Ciśnienie krwi i żywność, która je podnosi

Styczeń 1, 2018
Chociaż niektóre produkty spożywcze mogą podnosić ciśnienie, jadanie dużej ilości warzyw i owoców może pomóc w jego kontrolowaniu.

Ciśnienie krwi to siła z jaką krew pompowana jest w całym Twoim ciele. Chociaż stale się zmienia, kiedy popada w skrajności, może przybrać formę nadciśnienia lub niedociśnienia. Kiedy ciśnienie krwi jest wyższe niż 140/90, wtedy mówimy o nadciśnieniu. Kiedy zaś jest poniżej 100/60, wtedy mówimy o niedociśnieniu. 

Ludzie z nadciśnieniem zwykle wymagają leczenia farmakologicznego, podczas gdy ci z niedociśnieniem, zwykle nie. Żadna ze skrajności nie jest zdrowa dla Twojego serca, a odpowiednia dieta jest niezbędna jeśli chcesz, aby Twoje ciśnienie wróciło do normy.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele produktów spożywczych podnosi Twoje ciśnienie krwi? Niezależnie od tego czy chcesz je podnieść czy obniżyć, dzisiaj przedstawimy Ci 8 produktów, które je podnoszą.

Produkty, które podnoszą ciśnienie krwi

1. Sól

sól

Niektóre produkty spożywcze podnoszą ciśnienie krwi, a sól jest jednym z najskuteczniejszych.

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, powinieneś jak najszybciej ograniczyć jej konsumpcję. Z drugiej strony, jeśli dolega Ci niedociśnienie, możesz dodawać nieco więcej soli do swoich potraw, oczywiście nie przesadzając.

Wędliny są znakomitym źródłem soli, jeśli dopada Cię nagły spadek ciśnienia.

2. Orzechy

Orzechy takie jak włoskie, laskowe czy migdały są doskonałym źródłem witaminy B, składnika pokarmowego niezbędnego do tego, by utrzymać Twoje ciśnienie pod kontrolą.

Spożywanie niewystarczającej ilości jedzenia bogatego w witaminę B może spowodować częstsze spadki ciśnienia.

Możesz ją również znaleźć w jajkach, zbożach oraz produktach mlecznych.

3. Wędliny

mięso

Wędliny oraz parówki znane są z tego, że zawierają dużą ilość soli i tłuszczu, zatem zalecane są osobom o niskim ciśnieniu. Jednak jeśli cierpisz na nadciśnienie, lepiej abyś je omijał, by uniknąć nagłych skoków ciśnienia.

W każdym razie pamiętaj, żeby jadać je z umiarem, jako że zawierają sporą ilośc tłuszczu.

4. Kawa lub herbata

Napoje kofeinowe takie jak kawa czy herbata, a nawet napoje gazowane zwiększają tętno, co w rezultacie podnosi ciśnienie krwi.

Ludziom o niskim ciśnieniu poleca się picie filiżanki kawy dziennie, by utrzymać je na normalnym poziomie. Z drugiej strony, jeśli cierpisz na nadciśnienie, powinieneś zmniejszyć spożycie kofeiny, by zapobiec problemom.

Tak czy tak, kontroluj spożycie powyższych napojów, w szczególności kawy, by zapobiec częstoskurczowi.

5. Czekolada

słodycze

Dzięki swojemu tajemniczemu składnikowi o nazwie teobromina, czekolada znakomicie poprawia tętno.

Najlepiej jadać kawałek lub dwa ciemnej czekolady (przynajmniej 70%) każdego ranka. Zawiera ona mniej tłuszczu, niż czekolada mleczna i jest dobroczynna dla zdrowia. Jednak osoby z nadciśnienie powinny raczej jadać ją w umiarkowanym stopniu.

6. Mięso

Mięso to następna doskonała opcja, jeżeli przechodzisz przez epizod niedociśnienia. Najlepiej, aby było to mięso czerwone z dużą zawartością tłuszczu.

Ważne jednak, aby z nim nie przesadzać, niezależnie od tego jakie masz ciśnienie. W ten sposób unikniesz problemów z cholesterolem czy trójglicerydami.

Dla tych z wysokim ciśnieniem najlepsze jest chude mięso, które należy jadać maksymalnie dwa razy w tygodniu.

7. Napoje energetyczne lub z elektrolitami

napój energetyczny

Są świetne w zwiększaniu Twojego ciśnienia krwi. Dzięki wysokiej zawartości potasu, magnezu i sodu są dobrym pomysłem jeśli dolega Ci niedociśnienie.

8. Alkohol (wino)

Tutaj mamy na myśli w szczególności wino. Zostało udowodnione, że picie jednego kieliszka wina dziennie dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie.

Jeśli Twoje ciśnienie jest za niskie, zaleca się kieliszek wina dziennie. Jeżeli jednak dolega Ci nadciśnienie, najlepiej unikać jakikolwiek napojów alkoholowych.

WIĘCEJ DLA CIEBIE