6 rzeczy, których należy unikać latem

Lato to ulubiona pora roku wielu ludzi. W tym artykule przedstawimy najlepsze wskazówki na lato, aby jak najlepiej wykorzystać sezon wakacji i zabawy.
6 rzeczy, których należy unikać latem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lato to cudowna pora roku. To czas na szczęście i imprezy. Ludzie zwykle w pewnym momencie wyjeżdżają na wakacje i zazwyczaj są bardziej zrelaksowani i beztroscy. Jest jednak kilka rzeczy, których należy unikać latem, aby w pełni się nim cieszyć i nie cierpieć w wysokich temperaturach.

Nadejście tego sezonu wiąże się ze zmianą rutyny: dzień jest dłuższy, planujesz wakacje, a temperatury rosną. Wydobywamy z szafy sukienki, krótkie spodnie, luźniejsze ubrania i kostiumy kąpielowe. Musisz jednak podjąć pewne środki ostrożności podczas walki z upałem, aby móc się nim cieszyć, jednocześnie dbając o swoje zdrowie.

1. Czego należy unikać latem: Zapominanie ochrony przeciwsłonecznej

Stosowanie kremu z filtrem to nawyk dbania o siebie, którego nigdy nie należy przeoczać, nawet zimą. Jednak lato to czas, kiedy Twoja skóra potrzebuje największej ochrony.

Amerykańska Akademia Dermatologii szacuje, że co najmniej 1 na 5 Amerykanów zachoruje na raka skóry w ciągu swojego życia. Zauważa również, że większość ludzi stosuje tylko 25-50% zalecanej ilości kremu przeciwsłonecznego.

Innym częstym błędem jest zapominanie o nałożeniu go na obszary takie jak szyja, ramiona, dłonie, czubki stóp i uszy. Są to wrażliwe miejsca, które są wystawione na słońce, choć nie tak często jak twarz.

2. Niewystarczające nawilżenie

Latem ważne jest również, aby zmaksymalizować nawodnienie i w ten sposób chronić swoje zdrowie, szczególnie w najgorętsze dni. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie napoje nawadniają organizm w ten sam sposób.

Choć kilka piw lub kieliszek schłodzonego wina to kuszące opcje o tej porze roku, ważne jest, aby nie zapomnieć o wodzie. To najzdrowszy i najskuteczniejszy płyn. Alkohol może faktycznie odwodnić organizm, osiągając odwrotny efekt.

Czytaj więcej: Konsekwencje odwodnienia

3. Czego należy unikać latem: zaprzestanie ćwiczeń

Wakacje to rzeczywiście czas na odpoczynek i cieszenie się wolnym czasem. Jednak wiele osób ma tendencję do całkowitego porzucania zdrowych nawyków żywieniowych i ćwiczeń fizycznych. To zła rzecz, ponieważ później będzie znacznie trudniej ponownie wdrożyć zdrowy tryb życia.

Lato nie jest wymówką, by przestać dbać o siebie. Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie równowagi. Możesz wykorzystać chłodne wieczory do ćwiczeń, gdy słońce nie jest tak silne.

Kobieta wbiegająca latem po schodach.
Latem ekstremalne upały i intensywne słońce mogą utrudniać ćwiczenia. Jednak ważne jest, aby zachować zdrową rutynę.

4. Nadmierna ekspozycja na słońce

Światło słoneczne jest niezbędne do utrzymania optymalnego poziomu witaminy D w organizmie. Dodatkowo spędzanie czasu na plaży przy szumie morza jest bardzo przyjemne.

Jednak przesadzenie z ekspozycją na słońce może być niebezpieczne. Najlepiej wyjść na zewnątrz rano, przed 11:00 lub po południu po 16:00

Należy również pamiętać, że jeśli masz w domu dziecko poniżej 6 miesiąca życia, musisz je bardziej chronić. Skóra dziecka jest nadal bardzo delikatna i należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie ultrafioletowe (UV). Kup mu czapkę i odpowiednią odzież.

5. Zapominanie o ochronie środowiska

Zmiana klimatu powoduje nieznośne fale upałów. Badanie przeprowadzone przez Amerykańską Unię Geofizyczną ujawniło, że globalne ocieplenie może wydłużyć lato. Przyniesie to negatywne skutki dla zdrowia ludzi i produkcji żywności oraz wzrost chorób przenoszonych przez komary.

Więc to nie jest czas, aby zapomnieć o zrównoważonym rozwoju. Kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc, to wyłączanie klimatyzacji, gdy nie jest to konieczne, i korzystanie z wody w zamkniętym obiegu.

Noś szklaną butelkę z wodą i unikaj plastiku. Nie zostawiaj śmieci na plaży ani w parkach. Aby uprawiać zrównoważoną turystykę, zabierz ze sobą na wakacje ekologiczny zestaw kosmetyków, szampon i mydło w płynie.

