Nauka wartości – 10 zasad, których musisz nauczyć dzieci

15 maja, 2019
Nauka wartości pozwoli dziecku stać się lepszym dorosłym.

Rodzice są najważniejszymi nauczycielami dla swoich dzieci. To właśnie do nich należy nauka wartości i zasad, dzięki którym ich pociechy będą umieć rozróżniać dobro i zło, a także wykształcą odpowiednią postawę moralną.

Co prawda człowiek uczy się przez całe życie, ale należy pamiętać, że to w trakcie pierwszych kilku lat życia umysł dziecka jest najbardziej chłonny i podatny na kształtowanie.

Nowo poznane wartości są nie tylko ważne dla rozwoju behawioralnego najmłodszych, ale także wpływają na ich poczucie własnej wartości i zdolność do odnalezienia się społeczeństwie. Nauka wartości, którą człowiek odbiera w dzieciństwie, pozostaje częścią jego osobowości na całe życie.

Zanim jednak zaczniesz wpajać swoim dzieciom teorię dotyczącą ogólnych zasad, pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się poprzez dobry przykład. Zatem zamiast udzielać mu wykładów o odpowiedzialności, dobroci czy innych pożądanych cechach – musisz sam stosować w codziennym życiu.

Nauka wartości, których nie widać w codziennym funkcjonowaniu rodziny jest bezwartościowa. Jeśli domownicy nie okazują sobie miłości, zrozumienia i wsparcia, dziecko nigdy się tego nie nauczy. Jakich wartości musisz nauczyć swoje dziecko?

1. Nauka wartości – uczciwość

Uczciwość to wartość, której dziecko powinno zacząć uczyć się już na najwcześniejszym etapie rozwoju. Prawdopodobnie, w którymś momencie maluch uzna, że powinien ukryć jakieś swoje drobne przewinienie, żeby uniknąć kary.Matka z dzieckiem - nauka wartości

Pierwsza tego rodzaju sytuacja to najlepsza chwila, żeby zacząć uczyć dziecko jak ważne jest bycie uczciwym i że kłamstwo równa się z brakiem zaufania.

2. Tolerancja

W tak różnorodnym świecie jak ten, w którym żyjemy – tolerancja ma ogromną wartość. Dziecko musi rozumieć oraz akceptować cudze opinie, obce kultury, odmienne rasy i religie.

Musisz nauczyć dziecko, że ludzie są różni i że jest to całkowicie w porządku. Tylko dzięki temu w przyszłości Twoja pociecha będzie umieć nawiązywać zdrowe relacje z innymi.

3. Szacunek

Szacunek to prawdopodobnie najważniejsza wartość, której powinieneś nauczyć swoje dziecko. Ta cnota jest niezbędna ludziom, jeśli chcą żyć ze sobą w zgodzie i tworzyć zgrane społeczeństwo.

W ciągu kilku pierwszych lat życia wystarczy, jeśli nauczysz swoją pociechę, by nie podnosiła bez potrzeby głosu, słuchała starszych i respektowała Wasze domowe zasady.

Zobacz także: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny

4. Odpowiedzialność

Nauczenie dzieci odpowiedzialności sprawi, że będą wiedziały, że każda ich akcja pociąga za sobą konsekwencje za które tylko one są odpowiedzialne. Dzięki nauce odpowiedzialności Twoje dzieci będą w stanie realizować swoje plany do końca oraz sumiennie wypełniać obowiązki.

5. Uprzejmość

Uprzejmość to cecha, która umacnia związki z innymi ludźmi – zarówno obcymi, jak i rodziną. Dlatego musisz nauczyć swoje dziecko, że powinno być uprzejme dla innych, nawet jeśli ma zły humor czy słabszy dzień. 

Maluch powinien zrozumieć, że jego gorszy nastrój nie może rzutować na sposób w jaki traktuje innych.

Zdrowe śniadanie dla dzieci

6. Charakter

Wyrabianie charakteru nie jest czymś co następuje z dnia na dzień. Wymaga wielu lat wytężonej pracy. Musisz jednak nauczyć tego swoje dziecko, ponieważ tylko silny charakter sprawi, że będzie umiało podejmować własne decyzje. Będzie również potrafiło okazać szacunek zarówno innym, jak i sobie.

7. Samoocena

Posiadanie dobrej samooceny jest bardzo pomocne w wielu sferach życia. To właśnie samoocena sprawia, że dziecko będzie lepiej znosiło presję otoczenia i wszelkie problemy wynikające z życia w społeczeństwie.

Powinieneś uczyć swoje dziecko samoakceptacji od jego najmłodszych lat. Dzięki temu w przyszłości będzie znało swoją wartość, dzięki czemu będzie asertywne i mniej podatne na wpływy innych.

8. Współpraca

Umiejętność współpracy sprawia, że dzieci są w stanie stworzyć zgrany zespół z innymi i łączyć siły w razie potrzeby. Świadomość tego, że dzięki wsparciu i umiejętności innych będą w stanie szybciej osiągnąć założony cel oraz umiejętność akceptowania pomocy – bardzo przyda się im w dorosłym życiu.

9. Empatia

Nauka wartości takiej jak empatia powinna iść w parze z nauką wrażliwości. Mówiąc innymi słowy – dzięki empatii dziecko jest w stanie postawić się w sytuacji drugiej osoby i zrozumieć co ona czuje. 

Dziecko z matką - nauka wartości

U niektórych dzieci ta cecha charakteru może rozwinąć się samoczynnie, ale inne maluchy będą potrzebowały dobrego przykładu i Twojej pomocy.

Przeczytaj również: Empatia – jak sprawdzić czy Twój partner ją posiada?

10. Przebaczanie

Nauka przyznawania się do błędów, przepraszania i ostatecznie przebaczania – jest bardzo ważna. Jednak na początku lekcje z przebaczania mogą być mało efektywne. Dlaczego? Większość dzieci przechodzi przez etap egocentryzmu, podczas którego trudno im dostrzec oraz zaakceptować własne przewinienia.

Dlatego na początku wystarczy, jeśli będziesz im regularnie wyjaśniać, na czym polega umiejętność przebaczania. W ten sposób z czasem uda im się zrozumieć znaczenie tej wartości, a w przyszłości będą umiały użyć jej w praktyce. Dzięki temu unikną chowania urazy i pielęgnowania w sobie negatywnych emocji.

Czy nauczyłeś już tych wartości swoje dziecko? Pamiętaj, że musisz być dla niego przykładem wyznawanych przez siebie zasad każdego dnia. Codzienne uczenie i praktykowanie wraz z malcem wartości sprawi, że w przyszłości wyrośnie on na odpowiedzialnego i życzliwego dorosłego.

  • Fincham, F.D., Hall, J.H., Beach, S.R.H., and Casullo, M.M. (2002). Las razones para perdonar. Concepciones populares o teorías implícitas. Psicodebate 7. Psicología, Cultura y Sociedad 9, 9–20.
  • González-Pienda, J.A., Carlos Núñez Pérez, J., Glez-Pumariega, S., and Garcia García, M.S. (1997). Autoconcepto, autoestima y aprendizaje escolar. Psicothema 9, 271–289.
  • Parra Ortiz, J.M. (2004). La Educación En Valores. La Educacion En Valores 1, 69–88.