Ekspozycja na słońce - środki ostrożności przed, w trakcie i po

Ekspozycja na słońce może mieć negatywne konsekwencje dla skóry, takie jak zaczerwienienie, oparzenia słoneczne, starzenie się i zwiększone ryzyko raka. Co zrobić, aby się chronić?
Ekspozycja na słońce - środki ostrożności przed, w trakcie i po

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ekspozycja na słońce przez czas dłuższy lub bez zachowania niezbędnych środków ostrożności może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry. Może po prostu chcesz uzyskać opaleniznę, ale w rzeczywistości możesz skończyć z oparzeniami, przedwczesnym starzeniem się, uszkodzeniem oczu, a w najgorszych przypadkach zmianami nowotworowymi skóry.

Jednak nie musisz się martwić. Istnieje kilka badań, które dostarczają narzędzi i wskazówek, jak podjąć środki ostrożności gdy ekspozycja na słońce jest tym, co właśnie planujesz. Pomogą Ci one zachować zdrową skórę i zapobiegną konsekwencjom, o których właśnie wspomnieliśmy. Czy chcesz wiedzieć, czym one są? Po prostu czytaj dalej!

Ekspozycja na słońce — o czym pamiętać?

W jednym ze swoich raportów Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH) wskazuje, że światło słoneczne jest jednym z czynników ryzyka przedwczesnego starzenia się skóry.

Ponadto na dłuższą metę prowadzi do raka, jeśli nie zachowasz niezbędnej opieki. Dlatego przed wystawieniem się na słońce należy zastosować w praktyce poniższe zalecenia.

Nie używaj produktów z alkoholem

Perfumy i produkty z alkoholem w składzie nie są polecane do pielęgnacji skóry. Powód? Kiedy wchodzą w kontakt ze słońcem, mają tendencję do tworzenia ciemnych plam, które są trudne do usunięcia.

Płyny takie jak sok z cytryny mają podobny efekt. Jeśli nałożysz je na skórę, a następnie wystawisz się na światło słoneczne, zauważysz prawie natychmiastowe przyciemnienie.

Unikaj woskowania lub golenia

Niektórzy decydują się na depilację w ostatniej chwili, przed wyjściem na plażę lub basen. Jest to jednak błąd. Dzięki temu Twoja skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia mieszków włosowych.

Następnie, przy ekspozycji na słońce i inne czynniki środowiskowe, możesz odczuwać ból, stany zapalne, a nawet infekcje. Jeśli więc planujesz wyjść na zewnątrz, pamiętaj o woskowaniu z dużym wyprzedzeniem.

Ekspozycja na słońce? Zadbaj o siniaki

Jeśli masz siniaki, staraj się unikać opalania przez długi czas. Jeśli musisz się odsłonić, spróbuj je zakryć. Jak wyjaśnili eksperci z My Health Alberta, ta kombinacja może powodować pojawienie się plam w obszarze występowania siniaka.

Użyj ochrony przeciwsłonecznej

Niezależnie od tego, czy chcesz pochwalić się idealną opalenizną, najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest zdrowie Twojej skóry. Wielogodzinne przebywanie na słońcu bez kremu z filtrem, co może się zdarzyć podczas wyjścia na plażę lub basen, jest bardzo szkodliwe.

Udar słoneczny to najmniejszy z problemów, jakie możesz mieć. Na dłuższą metę, jeśli nadal odmawiasz stosowania kremów przeciwsłonecznych, możesz skończyć z poważnymi chorobami, takimi jak rak skóry.

Kobieta nakładająca krem przeciwsłoneczny.
Wcześniejsze nałożenie kremu z filtrem to jeden z najważniejszych środków chroniących skórę przed negatywnymi skutkami słońca.

Ekspozycja na słońce – środki ostrożności

To chyba najważniejszy krok, kiedy zamierzasz się opalać. Nie tylko chronimy się przed i po opalaniu. Ważna jest także pielęgnacja, którą należy stosować, gdy jesteś w pełnej ekspozycji. W związku z tym rozważ następujące punkty.

Pij wodę

Pocenie się (bardzo częsty proces w przypadku ekspozycji na słońce) i niepicie wody spowoduje utratę znacznej ilości płynów, co może prowadzić do odwodnienia. Dlatego, gdy idziesz uprawiać sporty na świeżym powietrzu, na plażę lub spędzać czas na basenie, zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.

