Nauka wartości - 10 zasad, których musisz nauczyć dzieci
Rodzice są najważniejszymi nauczycielami dla swoich dzieci. To właśnie do nich należy nauka wartości i zasad, dzięki którym ich pociechy będą umieć rozróżniać dobro i zło, a także wykształcą odpowiednią postawę moralną.
Co prawda człowiek uczy się przez całe życie, ale należy pamiętać, że to w trakcie pierwszych kilku lat życia umysł dziecka jest najbardziej chłonny i podatny na kształtowanie.
Nowo poznane wartości są nie tylko ważne dla rozwoju behawioralnego najmłodszych, ale także wpływają na ich poczucie własnej wartości i zdolność do odnalezienia się społeczeństwie. Nauka wartości, którą człowiek odbiera w dzieciństwie, pozostaje częścią jego osobowości na całe życie.
Zanim jednak zaczniesz wpajać swoim dzieciom teorię dotyczącą ogólnych zasad, pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się poprzez dobry przykład. Zatem zamiast udzielać mu wykładów o odpowiedzialności, dobroci czy innych pożądanych cechach – musisz sam stosować w codziennym życiu.
Nauka wartości, których nie widać w codziennym funkcjonowaniu rodziny jest bezwartościowa. Jeśli domownicy nie okazują sobie miłości, zrozumienia i wsparcia, dziecko nigdy się tego nie nauczy. Jakich wartości musisz nauczyć swoje dziecko?
1. Nauka wartości – uczciwość
Uczciwość to wartość, której dziecko powinno zacząć uczyć się już na najwcześniejszym etapie rozwoju. Prawdopodobnie, w którymś momencie maluch uzna, że powinien ukryć jakieś swoje drobne przewinienie, żeby uniknąć kary.
Pierwsza tego rodzaju sytuacja to najlepsza chwila, żeby zacząć uczyć dziecko jak ważne jest bycie uczciwym i że kłamstwo równa się z brakiem zaufania.
2. Tolerancja
W tak różnorodnym świecie jak ten, w którym żyjemy – tolerancja ma ogromną wartość. Dziecko musi rozumieć oraz akceptować cudze opinie, obce kultury, odmienne rasy i religie.
Musisz nauczyć dziecko, że ludzie są różni i że jest to całkowicie w porządku. Tylko dzięki temu w przyszłości Twoja pociecha będzie umieć nawiązywać zdrowe relacje z innymi.
3. Szacunek
Szacunek to prawdopodobnie najważniejsza wartość, której powinieneś nauczyć swoje dziecko. Ta cnota jest niezbędna ludziom, jeśli chcą żyć ze sobą w zgodzie i tworzyć zgrane społeczeństwo.
W ciągu kilku pierwszych lat życia wystarczy, jeśli nauczysz swoją pociechę, by nie podnosiła bez potrzeby głosu, słuchała starszych i respektowała Wasze domowe zasady.
Zobacz także: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny
4. Odpowiedzialność
Nauczenie dzieci odpowiedzialności sprawi, że będą wiedziały, że każda ich akcja pociąga za sobą konsekwencje za które tylko one są odpowiedzialne. Dzięki nauce odpowiedzialności Twoje dzieci będą w stanie realizować swoje plany do końca oraz sumiennie wypełniać obowiązki.
5. Uprzejmość
Uprzejmość to cecha, która umacnia związki z innymi ludźmi – zarówno obcymi, jak i rodziną. Dlatego musisz nauczyć swoje dziecko, że powinno być uprzejme dla innych, nawet jeśli ma zły humor czy słabszy dzień.
Maluch powinien zrozumieć, że jego gorszy nastrój nie może rzutować na sposób w jaki traktuje innych.
6. Charakter
Wyrabianie charakteru nie jest czymś co następuje z dnia na dzień. Wymaga wielu lat wytężonej pracy. Musisz jednak nauczyć tego swoje dziecko, ponieważ tylko silny charakter sprawi, że będzie umiało podejmować własne decyzje. Będzie również potrafiło okazać szacunek zarówno innym, jak i sobie.
7. Samoocena
Posiadanie dobrej samooceny jest bardzo pomocne w wielu sferach życia. To właśnie samoocena sprawia, że dziecko będzie lepiej znosiło presję otoczenia i wszelkie problemy wynikające z życia w społeczeństwie.
