Wysokie ciśnienie krwi - poznaj 4 naturalne remedia

Zmagasz się z nadciśnieniem? Czy wiesz, że jedząc regularnie czosnek, oliwę z oliwek i ciemną czekoladę, możesz na stałe zmniejszyć ciśnienie krwi? Wypróbuj i przekonaj się o tym!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Wysokie ciśnienie krwi dotyka coraz większej liczby osób. Na szczęście można je zmniejszyć na kilka sposobów bez zażywania leków. Bardzo dobrym pomysłem jest używanie naturalnych i alternatywnych sposobów leczenia, których skuteczność została udowodniona naukowo.

W niniejszym artykule przedstawimy listę naturalnych remediów na wysokie ciśnienie krwi. Zobaczysz, że są łatwo dostępne, skuteczne, a nawet zapobiegają nadciśnieniu.

Zanim dowiesz się więcej o wspomnianych naturalnych remediach, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób diagnozuje się wysokie ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie. Aby postawić prawidłową diagnozę, należy regularnie mierzyć ciśnienie. Z jaką częstotliwością należy dokonywać pomiaru, dowiesz się od lekarza podczas wizyty kontrolnej.

Zbyt wysokie ciśnienie krwi można zdiagnozować po dwóch lub więcej następujących po sobie wskazaniach podwyższonego ciśnienia.

Jest kilka ważnych informacji, które należy zapamiętać. Zlekceważenie badania ciśnienia krwi może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Należą do nich udary, skrzepy krwi, paraliż twarzy, a nawet zawał serca.

Nie chcemy Cię straszyć, chcemy jedynie zwrócić uwagę, że utrzymywanie prawidłowego ciśnienia pod kontrolą jest bardzo istotne dla zdrowia.

4 naturalne lekarstwa na wysokie ciśnienie krwi

1. Sok z cytryny

Zatrzymywanie wody w organizmie nigdy nie jest czymś dobrym. Zjawisko łączy się często z nadciśnieniem. Cytryna ma świetne właściwości, więc sok z cytryny jest doskonałym źródłem witaminy C.

Jest to związek, który doskonale zwalcza toksyny i inne składniki gromadzące się w przypadku zatrzymania płynów.

świeży sok z cytryny na wysokie ciśnienie krwi

Ponadto, sok z cytryny ma właściwości moczopędne i filtrujące. Tak jak większość zdrowych owoców, zawiera w sobie duże ilości wody. Sprawia to, że jest idealnym składnikiem naturalnie i bezpiecznie oczyszczającym ciało.

Należy codziennie wypijać jedną lub dwie szklanki niesłodzonego soku z cytryny. Jeśli będziesz pić go z rana, pomoże Ci oczyścić ciało, a także pozbyć się również substancji powodujących stres. Zapobieganie i dyscyplina są kluczem do sukcesu.

2. Czosnek

Czosnek to prawdziwa gwiazda w świecie naturalnych środków leczniczych. Przydaje się w leczeniu wielu medycznych, żywieniowych, ortopedycznych i innych problemów. Czosnek zaleca się również do łagodzenia objawów nadciśnienia.

czosnek na wysokie ciśnienie krwi

Wielu specjalistów zaleca osobom zmagającym się z wysokim ciśnieniem krwi jedzenie czosnku, ponieważ pomaga także obniżyć poziom złego cholesterolu. Właściwości czosnku dają wiele korzyści, na przykład rozszerzenie tętnic – co zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.

Czosnek możesz przyjmować codziennie w postaci tabletek (kapsułki czosnku). Możesz również dodawać do jedzenia lub zjeść czysty ząbek, który należy uprzednio namoczyć w szklance wody na 6 do 8 godzin.

3. Na wysokie ciśnienie krwi pomaga również czekolada!

Jesteśmy pewni, że to lekarstwo Ci się spodoba, ponieważ jest to najsmaczniejszy produkt na tej liście. Ciemna czekolada zawiera flawonoidy, które mają korzystny wpływ na zdrowie serca i obniżają ciśnienie krwi.

tabliczka gorzkiej czekolady a nadciśnienie

Eksperci zalecają spożywanie czekolady codziennie, w niewielkich ilościach. Pamiętaj jednak, że musi to być ciemna gorzka czekolada. Czekolada mleczna nie przynosi organizmowi takich samych korzyści.

4. Spożywaj także oliwę z oliwek

Już w czasach starożytnych Egipcjan liczne właściwości oliwy z oliwek były powszechnie znane i cenione.

Ten zdrowy tłuszcz składa się z trzech tysięcy różnych substancji chemicznych. Substancje te zapewniają pewne właściwości, które wyróżniają się przede wszystkim zapobieganiem oksydacji komórkowej, kontrolowaniem cukrzycy i złego cholesterolu. Co więcej, oliwa z oliwek naturalnie kontroluje wysokie ciśnieniem krwi w organizmie.

Zapoznaj się też z artykułem: Ciśnienie krwi i żywność, która je podnosi

oliwa z oliwek na nadciśnienie

Teraz, gdy już znasz właściwości oliwy z oliwek, dodaj ją do swojej diety, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie. Najważniejszą rzeczą jednak, tak jak w przypadku pozostałych produktów, jest konsekwentność i regularne stosowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027
  • Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1
  • Ried, K., & Fakler, P. (2014). Potential of garlic (Allium sativum) in lowering high blood pressure: Mechanisms of action and clinical relevance. Integrated Blood Pressure Control. https://doi.org/10.2147/IBPC.S51434
  • Grassi, D., Necozione, S., Lippi, C., Croce, G., Valeri, L., Pasqualetti, P., … Ferri, C. (2005). Cocoa reduces blood pressure and insulin resistance and improves endothelium-dependent vasodilation in hypertensives. Hypertension. https://doi.org/10.1161/01.HYP.0000174990.46027.70
  • Grassi, D., Socci, V., Tempesta, D., Ferri, C., De Gennaro, L., Desideri, G., & Ferrara, M. (2016). Flavanol-rich chocolate acutely improves arterial function and working memory performance counteracting the effects of sleep deprivation in healthy individuals. Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1097/HJH.0000000000000926
  • Moreno-Luna, R., Muñoz-Hernandez, R., Miranda, M. L., Costa, A. F., Jimenez-Jimenez, L., Vallejo-Vaz, A. J., … Stiefel, P. (2012). Olive oil polyphenols decrease blood pressure and improve endothelial function in young women with mild hypertension. American Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1038/ajh.2012.128

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.