj się, bo osiwiejesz. To praktycznie niemożliwe, aby po kilku stresowych sytuacjach na następny dzień obudzić się z kilkoma siwymi włosami więcej. Oddziaływanie to może mieć znaczenie po upływie czasu, jeżeli ma się do siwienia predyspozycje genetyczne.

Przebywanie na słońcu sprzyja pojawianiu się siwych włosów

Mit. Włosy kasztanowe lub rude mogą przez słońce zostać delikatnie rozjaśnione, ale nie ma żadnych dowodów na to, że ekspozycja włosów na promienie UV powoduje ich siwienie.

Odpowiedzialne za siwienie włosów są geny

6#:siwych-włosów4.jpg

Całkowita prawda. To genetyka determinuje to, w jakim wieku włosy zaczynają siwiec. Przeprowadź obserwacje i wywiad w swojej rodzinie i sam określ wiek, w którym siwe włosy pojawią się i na Twojej głowie. Faktem jest również to, że na to, co jest zapisane w Twoim DNA nikt i nic nie ma wpływu i nie da się już tego zmienić.

WIĘCEJ DLA CIEBIE