Zakochanie się w zajętej osobie - najczęstsze błędy

Zakochanie się w zajętej osobie - najczęstsze błędy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zakochanie się w zajętej osobie, jest bardzo delikatną sytuacją. Nie zawsze można uniknąć zakochania się w kimś, ale trzeba być świadomym tego, z czym mogą wiązać się tego rodzaju okoliczności.

Czasami miłość oślepia Cię w taki sposób, że popełniasz błędy, o których nawet nie wiedziałeś. Zakochanie się w zajętej osobie jest jednym z tych błędów. Ta sytuacja może, a wręcz na ogół powoduje wiele bólu.

Dziś opiszemy niektóre z błędów, które popełniają ludzie, kiedy zaczną żywić uczucie do kogoś, kto ma już stałego partnera. Czy kiedykolwiek przytrafiło Ci się coś takiego?

Czekanie, aż ten drugi związek się zakończy

Może to zabrzmieć trochę brutalnie, ale kiedy kochasz kogoś, kto jest już w związku, możesz usłyszeć od potencjalnego partnera takie rzeczy jak: “Zastanawiam się nad opuszczeniem jego/ jej” lub “Czekam na odpowiedni moment…”

Te zapewnienia sprawią, że będziesz czekać na chwilę, kiedy będziesz mógł nawiązać prawdziwą relację z tym, kogo kochasz, chociaż ta osoba wciąż pozostaje I trwa w swoim obecnym związku.

Jeśli wyraźnie powiedziano Ci, że Twój kochanek nie zamierza opuścić swojego obecnego partnera, nie ma sensu spodziewać się niczego innego. Do ciebie należy decyzja, czy zaakceptować bycie “drugą” osobą, czy też zakończyć związek.

Pierwsza sytuacja jest częściej spotykana. Należy jednak pamiętać, że jeśli sytuacja nie zmieni się po kilku miesiącach, prawdopodobnie czekasz na próżno.

Niektórzy ludzie czekali latami na to, aż kochana przez nich osoba zakończy swój obecny związek. Ale biorąc pod uwagę czas, który już minął, to prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy, nieważne, jak bardzi nasz kochanek zaklina się, że kiedyś to nastąpi.

Z tego powodu ważne jest, aby uniknąć pułapki czekania na to, aż ktoś zdecyduje się oficjalnie z Tobą związać, nawet gdy ta osoba szepcze Ci do ucha wyznania miłosne.

Próby manipulacji

Czasami, poprzez zakochanie się w zajętej osoby, możesz – nieświadomie – próbować ją skrzywdzić.

W jaki sposób?

Być może Twoja miłość do tej osoby i twoje pragnienie doprowadzenia do zakończenia jej związku są tak silne, że zaczynasz nienawidzić jej obecnego partnera. Możesz mówić takie rzeczy jak:

“Jeśli zachowuję się w ten sposób, to znaczy, że już cię nie kocha” lub “Ona cię wykorzystuje” lub “Może już spotyka się z kimś innym”. Są to przykłady manipulacji.

zakochanie się w zajętej osobie

Nie pozwalasz podejmować ukochanemu samodzielnych decyzji. Co więcej, wypełniasz jego lub jej głowę rzeczami, które wywołują u niego lub niej wątpliwości, a nawet kłótnie między wami.

Takie zachowanie to nic innego, jak działanie na własną szkodę. Nie jesteś szczery i nie dajesz ukochanemu możliwości obdarzenia Cię uczuciem z jego lub jej własnej woli.

Zakochanie się w zajętej osobie a wiara w to, że będzie Ci wierna

Jest to jeden z błędów, które najbardziej chcemy uwydatnić. Zatem: wyobraź sobie, że osoba, w której się zakochałeś, kończy swój obecny związek. Czy naprawdę oczekujesz od niej wierności?

Być może Twój partner Cię nie zdradzi, ale pamiętaj, że pamiętaj, że już raz zdradził z Tobą swojego poprzedniego partnera, okazując tym samym brak szacunku dla swojego związku.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakimi wartościami tak naprawdę kieruje się osoba, z którą jesteś? Czy spodziewasz się, że z Tobą będzie postępować inaczej, tylko dlatego, że Ty to Ty?

Bądź bardzo ostrożny z oczekiwaniami, jakie masz względem osoby, którą kochasz, a która miała partnera na początku Waszego związku.

zakochanie się w zajętej osobie, kobiety i partner

Jeśli nie była wierna poprzedniemu partnerowi, dlaczego miałaby być wierna Tobie?

Zakochanie się w zajętej osobie jest delikatną sytuacją, która może Cię wyczerpać emocjonalnie, zwłaszcza jeśli oczekujesz zakończenia obecnego związku, a to nigdy nie następuje.

Takie zakochanie może skrzywdzić wszystkich, niszczy poprzedni związek, a nawet może sprawić, że sam będziesz cierpieć, jeśli w końcu zaczniesz się spotykać z ukochanym, ale Twój partner nie będzie Ci wierny.

Jak myślisz, co byś zrobił, gdybyś zakochał się w kimś, kto już ma partnera?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McDaniel BT, Drouin M, Cravens JD. Do you have anything to hide? Infidelity-related behaviors on social media sites and marital satisfaction. Comput Human Behav. 2017;
  • Russell VM, Baker LR, McNulty JK. Attachment insecurity and infidelity in marriage: Do studies of dating relationships really inform us about marriage? J Fam Psychol. 2013;
  • Demaris A. Distal and proximal influences on the risk of extramarital sex: A prospective study of longer duration marriages. J Sex Res. 2009;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.