6. Jedzenie kwaśnych owoców na słońcu

Pomarańcza, cytryna, grejpfrut, limonka i mandarynka to pyszne i orzeźwiające owoce. Chociaż mogą wydawać się idealne na lato, musisz być ostrożny podczas ich spożywania. Jeśli masz na skórze sok z jednego z tych owoców cytrusowych, gdy wystawiasz ją na działanie słońca, może on pozostawić brzydkie plamy.

Wskazówki, jak przetrwać lato

Teraz, gdy już wiesz, czego powinieneś unikać latem, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, aby w pełni cieszyć się tą porą roku. Chociaż fale upałów mogą być wyczerpujące, są rzeczy, które możesz zrobić, aby je przetrwać i zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Bądź ostrożniejsza z jedzeniem

Letnie upały mogą sprawić, że niektóre potrawy szybciej psują się, zwłaszcza jeśli nie przechowujesz ich w lodówce. Z tego powodu ważne jest, aby podczas zakupów jak najszybciej dostarczyć jedzenie do domu.

To zalecenie ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia rozwoju szkodliwych bakterii na przykład w mięsie. Ponadto powinieneś być bardziej ostrożny z owocami i warzywami.

Używaj dezodorantu na udach

Jedną z rzeczy, której wiele osób z dużymi udami często nie znosi w lecie, jest uczucie sklejania się ich nóg z powodu obcierania. Może to być nie do zniesienia po całodziennym noszeniu sukienki.

Istnieje jednak bardzo skuteczna i prosta sztuczka, która całkowicie łagodzi ten dyskomfort: użyj dezodorantu na udach, aby uniknąć pocenia się i podrażnień w tym obszarze.

Utrzymuj nawodnienie

Wspomnieliśmy już, że brak nawodnienia to jedna z rzeczy, których należy unikać latem. W rzeczywistości powinieneś często i dokładnie się nawadniać.

Jednak nie chodzi tylko o wodę pitną. Ważne jest, aby dbać o skórę bardziej niż w innych porach roku oraz jeść owoce i warzywa bogate w wodę i błonnik.

Jedz w bufetach z umiarem

Jeśli jesteś na wakacjach i znajdujesz się przed bufetem, trudno nie przesadzić. Ale robiąc to, możesz marnować dużo jedzenia lub przejadać się.

W takim przypadku lepiej kierować się głową, a nie oczami. Zachowuj się racjonalnie i zastanów się, co naprawdę chcesz jeść. Miej na uwadze objętość żołądka. Nie chcesz przecież wracać do domu z nadwagą i problemami zdrowotnymi.

Miej pod ręką aloes

Najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem w leczeniu oparzeń słonecznych jest aloes! Pomaga schłodzić skórę i przyspieszyć proces gojenia. Żel możesz przechowywać w szklanym słoiku w lodówce.

Aloe vera może pomóc w letnim poparzeniu słonecznym.
Liście aloesu może pomóc w szybszym gojeniu się oparzeń słonecznych, jeśli doznasz poparzenia

Uważaj na nieprzyjemne zapachy

Letnie upały mogą powodować nadmierne pocenie się i bardzo denerwujące jest, gdy pot ten brzydko pachnie. Aby temu zaradzić, postaraj się zachować szczególną ostrożność podczas mycia okolic pod pachami, aby uniknąć namnażania się bakterii, które powodują ten problem.

Możesz je złuszczać przynajmniej raz w tygodniu. Podobnie, bardzo przydatne jest oczyszczanie z sodą oczyszczoną i cytryną. Wystarczy zrobić pastę z tych dwóch składników i pozostawić na 10 minut. Następnie zmyj i użyj swojego zwykłego dezodorantu.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

W tym artykule omówiliśmy 6 rzeczy, których należy unikać latem i kilka sztuczek, aby przetrwać gorący sezon. Jest jednak jeszcze jeden podstawowy aspekt, o który musisz zadbać, a mianowicie zdrowie psychiczne. Ponieważ będziesz mieć więcej wolnego czasu, możesz rozważyć rozpoczęcie praktyki medytacji lub jogi.

Pamiętaj, że Twoje ciało jest cudowne i nie musisz uciekać z plaży czy basenu w obawie przed noszeniem bikini. Są rzeczy, których należy unikać latem, ale upewnij się, że cieszysz się życiem i nie porównujesz się z innymi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sunscreen FAQs. (s. f.). Recuperado 28 de junio de 2021, de Aad.org website: https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/sunscreen-patients/sunscreen-faqs.
  • Wang J, Guan Y, Wu L, Guan X et al. Changing lengths of the Four Seasons by global warming. Geophysical Research Letters. 2021; 48(6).
  • Volmut T, Pišot R, Planinšec J, Šimunič B. Physical Activity Drops During Summer Holidays for 6- to 9-Year-Old Children. Front Public Health. 2021 Jan 18;8:631141.
  • Chapman-Novakofski K. Summer is Different: What That Means for Nutrition Educators. J Nutr Educ Behav. 2016 Jul-Aug;48(7):436.
  • Baranowski T, O’Connor T, Johnston C, Hughes S, Moreno J, Chen TA, Meltzer L, Baranowski J. School year versus summer differences in child weight gain: a narrative review. Child Obes. 2014 Feb;10(1):18-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.