Koniec związku i trzy błędy, których lepiej nie popełniać

Chociaż było to częścią Twojego życia, po rozstaniu nie starajcie się utrzymywać głębokiej relacji, inaczej o wiele trudniej będzie ruszyć naprzód.
Koniec związku i trzy błędy, których lepiej nie popełniać

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

My wszyscy popełniamy wiele błędów, jednak niektóre są wyjątkowo poważne, a szczególnie te które pojawiają się pod koniec związku. Część z nich jest nieuniknionych. Emocje odgrywają tutaj dużą rolę, zależymy też w znacznym stopniu od okoliczności, które prowadzą nas do tego, że decydujemy się na koniec związku.

Przecież rozstanie się z kimś dlatego, że miłości już nie ma lub namiętność wygasła nie jest tym samym, co koniec związku w wyniku własnej niewierności lub bardzo bolesnej zdrady.

Dzisiaj zajmiemy się trzema błędami, które zwykle popełniamy pod koniec związku. Zapoznanie się z nimi oraz refleksja pomoże Ci spojrzeć na całą sytuację z dystansu oraz uniknąć najczęstszych pomyłek.

1. Nie jesteś w stanie iść naprzód

Jednym z największych błędów jakie możesz popełnić po rozstaniu jest utrzymywanie intensywnego kontaktu ze swoją byłą partnerką lub nadawanie jej znacznej wagi w swoim życiu.

Bardzo trudno jest wymazać z życia kogoś z kim dzieliło się tak wiele doświadczeń, a nawet lata wspólnego życia. Przyzwyczajamy się do obecności tej drugiej osoby oraz dzielimy razem pewne nawyki i przyzwyczajenia. Kiedy nagle ona znika, czujemy jakbyśmy stąpali po cienkiej linie.

Jednak im wcześniej ruszysz ze swoim życiem naprzód, tym lepiej. Musisz zaakceptować to, że Twój związek się zakończył, że już nie ma odwrotu, a życie toczy się dalej. Masz jeszcze wiele przed sobą!

Koniec związku para rozmawia

Bycie zakotwiczonym w przeszłości spowoduje tylko próżne cierpienie i pozbawi Cię radości życia. Zatem co możesz zrobić, by zmienić tą sytuację?

  • Masz czas dla siebie, wykorzystaj to. Zrób wszystko czego nie robiłeś z ukochaną osobą, znajdź nową pasję, spotykaj się częściej z przyjaciółmi oraz odwiedzaj rodzinę.
  • Zmień swój styl życia, wypracuj nowe nawyki takie jak bieganie każdego ranka, popijanie kawy w kawiarni, którą tak bardzo lubisz i przeglądanie gazety na spokojnie…Cokolwiek!
  • Myśl o sobie, zadbaj o siebie oraz pokochaj się. To błąd myśleć, że Twoja była partnerka będzie o Ciebie dbać. Dlaczego by nie zacząć być bardziej świadomym siebie? Zapewne trochę o sobie zapomniałeś będąc w związku.

2. Oczekujesz czegoś od byłej partnerki pod koniec związku

Pod koniec związku możesz być tego nieświadomy, jednak często oczekujesz czegoś od partnerki. Może być to niewielki dowód na to, że naprawdę Cię kochała kiedy byliście razem, że próbuje utrzymywać z Tobą kontakt, że nadal się o Ciebie troszczy.

To nic innego jak olbrzymi strach przed odpuszczeniem. Poważnym błędem jest oczekiwanie czegoś od drugiej osoby, a jednocześnie nie ofiarowanie jej czasu na to, by sama poradziła sobie ze swoim bólem.

Możesz nadal z nią rozmawiać, dzielić pewne uczucia, ale nie zdając sobie z tego sprawy, przytłaczasz ją.

Czytanie książki pod drzewem kobieta

To naturalne, że musisz wyrażać swoje uczucia i myśli przed kimś, kto Cię rozumie. Jednak obydwoje musicie też pobyć w samotności, aby odpuścić i ruszyć naprzód. Wyobraź sobie, że Twoja była partnerka nie chce Cię wysłuchać. Pomyśl, że gdyby sytuacja była odwrotna, czy nudziłbyś się tym co ona ma Ci do powiedzenia?

Pamiętaj, że być może to oczekiwanie na coś wynika raczej ze smutku, który pojawia się na koniec związku.

3. Twoja była partnerka jest często bohaterką rozmów

Następnym kardynalnym błędem, który popełniamy pod koniec związku jest uczynienie osoby z którą właśnie się rozstaliśmy centralnym punktem naszych konwersacji.

To jasne, że musisz “dać upust” emocjom i porozmawiać o tym. Jednak czy powtarzanie tego samego setki razy naprawdę w czymś Ci pomoże? Czy to dobry pomysł narzekać na coś, co już się skończyło?

W ten sposób trudniej będzie Ci zapomnieć o rozstaniu. Nie staraj się podtrzymywać obecności osoby, która już nie stanowi części Twojego życia.

Pocieszanie w bólu załamany mężczyzna koniec związku

Inną formą pamiętania o swojej byłej partnerce jest kurczowe trzymanie się wszystkiego, co ją Tobie przypomina. Poważny błąd, który tylko przedłuży Twój ból. Czy popełniłeś któryś z tych błędów pod koniec związku? Unikanie tych pułapek ograniczy czas, którego potrzebujesz, by poradzić sobie z rozstaniem.

Przestańmy kurczowo trzymać się czegoś, czego już nie ma. To tylko sprawi nam cierpienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.