Gesty na dobranoc - 5 sekretów szczęśliwych par

Każdy z nas marzy o udanym związku, pełnym czułości i zrozumienia. Okazuje się, że sekret udanego związku może tkwić w rytuałach na dobranoc.
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2023

Gesty są czasami równie ważne jak słowa. Jak się okazuje, sekretem udanej relacji z partnerem mogą być właśnie wspólne rytuały i czułe gesty, jakimi obdarzamy się bezpośrednio przed pójściem spać. Miłość okazywana sobie na dobranoc tworzy bowiem odpowiednią atmosferę i dba o chemię pomiędzy partnerami.

Związek to praca zespołowa, każdy z partnerów musi więc odpowiednio angażować się we wspólne życie i przeżywanie nawet najbardziej banalnych codziennych chwil.

Jeśli masz wątpliwości, co do Waszego zaangażowania w Tworzenie dojrzałej i stabilnej relacji, możesz zadać sobie pytanie: ,,czy oboje wkładamy w nasz związek tyle samo energii? czy jest on dla nas tak samo istotny?”.Chcesz poznać więcej sekretów udanych związków? Koniecznie czytaj dalej!

Jak się okazuje codzienne rytuały i gesty to klucz do sukcesu w każdej relacji. Najgorsze co przytrafia się większości związków to rutyna i obojętność. Odpowiednia dawka czułości pomaga przezwyciężyć tego rodzaju problemy.

Troszcząc się o siebie i okazując sobie miłość w nawet najprostszy fizyczny czy duchowy sposób, możemy skutecznie zwalczać nudę i monotonię w związku. Dodatkowo czułe gesty zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli wydaje Ci się, że ostatnimi czasy najbardziej ekscytującą rzeczą, jaką wspólnie robicie, jest oglądanie telewizji, być może czas wejrzeć głębiej w problemy, które mogą szkodzić Waszej relacji. Nie zawsze chodzi o to, by spędzać ze sobą każdą wolną chwilę i nie pozwalać sobie ani na moment wytchnienia.

Udany związek to sztuka kompromisów i odnalezienie swojego miejsca pomiędzy życiem jako jednostka, a jako para. Poniżej znajdziesz kilka naszych podpowiedzi, co sprawia, że związek ma szansę przetrwać latami. To kilka prostych zasad, do których stosują się udane pary na całym świecie. Powodzenia!

Gesty i rytuały przed pójściem spać

1. Rozmawiajcie

Wieczorna rozmowa to jeden z najlepszych rytuałów, jakie praktykują pary ceniące sobie porozumienie ciała i duszy. Wystarczy krótka szczera rozmowa, która wcale nie jest przykrym obowiązkiem, ale przyjemnym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Nie musi być to wcale poważna dyskusja na życiowe tematy. Wystarczy okazywanie sobie nawzajem zainteresowania i zrozumienia.

Szczęśliwa para

Filary udanej komunikacji w związku

  • Tolerancja i szacunek: Warto nauczyć się słuchać i szanować swojego partnera. Czasami możemy się ze sobą nie zgadzać, warto jednak umieć oddzielić opinię człowieka od niego samego. Nie warto za to na siłę starać się zmienić opinii partnera.
  • Zainteresowanie i troska: Tylko szczere zainteresowanie sprawia, że rozmowa ma sens i pomaga budować trwałą i udaną relację.
  • Cierpliwość: W rozmowach nie ma miejsca na pośpiech i ponaglanie się wzajemnie. Cieszcie się czasem, który spędzacie razem.
  • Radość: Niech rozmowa z partnerem będzie okazją do wspólnego przeżywania radosnych chwil. Nie ma też nic lepszego niż zdrowa dawka śmiechu przed snem!

Najlepiej przed snem nie omawiać trudnych i stresujących tematów, które potencjalnie mogłyby być źródłem konfliktów czy utrudniałyby zasypianie. Rozmowa poprawia jakość relacji, pomaga pozbyć się napięcia i niepewności, a jednocześnie wzmacnia związek. Koniecznie wprowadź ten rytuał do swojego codziennego życia.

2. Odłóż telefon na bok

Wiele osób do ostatnich chwil przed pójściem spać nie rozstaje się z telefonem, komputerem czy tabletem. Pamiętaj jednak, że nie tylko utrudnia to później zasypianie i pogarsza jakość snu, ale też nie pozwala nam na wyciszenie się i spędzenie ostatnich minut dnia sam na sam z partnerem.