Dodatkowo, według sieci usług medycznych OSDE w Argentynie, woda stanowi 60% składu organizmu, więc utrzymanie dobrego poziomu nawodnienia zapewni prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.

Zadbaj o swoje włosy

Włosy i słońce nie są najlepszymi przyjaciółmi. W rzeczywistości, jeśli planujesz wyjazd wakacyjny, który wiąże się z dłuższą ekspozycją na słońce, musisz zadbać o swoje włosy.

Używaj maseczek chroniących przed ciepłem, nawilżających, a gdy wrócisz do normalności, nie zapomnij przyciąć włosów, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację pięknym włosom.

Ponownie zastosuj filtr przeciwsłoneczny

Jednorazowa aplikacja kremu przeciwsłonecznego nie wystarczy. W przypadku ekspozycji na słońce specjaliści sugerują ponowne nałożenie produktu, aby zapewnić optymalną pielęgnację. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego należy stosować produkt o co najmniej 30 SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej).

Im wyższy SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), tym większa ochrona przed promieniami ultrafioletowymi. Noś go ze sobą w torebce, aby w razie potrzeby móc go zastosować  ponownie.

Nie używaj makijażu

Stosowanie makijażu przed wyjściem na plażę lub basen może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia skóry. Resztki produktu mogą powodować zatykanie porów podczas pocenia się. W rezultacie wzrasta ryzyko wystąpienia trądziku i infekcji.

Pielęgnacja po ekspozycji na słońce

Ostatnia, ale nie mniej ważna, jest pielęgnacja po ekspozycji na słońce. Wierz lub nie, ale te kroki są tak samo ważne, jak inne, o których wspomnieliśmy, ponieważ sprawią, że Twoja skóra zrelaksuje się po poddaniu jej działaniu promieni ultrafioletowych.

Nawilż skórę po ekspozycji na słońce

Skóra po długim okresie ekspozycji na promienie słoneczne często staje się sucha lub odwodniona. Aby temu zaradzić, należy pić od 2 do 3 litrów wody dziennie.

Z drugiej strony możesz zapewnić nawilżenie za pomocą środków nawilżających, które dostarczają pewnych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem są na przykład produkty na bazie aloesu lub oleju migdałowego.

Kobieta nakładająca krem na ramię.
Stosowanie produktów nawilżających po ekspozycji na słońce pomaga przywrócić skórze naturalne nawilżenie.

Weź zimny prysznic

Sól lub chlor należy usunąć ze skóry po powrocie do domu. W tym celu zalecamy wzięcie zimnego prysznica. Pozwoli to poprawić dotlenienie skóry, a także zapewni uczucie świeżości. Stosuj w tym celu mydło neutralne.

Zastosuj produkty po opalaniu

Można znaleźć wiele produktów stworzonych specjalnie do pielęgnacji po opalaniu. Na przykład kremy z aloesu, rumianku, a niektóre z ekstraktami z mięty. Pozwalają one złagodzić zaczerwienienia i stany zapalne w przypadku oparzeń.

Są również dobrym wyborem, jeśli masz wrażliwą skórę. Dla lepszego efektu można je na chwilę włożyć do lodówki przed nałożeniem. W ten sposób poczujesz więcej świeżości podczas wcierania w skórę.

Obetnij włosy po niezdrowej ekspozycji na słońce

Czasami uszkodzenia włosów spowodowane długą ekspozycją na słońce są nie do naprawienia. W takich przypadkach najlepiej ściąć co najmniej 4 cm na końcach włosów. Usuniesz uszkodzenia i pozwolisz na nowy przyrost.

Pielęgnację włosów możesz również wzmocnić maseczkami nawilżającymi i innymi zabiegami odżywczymi. Nie zapomnij o codziennej ochronie cieplnej!

O czym należy pamiętać

Ekspozycja na słońce pozwala uzyskać opaleniznę poprawiającą estetykę skóry. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ekspozycja na słońce może być szkodliwa. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, musimy stosować pewne środki ostrożności przed, w trakcie i po bezpośrednim kontakcie ze słońcem.

Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i zbyt szybko się zaczerwienia, idealnym rozwiązaniem jest zmaksymalizowanie pielęgnacji, aby złagodzić ryzyko. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej mogą pomóc inne elementy, takie jak kapelusz, długa odzież i okulary przeciwsłoneczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.