Białko serwatkowe - co to jest i kto powinien je pić?

Białko serwatkowe - co to jest i kto powinien je pić?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przez dziesięciolecia białko serwatkowe było jedynie produktem ubocznym procesu wytwarzania sera. Jednak obecnie ten surowiec jest niezbędnym składnikiem niektórych dodatków kulinarnych, a także podstawą słynnych koktajli z białek serwatkowych.

W poniższym artykule dowiecie się wszystkiego o właściwościach jakie posiada białko serwatkowe i kto powinien je konsumować, aby móc czerpać korzyści z jego właściwości leczniczych.

Co to jest serwatka?

Słodka serwatka jest płynnym produktem ubocznym powstałym w wyniku produkcji sera lub kazeiny. Ma żółto-zielony kolor, mętny wygląd i lekko słodkawy smak. Ponadto składa się głównie z wody i ma niewielką zawartość białka oraz tłuszczu.

Serwatka jest bogata w witaminy A, B i C oraz minerały, takie jak żelazo, potas, magnez, wapń i fosfor. Należy podkreślić, że zawiera laktozę.

Białko serwatkowe

Coraz popularniejszy produkt dietetyczny składający się z białek o wysokiej wartości biologicznej jest ekstrahowany z serwatki. Znany jest jako białko serwatkowe i jak wspomniano powyżej, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które najlepiej wchłania nasz organizm.

Białko serwatkowe.

Ten napój mleczny, który jest zwykle sprzedawany, jako proszek i łączony z innymi składnikami, jest bardzo popularny wśród sportowców ze względu na swoje doskonałe właściwości.

Zalety

Oto główne zalety zdrowotne białka serwatkowego:

 • Zwiększa siłę, wytrzymałość, masę mięśniową i regenerację po treningu. Dlatego coraz więcej sportowców je pije. Ponadto jest łatwiej strawne niż inne alternatywne białka zwierzęce.
 • Pomaga zapobiegać utracie mięśni związanej z wiekiem, znanej jako sarkopenia.
 • Pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową w organizmie, szczególnie w okolicy brzucha
 • Redukuje stany zapalne.
 • Ma właściwości przeciwnowotworowe.
 • Wzmacnia układ odpornościowy.
 • Obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza apetyt na słodycze. Zapobiega również cukrzycy typu 2.
 • Obniża poziom trójglicerydów we krwi.
 • Walczy z nadciśnieniem.
 • Obniża stres.

Jak pić białko serwatkowe

Warto postępować zgodnie z sugestiami niektórych trenerów, aby pić kilka koktajli serwatkowych dziennie lub używać ich jako substytutu posiłku.

Powinieneś przyjmować ten naturalny produkt jako suplement, aby wzmocnić trening sportowy lub pić go okazjonalnie. Może być również dobrym śniadaniem w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak owoce, orzechy, płatki owsiane, olej kokosowy z pierwszego tłoczenia itp.

Białko serwatkowe.

Smakuje wyśmienicie w połączeniu z bananami, kakao, cynamonem, naturalną wanilią, czerwonymi jagodami lub owocami tropikalnymi .

Jak wybrać białko

Aby uzyskać białko serwatki, serwatka musi przejść pewien proces transformacji, o którym powinieneś wiedzieć, ponieważ istnieje wiele różnych jego odmian i cech. Musisz wybrać najbardziej skuteczny, ale także taki, który najbardziej przysłuży się Twojemu zdrowiu:

Izolat białka serwatki:

Uzyskany przez usunięcie tłuszczu i laktozy. Ma również dużo białka. Odmiana ta nie jest jednak zalecana, ponieważ podczas procesu stosuje się kwasy, a także jest on podgrzewany w wysokich temperaturach, przez co traci wiele swoich właściwości.

Ponadto jest zwykle droższy, ponieważ jest produktem przetworzonym.

Proces pozyskiwania serwatki.

Koncentrat białka serwatkowego:

Ten produkt otrzymuje się przed wyżej wspomnianym wyizolowanym procesem. Zawiera pewne ilości tłuszczów i laktozy oraz mniej białka. Jest jednak bardziej naturalny i zrównoważony.

 • Ekologiczna jakość: oprócz wyboru skoncentrowanej opcji, dobrym pomysłem jest wybór ekologicznego produktu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że krowy wyprodukowały je bez pestycydów i herbicydów. Ponadto powstały produkt jest bogatszy w składniki odżywcze.
 • Inne składniki: wybierając markę, musisz przeczytać etykietę, aby upewnić się, że inne składniki są dobrej jakości. Powinieneś unikać tych, które zawierają cukier, słodziki i sztuczne kolory lub smaki. Najlepszym słodzikiem dla Twojego koktajlu będzie stewia, a smaki powinny być naturalnymi ekstraktami.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.