Powinieneś uczyć swoje dziecko samoakceptacji od jego najmłodszych lat. Dzięki temu w przyszłości będzie znało swoją wartość, dzięki czemu będzie asertywne i mniej podatne na wpływy innych.
8. Współpraca
Umiejętność współpracy sprawia, że dzieci są w stanie stworzyć zgrany zespół z innymi i łączyć siły w razie potrzeby. Świadomość tego, że dzięki wsparciu i umiejętności innych będą w stanie szybciej osiągnąć założony cel oraz umiejętność akceptowania pomocy – bardzo przyda się im w dorosłym życiu.
9. Empatia
Nauka wartości takiej jak empatia powinna iść w parze z nauką wrażliwości. Mówiąc innymi słowy – dzięki empatii dziecko jest w stanie postawić się w sytuacji drugiej osoby i zrozumieć co ona czuje.
U niektórych dzieci ta cecha charakteru może rozwinąć się samoczynnie, ale inne maluchy będą potrzebowały dobrego przykładu i Twojej pomocy.
Przeczytaj również: Empatia – jak sprawdzić czy Twój partner ją posiada?
10. Przebaczanie
Nauka przyznawania się do błędów, przepraszania i ostatecznie przebaczania – jest bardzo ważna. Jednak na początku lekcje z przebaczania mogą być mało efektywne. Dlaczego? W iększość dzieci przechodzi przez etap egocentryzmu, podczas którego trudno im dostrzec oraz zaakceptować własne przewinienia.
Dlatego na początku wystarczy, jeśli będziesz im regularnie wyjaśniać, na czym polega umiejętność przebaczania. W ten sposób z czasem uda im się zrozumieć znaczenie tej wartości, a w przyszłości będą umiały użyć jej w praktyce. Dzięki temu unikną chowania urazy i pielęgnowania w sobie negatywnych emocji.
Czy nauczyłeś już tych wartości swoje dziecko? Pamiętaj, że musisz być dla niego przykładem wyznawanych przez siebie zasad każdego dnia. Codzienne uczenie i praktykowanie wraz z malcem wartości sprawi, że w przyszłości wyrośnie on na odpowiedzialnego i życzliwego dorosłego.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Faula Bravo, K. M., & Liberio Guerrero, M. E. (2016). Influencia del proceso de apropiación de los valores honestidad y responsabilidad en el comportamiento social de los niños de cinco años de la escuela de educación básica fiscal Dr. Juan Tanca Marengo de la parroquia Febres Cordero, distrito 4 Portete, de la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Guayaquil: ULVR, 2016.). http://repositorio.ulvr.edu.ec/handle/44000/1556
- Hernández, I. (2004). Educar para la tolerancia: una labor en conjunto. Revista Mexicana de Ciencias Políticas y Sociales, 47(191), 161-174. https://www.ssoar.info/ssoar/handle/document/59388
- Uranga-Alvídrez, M. S., Rentería-Soto, D. E., & González-Ramos, G. J. (2016). La práctica del valor del respeto en un grupo de quinto grado de educación primaria. Ra Ximhai, 12(6), 187-204. https://www.redalyc.org/pdf/461/46148194012.pdf
- García, A. R. (2013). El Educación Emocional, El Autoconcepto, La Autoestima Y Su Importancia En La Infancia. Edetania. Estudios y propuestas socioeducativas, (44), 241-257. https://revistas.ucv.es/index.php/Edetania/article/view/210
- Buxarrais, M. (1998). Educar para la solidaridad. Madrid: ACSUR Las Segovias. https://www.academia.edu/download/12663909/Educar_para_Solidaridad.pdf
- Asún Dieste, S., & Rapún López, M. (2017). El aprendizaje de la responsabilidad en el trabajo en equipo a través de la evaluación formativa. Revista Infancia, Educación Y Aprendizaje, 3(2), 53–58. https://doi.org/10.22370/ieya.2017.3.2.699
- Ojeda García, A., Torres González, T., & Moreira Mayo, M. (2010). ¿Amor y Compromiso en la Pareja?: de la teoría a la práctica Revista Iberoamericana de Diagnóstico y Evaluación – e Avaliação Psicológica, 2(30), 125-142.
- Moënne, B. K. (2010). El concepto de la solidaridad. Rev. chil. radiol., 16(2), 51-51.
- Fernández, O., Lúquez, P., Ocando Medina, J., & Liendo, Z. (2008). Eje transversal. “Valores” en la educación básica: Teoría y praxis. Educere, 12(40), 63-70.