Prawdziwa miłość nie ogranicza Cię ani nie ocenia Twojej przeszłości

Prawdziwa miłość to dojrzała miłość: partnerzy nie są od siebie zależni i nie potrzebują się na wzajem, lecz decydują się dzielić życie z drugą osobą, by było spełnione i szczęśliwe.
Prawdziwa miłość nie ogranicza Cię ani nie ocenia Twojej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Prawdziwa miłość jest czymś o czym wszyscy marzymy i czego szukamy. Jednak bardzo często też robimy wszystko, aby ją od siebie odstraszyć.

Nawiązanie relacji ze strachu przed samotnością, brak koniecznej asertywności lub strach przed utratą drugiej osoby, może spowodować to, że prawdziwa miłość nie zapukanie do naszych drzwi.

Problem polega na tym, że gdy pojawią się te przesłanki, miłość zacznie ograniczać nas i naszą wolność. Miłość zacznie się opierać na strachu.

Prawdziwa miłość to nie emocjonalna zależność

Czasami zdarza nam się mylić prawdziwą miłość z zależnością emocjonalną. Dlatego wierzymy w pewne zwroty typu “Jest zazdrosny, ponieważ Cię kocha” lub “Miłość  to posiadanie”…

W ten sposób oceniamy naszych partnerów, jeśli nie są zazdrośni; chcemy, żeby pokazali nam, że jesteśmy ich własnością. Jednak w takiej sytuacji, gdzie jest miejsce na prawdziwą miłość?

Kobieta - prawdziwa miłość

Nie ma jej, ponieważ zmieniła się w coś co nas ogranicza i powstrzymuje nasz rozwój. W rzeczywistości miłość pozwala nam stawać się lepszymi ludźmi każdego dnia, rozwijać się w życiu i dojrzewać.

Kiedy miłość zaczyna nas ograniczać, oznacza to, że jej dni są policzone. Wszystkie stereotypy i wierzenia, którymi jest owiana, niszczą to prawdziwe uczucie i wszystko co jest z nim związane.

Prawdziwa miłość nie rozlicza Cię z Twojej przeszłości, ponieważ żyje teraźniejszością

Prawdziwa miłość charakteryzuje się tym, że nigdy nie osądza naszej przeszłości. Oznacza to, że w chwili obecnej, nie ma potrzeby ponownego przeżywania błędów, które zdarzyły się w przeszłości z innymi partnerami. 

Jeśli ktoś jest z nami w związku i chce stać u naszego boku i wspólnie budować życie, nie ma powodu, by oceniał działania, które stanowiły część naszych przeszłych doświadczeń.

Możliwe, że w przeszłości byliśmy niewierni, lub emocjonalnie zależni od partnera. Być może nie byliśmy najlepszymi rodzicami, bądź nie byliśmy całkowicie szczerzy w poprzednich związkach.

Jednak cokolwiek się wydarzyło w przeszłości, osoba z którą jesteśmy teraz, nie powinna oceniać tych wydarzeń. Chodzi o to, że jeśli jesteśmy tego świadomi, to znaczy że zrozumieliśmy lekcję. Byliśmy krytyczni w stosunku do siebie i zrozumieliśmy, że możemy się rozwijać.

Kobieta patrzy na partnera, który odchodzi

Jeśli obawiasz się, że osoba u Twego boku osądzi Cię za przeszłość i nie jesteś w stanie zdobyć się na całkowitą szczerość, gdyż boisz się porzucenia, to musisz wiedzieć, że to nie jest prawdziwa miłość.

Nie pozwalasz sobie na szczerość, na wyrażanie siebie i mówienie o zdobytych  doświadczeniach. Pamiętaj, że nie jesteś tą samą osobą, co wiele lat temu.

Jeśli potencjalny partner ocenia Cię za wszystkie doświadczenia i błędy z przeszłości, to nie jest to, czego szukasz. To nie jest prawdziwa miłość.

Poszukiwanie dojrzałej miłości

Prawdziwa miłość może być utożsamiana z tym, co znamy jako dojrzałą miłość. Jest to spokojniejszy rodzaj miłości z bardzo solidnymi fundamentami, które powstają, gdy mija faza zakochania.

Partnerzy zakochani

Ta miłość charakteryzuje się szeregiem wytycznych, które teraz rozważymy:

  • Akceptuje przeszłość bez osądzania, ponieważ jest to coś czego nie można zmienić i zakłada, że uczymy się na własnych doświadczeniach i błędach.
  • Nie chce zmieniać drugiej osoby, ponieważ prawdziwa miłość oznacza pełną akceptację tego kim jest. Tylko w ten sposób można zbudować zdrową relację i związek.
  • Wie, że nie potrzebuje drugiej osoby, aby być szczęśliwym, ale wybiera ją jako towarzysza życia, by przeżywać satysfakcjonujące, pełne miłości doświadczenie, które pozwala obu partnerom cieszyć się życiem i uczyć się razem.
  • Nigdy nie ogranicza przyszłości żadnej z osób, a wręcz wzmacnia ich rozwój, zachęcając do osiągania swoich celów.

Dojrzała miłość nigdy nie czyni nas małymi, a wręcz przeciwnie, zachęca nas do wzrostu. Nasz partner nigdy nie powinien sprawić, że poczujemy się tak, jakby nasz świat stał w miejscu lub się cofał, lecz tak, jakby parł na przód.

Czy znaleźliście już swoją prawdziwą miłość?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.