Powszechne mity dotyczące odżywiania sportowców

Według badań substancje, które mają zwiększyć poziom testosteronu, nie wydają się oddziaływać w ten sposób na ludzi. Czy znasz inne mity dotyczące odżywiania sportowców? W tym artykule odkryjemy prawdę o nich!
Powszechne mity dotyczące odżywiania sportowców
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszędzie wokół nas krążą mity dotyczące odżywiania sportowców. W wielu przypadkach mogą one nawet zagrażać zdrowiu sportowca lub po prostu obiecywać niemożliwe do uzyskania efekty.

Często jednak postęp naukowy może zniszczyć mity oparte na starych przekonaniach, aby dostosować je do aktualnie dostępnej wiedzy.

Więc co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Poniżej omówimy szczegółowo niektóre z tych mitów!

Powszechne mity dotyczące odżywiania sportowców

Odżywianie w sporcie od zawsze było otoczone mitami. Z tego powodu w ostatnich latach wielu naukowców skoncentrowało swoje wysiłki na ich sprawdzaniu. W rzeczywistości dzisiaj jesteśmy w stanie stwierdzić, które przekonania są oparte na zwykłych kłamstwach.

Ładowanie węglowodanami

różne pokarmy zawierające węglowodany otaczające znak z napisem „węglowodany”
Badania wykazały, że nie jest konieczne zmienianie nawyków żywieniowych, aby organizm uzupełnił zapasy glikogenu.

Spożywanie węglowodanów może być przydatne w wielu dyscyplinach sportowych. Jednak jeszcze kilka lat temu robiło się to w inny sposób. Tradycyjnie ładowanie węglowodanami lub przeładowanie wymagało całkowitego wyczerpania zapasów w celu późniejszego zwiększonego spożycia tego składnika odżywczego.

Aktualne badania wskazują, że ta metoda jest błędna. Nie trzeba zmieniać zbytnio swoich nawyków żywieniowych, aby organizm uzupełnił zapasy glikogenu. Wystarczy zmniejszyć ilość treningów i poprawić odpoczynek w dniach poprzedzających ćwiczenia.

To odkrycie pomaga w ładowaniu węglowodanami bez ryzyka braku równowagi pod względem liczby spożywanych kalorii ani wpływu na funkcjonowanie mięśni.

Możesz być także zainteresowany: Co to jest białko serwatkowe i kto powinien je pić?

Suplementy

Na rynku jest wiele substancji, które rzekomo mają zdolność zwiększania osiągów sportowych. Jednak niewiele z nich rzeczywiście jest w stanie to zrobić. Prawdą jest, że w przypadku wszystkich tych produktów, istnieje sporo zamieszania wprowadzanego w strategiach marketingowych sprzedaży.

Bardzo wyraźnym przykładem są substancje, które mają zwiększyć ilość spalanej tkanki tłuszczowej. Chociaż odpowiednia dawka witaminy C może poprawić utlenianie suplementów podczas ćwiczeń, według niektórych badań niewiele substancji faktycznie powoduje utratę wagi.

Spośród nielicznych związków, które mogą pomóc w poprawie składu ciała, możemy wymienić kofeinę, kreatynę i hydroksymetylomaślan (HMB). Daleko im jednak do tak zwanych “cudownych” efektów, dlatego stosowanie każdego z nich należy uzupełniać regularnymi ćwiczeniami i zdrową dietą.

Szczególny przypadek boosterów testosteronu

suplementy kreatynowe w fotografii artystycznej
Nie ma dowodów na rzekome działanie naturalnych suplementów zwiększających poziom testosteronu.

Jeden z największych mitów na temat odżywiania sportowców mówi, że stosowanie pewnych naturalnych substancji może zwiększyć poziom testosteronu. Substancje takie jak imbir, Tribulus Terrestris, kwas asparaginowy itp. podobno mają w naturalny sposób zwiększyć poziom tego hormonu, poprawiając w rezultacie wyniki sportowe i funkcje mięśni.

W rzeczywistości żadne badanie na ludziach nie potwierdza tego mitu. Większość badań, które przeprowadzają specjaliści, dotyczy zwierząt, i w wielu przypadkach podawanie tych substancji zwiększa jedynie produkcję plemników.

U ludzi wszystkie badania przeprowadzone przez specjalistów wskazują, że niektóre suplementy mogą poprawiać popęd seksualny w sytuacjach, w których dana osoba ma niski poziom testosteronu. Jednak specjaliści nie znaleźli powiązania z syntezą białek, przyrostem masy mięśniowej lub ich funkcjonowaniem.

Moment na picie to ten, w którym zaczynasz odczuwać pragnienie

Odwodnienie zaczyna się, zanim poczujesz pragnienie. Zwłaszcza w ciepłym lub wilgotnym klimacie utrata wody i soli mineralnych może negatywnie wpłynąć na wydajność i zdrowie.

Z tego powodu dobrym pomysłem jest ciągłe picie niewielkich ilości wody, zaczynając już 20 minut po rozpoczęciu treningu. Literatura naukowa zwraca uwagę na znaczenie prawidłowego nawodnienia, aby uniknąć spadków wyników sportowych.

Co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o mity dotyczące odżywiania sportowców

Mity dotyczące odżywiania sportowców są wszędzie; obiecują poprawę wyników sportowych. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie treningów oraz zróżnicowana i zbilansowana dieta.

Zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności i zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw, a także dobry odpoczynek i odpowiednie nawodnienie pomogą powstrzymać niepożądane spadki wyników sportowych.

Nie daj się wciągnąć w marketing, który może prowadzić do nadmiernego spożycia suplementów, które nie wywołują żadnego efektu popieranego przez społeczność naukową.

Ponadto przy wyborze suplementu ważne jest, aby wybierać marki, które gwarantują skład swoich produktów wolny od substancji dopingujących.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Murray B., Rosenbloom C., Fundamentals of glycogen metabolism for coaches and athletes. Nutr Rev, 2018. 76 (4): 243-259.
  • Johnston CS., Corte C., Swan PD., Marginal vitamin C status is associated with reduced fat oxidation during submaximal exercise in young adults. Nutr Metab (Lond), 2006.
  • Nuccio RP., Barnes KA., Carter JM., Baker LB., Fluid balance in team sport athletes and the effect of hypohydration on cognitive, technical and physical performance. Sports Med, 2017. 47 (10): 1951-1982.
  • Stoll S. Common Misconceptions in the Nutritional Management of Athletes. Am J Lifestyle Med. 2018;12(5):387–390. Published 2018 Apr 21. doi:10.1177/1559827618766484

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.