Ocalić związek, ignorując niewierność?

Zdrada może złamać nawet najsilniejsze ogniwa, ale kiedy w grę wchodzi miłość, wybaczenie otwiera nowe drogi i sprawia, że ​​związek wychodzi z próby silniejszy.
Ocalić związek, ignorując niewierność?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Być może właśnie przechodzisz trudną sytuację w swoim związku. Czasami w relacjach pojawiają się małe „skoki w bok” lub przedłużające się “romanse”. Możliwości są nieograniczone, gdy mówimy o przygodach miłosnych.

Czy w Twoim związku pojawiła się osoba trzecia? Czy można jednak ocalić związek, ignorując taką niewierność? Odzyskanie zaufania w związku po incydencie zdrady nie jest łatwym zadaniem.

Cudzołóstwo istnieje od czasu wynalezienia małżeństwa. Nawet przez długi czas mężczyznom pozwalano zdradzać żony właściwie bez żadnych konsekwencji. I w dodatku popierano to biologicznymi i ewolucyjnymi teoriami, które rzekomo uzasadniały ich potrzebę niewierności.

Postęp społeczny umożliwił potępienie takich praktyk ze względu na znaczenie małżeństwa, jako podstawowej jednostki społeczeństwa.

Radzenie sobie z niewiernością i odpowiednie zachowanie w jej obliczu dla nikogo nie jest łatwym zadaniem. Dlatego w wielu przypadkach zdrada może oznaczać koniec relacji.

Ale jeśli obie strony wyrażają zainteresowanie jej kontynuowaniem, być może można ocalić związek. Problem polega na tym, jak zachowają się zaangażowane strony, ponieważ pewne postawy mogą utrudniać pojednanie.

Czy można ocalić związek po zdradzie?

Zaufanie jest podstawą każdego związku. Zbudowanie go wymaga czasu i wysiłku, ale złamanie go to kwestia kilku sekund. Czy Twój partner był Ci niewierny?

To normalne, że przechodzisz wówczas przez moment zaprzeczenia, szoku, gniewu, desperacji, depresji, rozpaczy i zamieszania. Jednak po pierwszych emocjach możemy wejść w dylemat: czy chcę ocalić związek pomimo tej niewierności?

Ukryta zdrada

Istnieją dwa aspekty, które należy rozważyć, aby dać relacji drugą szansę. Pierwsza to miłość, a druga to rzeczywista skrucha.

Jeśli ciągle kochasz swojego partnera a on szczerze przeprasza za swój błąd, są to bardzo ważne warunki do przezwyciężenia tej sytuacji. Jeśli podejmujesz decyzję, żeby ocalić swój związek, postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami:

Rozmawiajcie, jeśli naprawdę chcecie ocalić związek

Komunikacja jest kluczem do wszystkich relacji. Usiądź ze swoim partnerem i porozmawiaj. Zapytaj szczerze, co poszło nie tak w Waszej więzi miłosnej, że szukał jej u innej osoby. W takiej rozmowie musisz jednak bardzo uważać, żeby emocje nie przejęły nad Tobą kontroli.

Spędźcie jakiś czas z dala od siebie

Przerwa w zaangażowaniu i nabranie dystansu może być tym, czego potrzebujesz, jeśli się zastanawiasz jak ocalić nadwątlony związek lub małżeństwo. Spędzenie jakiegoś czasu z dala od siebie może Wam pomóc ponownie ocenić, gdzie są prawdziwe problemy w Waszej relacji.

By ocalić związek, musicie dokonać zmian

Już był płacz, kłótnie i krzyki. Teraz trzeba będzie to wszystko wyleczyć. Jedźcie razem na plażę lub w jakieś miejsce, którego nie znacie. Pomyślcie o rzeczach, które sprawiły, że zbliżyliście się do siebie na samym początku.

W zależności od powodów, dla których Twój partner Cię zdradził, spróbuj wprowadzić w sobie zmiany.

Poszukajcie poradni małżeńskiej

Jeśli pomimo tego, że zastosowaliście już w praktyce poprzednią radę, a mimo to nie możecie przezwyciężyć sytuacji, pora na pomoc z zewnątrz. Warto w tej sytuacji rozważyć wizytę w poradni małżeńskiej.

Idźcie na terapię dla par, a potem postępujcie zgodnie z sugestiami profesjonalisty, żeby ocalić swój związek.

Jakie są przyczyny niewierności?

Chociaż każdy przypadek ma specyficzne czynniki, istnieją powszechne powody, dla których zdradzamy naszego partnera. Jakie są przyczyny, które sprawiają, że jesteśmy niewierni?

Zdrada
  • Koniec uczucia. Jedno z partnerów uważa się, że miłość w ich związku się zakończyła, ponieważ nie daje już takiej seksualnej i romantycznej intensywności, jaka istniała w pierwszych chwilach związku.
  • Niepewność. Jedna ze stron czuje się w gorszej pozycji w stosunku do partnera, a niewierność ma służyć potwierdzeniu jej wartości na “rynku miłości” jak również zwiększyć samoocenę.
  • Monotonia. Chociaż relacja może być ogólnie zadowalająca, w pewnym momencie jedna ze stron się nudzi i chce spróbować czegoś innego.

Czy istnieje pozytywna strona niewierności?

Chociaż czasami trudno to zrozumieć, niewierność może mieć pozytywny aspekt. Może być okazją do odnowienia relacji między partnerami. Dzięki temu chaosowi niektóre pary odnajdują nowy porządek.

Zaczynają również prowadzić głębokie rozmowy w sposób uczciwy i otwarty, czyli taki, jakiego być może nie miały od dziesięcioleci.

Świadomość, że jesteśmy o włos od utraty czegoś ważnego, może sprowokować ponowną ocenę relacji. U wielu seksualnie apatycznych par na nowo rozpala się płomień namiętności. Strach przed utratą wzmacnia pożądanie.

Przygody “na boku” mogą mieć zatem podwójną perspektywę. Z jednej strony zdrada powoduje ból i rany, z drugiej jednak jest okazją do rozwoju i odkrycia siebie na nowo.

Można więc ocalić związek, wybaczając niewierność i rozpocząć życie na nowej ścieżce. Pamiętaj, że aby osiągnąć pojednanie i uzdrowić więź, niezbędne jest, aby chciały tego obie zaangażowane osoby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Batista da Costa, C., & Mara Bosetto Cenci, C. (2014). A Relação Conjugal Diante da Infidelidade: A Perspectiva do Homem Infiel. Pensando Famílias.
  • Bird, M. H., Butler, M. H., & Fife, S. T. (2007). The process of couple healing following infidelity: A qualitative study. Journal of Couple & Relationship Therapy, 6(4), 1-25.
  • Glass, S. P. (2002). Couple therapy after the trauma of infidelity.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.