Jeśli jednocześnie na dobranoc wykonujesz kilka czynności, nie do końca jesteś w stanie skupić się na temacie rozmowy czy na samej drugiej osobie. Nie okazujesz jej wówczas odpowiedniego zainteresowania i szacunku.

Zastanów się nad tym i odpowiedz sobie na pytanie, czy telefon nie staje czasami pomiędzy Tobą a partnerem? Technologia w nadmiarze może szkodzić nie tylko zdrowiu, ale związkom. Weź to pod uwagę i zadbaj o te gesty, które budują relację, a nie ją niszczą.

3. Cieszcie się swoim towarzystwem

Liczy się nie tylko czas spędzany we dwoje, ale i jego jakość. Warto troszczyć się o takie detale, jak drobne czułe gesty, które świadczą o naszym zainteresowaniu i wzajemnej trosce. Każdy z nas potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia. Gwarantują nam je fizyczne drobne gesty.

Rozmowa a gesty na dobranoc

Cieszcie się swoim towarzystwem i dbajcie o to, by w Waszym codziennym życiu nigdy nie zabrakło drobnej dawki magii i szaleństwa. Nie ma nic złego w wyjściu na szaloną i spontaniczną randkę nawet po wielu latach związku. W rzeczywistości jest to wręcz sposób na przełamanie rutyny.

Wyjście do restauracji, do kina czy spontaniczny wyjazd to sposoby na walkę z nudą, które jednocześnie pomagają wzmocnić i scalić relację. Czasami wystarczą chęci i drobne gesty.

4. Kochajcie się!

Kochajcie się – zarówno w dosłownym, jak i w przenośnym znaczeniu tych słów. Często seks w związku bierzemy za pewnik, ale nie zawsze rzeczywistość wygląda właśnie w ten sposób. Nawet w udanych związkach zdarzają się długie tygodnie czy nawet miesiące bez bliskość fizycznej.

Przychodzi więc moment, kiedy należy interweniować i raz jeszcze odnaleźć radość z seksu.

Seks powinien być przede wszystkim dobrą zabawą i ogromną przyjemnością – zarówno fizyczną, jak i duchową. Nie dość, że stosunek pomaga pozbyć się nadmiaru stresu i wzmacnia relację pomiędzy partnerami, to jeszcze potrafi zagwarantować wiele korzyści zdrowotnych, poczynając od utraty zbędnych kilogramów, aż po poprawie krążenia skończywszy.

Ogromnym błędem jest postrzeganie seksu jako obowiązkowego elementu związku. Poczucie obowiązku doskwiera szczególnie parom starającym się o dziecko. Bardzo często odbiera im to radość ze współżycia i bliskości, jednocześnie wcale nie wpływając pozytywnie na płodność.

 Pozwólcie sobie cieszyć się chwilą i nie unikajcie spontanicznych zbliżeń. Po stosunku pozwólcie sobie też na chwilę wyciszenia i czułe gesty.

5. Nie bójcie się słów

Szczęśliwe pary nie muszą stale zapewniać się nawzajem o swojej miłości i przywiązaniu. Nie oznacza to jednak, że nie warto w ogóle wyznawać sobie uczuć i mówić o nich wprost. Mówienie sobie ,,kocham Cię” na dobranoc to bardzo ważny nawyk i rytuał budujący więź i pozytywnie wpływający na jakość relacji.

Czułość a gesty

Kiedy słyszymy te słowa, nasz mózg reaguje niezwykle pozytywnie. Wyznanie miłości to dla wielu z nas formalność, która jednak zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. O miłości można mówić, pisać czy nawet śpiewać, pamiętaj jednak, że najważniejsze są codzienne gesty i czyny.

Nie zapominaj jednak, by raz na jakiś czas powiedzieć partnerowi wprost, że jest dla Ciebie najważniejszą osobą na świecie. Zobaczysz, że to na pewno zaprocentuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolin A., Whelehan P. (2009). Human Sexuality: Biological, Psychological, and Cultural Perspectives. Taylor & Francis.
  • Carroll J. (2009). Sexuality Now: Embracing Diversity. Cengage Learning.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.