Najważniejsze letnie wydarzenia sportowe w Europie

Europejskie lato to czas wielkich wydarzeń sportowych na tym kontynencie. Oto najważniejsze z nich, wydarzenia sportowe godne uwagi.
Najważniejsze letnie wydarzenia sportowe w Europie

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Lato jest dla wielu synonimem wakacji, wypoczynku, plaży i relaksu. Jednak dla sportowców i fanów sportu na najwyższym poziomie jest to również czas, aby cieszyć się tym, co przyniosą wydarzenia sportowe.

Niezależnie od tego, czy lubisz piłkę nożną, tenis, wyścigi samochodowe czy jazdę na rowerze, z pewnością spędzasz pół roku, czekając na nadejście lata. Masz prawo cieszyć się tym, co niosą wydarzenia sportowe. Istnieją pewne konkursy, które przykuwają uwagę wszystkich. Dla historii i bieżących wydarzeń konkursy te zajmują szczególne miejsce w planowaniu.

Wydarzenia sportowe, których nie można przegapić

Zbliża się lato, a wraz z nim najważniejsze wydarzenia sportowe. Zwróć uwagę i nie przegap ich!

1. Finał Ligi Mistrzów

Decydujący mecz Ligi Mistrzów UEFA to najważniejszy mecz klubowy każdego roku na świecie. Chociaż nie jest to ściśle rozgrywane w europejskim lecie, ponieważ odbywa się pod koniec maja, można powiedzieć, że jest to impreza, która wita ciepłą pogodę i okres letni.

W 2022 roku 28 maja na Stade de France w Saint-Denis (Francja) odbyła się Liga Mistrzów. W tym czasie wiosna zaczynała ustępować latu. I nie było nic lepszego niż taki mecz, aby go powitać!

Finałowy mecz Ligi Mistrzów w europejskim lecie
Finał europejskiego pucharu klubowego transmitowany jest na żywo przez miliony kibiców na całym świecie.

2. Roland Garros i Wimbledon

Dla fanów tenisa mieszkających w Europie lato to najbardziej fascynująca pora roku. Nie tylko odbywają się dwa najbardziej historyczne i najważniejsze turnieje na torze, ale także są w zasięgu ręki.

Mowa o Rolandzie Garrosie i Wimbledonie. Pierwszy z nich rozgrywany jest w Paryżu, między ostatnim tygodniem maja (16.) a pierwszym tygodniem czerwca (finał został rozegrany 5. tego miesiąca). Na paryskiej glinie rywalizowali najlepsi tenisiści świata, w tym czołowy mistrz imprezy Rafael Nadal.

Turniej w „katedrze tenisa” w Londynie – najbardziej prestiżowy turniej tenisowy rozgrywany na trawie – odbył się między ostatnim tygodniem czerwca a pierwszymi dwoma tygodniami lipca. Dokładniej, od 27 czerwca do 10 lipca.

3. Grand Prix Formuły jeden

Obszerny kalendarz Formuły 1 na 2022 rok ma bardzo pracowite europejskie lato, z 7 Grand Prix w nieco ponad dwa miesiące. Oprócz reprezentowania widowiska na najwyższym poziomie w światowym sporcie motorowym zaczynają kształtować dalszy rozwój sezonu.

Wyścigi odbywające się latem w Europie to:

 • 3 lipca: Grand Prix Wielkiej Brytanii
 • 10 lipca: Grand Prix Austrii
 • 24 lipca: Grand Prix Francji
 • 31 lipca: Grand Prix Węgier 
 • 28 sierpnia: Grand Prix Belgii
 • 4 września: Grand Prix Holandii
 • 11 września: Grand Prix Włoch

4. Tour de France

Kolarstwo międzynarodowe nie mogło zostać pominięte w programie europejskich letnich imprez sportowych. Słynny Tour de France odbył się od 1 do 24 lipca 2022 roku.

Ten bardzo rozległy wyścig obejmuje 3328 kilometrów na północnym wschodzie, wschodzie, południu i centrum Francji. Prawie wszystkie etapy mają długość około 180 kilometrów, choć niektóre są nawet dłuższe niż 200 kilometrów.

Kolarz w Tour de France.
Wycieczka rowerowa po Francji jest widowiskiem ze względu na scenerię, organizację i liczbę uczestników.

5. GP MotoGP

Podobnie jak F1, MotoGP, najlepsza na świecie kategoria motocyklowa, spędza połowę sezonu w Europie. W tym przypadku tory, które będą gościć najlepszych motocyklistów na świecie, są następujące:

 • 5 czerwca: Grand Prix Katalonii
 • 19 czerwca: Grand Prix Niemiec
 • 26 czerwca: Grand Prix Holandii
 • 10 lipca: Grand Prix Finlandii
 • 7 sierpnia: Grand Prix Wielkiej Brytanii 
 • 21 sierpnia: Grand Prix Austrii

Wyjątkowość europejskiego lata

Poza wymienionymi powyżej spotkaniami, które odbywają się co roku, istnieją również inne specjalne wydarzenia sportowe, które wzbogacają niektóre europejskie lata. Tak jest w przypadku mistrzostw świata w piłce nożnej i igrzysk olimpijskich, które odbywają się co cztery lata w czerwcu, lipcu i sierpniu.

O tej porze roku odbywają się również Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i Mistrzostwa Świata w Koszykówce. Obie imprezy odbywają się zwykle w latach nieparzystych, aby nie zbiegały się z Pucharem FIFA czy Igrzyskami Olimpijskimi. Zapewnia to większą różnorodność wydarzeń. Podsumowując, jasne jest, że jeśli lubisz sport, nie sposób się nudzić podczas europejskiego lata. Śledź je w telewizji lub organizuj, aby oglądać je na żywo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.