Stosowanie izotretynoiny w leczeniu trądziku

Stosowanie izotretynoiny w leczeniu trądziku

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Stosowanie izotretynoiny w leczeniu trądziku przynosi znaczące efekty, jednak wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat korzyści i działań niepożądanych izotretynoiny.

W poniższym artykule wyjaśnimy na czym polega stosowanie izotretynoiny oraz przybliżymy jej zalety i skutki uboczne.

Izotretynoina to lek, który jest przydatny w leczeniu trądziku o natężeniu od średniego do ciężkiego. Jest dostępna w kapsułkach po 10, 20 i 40 miligramów, a jej skuteczność wynosi do 80%.

Przeciętna terapia trwa od 4 do 5 miesięcy. Lekarze przepisują również czasami izotretynoinę w celu leczenia innych problemów skórnych, a nawet niektórych rodzajów raka.

Jednak mimo swojej skuteczności może wywoływać znaczące działania niepożądane. Prowadzi między innymi do występowania wad wrodzonych, co sprawia, że nie powinny jej używać kobiety w ciąży. Poza tym nie można jej stosować razem z suplementami zawierającymi witaminę A.

Przyjrzyjmy się bliżej temu środkowi leczniczemu.

Stosowanie izotretynoiny

Chociaż izotretynoina jest przydatna w leczeniu różnych rodzajów trądziku, to lekarze praktycznie zawsze przepisują ją w celu leczenia jego ostrej postaci nazywanej uporczywym trądzikiem torbielowatym. Zazwyczaj zalecają ją stosować, gdy wszystkie inne sposoby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

To jeden z najbardziej skutecznych leków do walki z trądzikiem. Poza tym w niektórych przypadkach lekarze przepisują go do leczenia takich problemów jak trądzik różowaty, ropnie mnogie pach, wyłysiające zapalenie mieszków włosowych, przewlekłe zapalenie skóry dłoni, fotostarzenie skóry oraz łuszczyca.

Oprócz tego od lat 80. profesjonaliści rekomendują go do leczenia niektórych rodzajów raka skóry.

Jak wpływa na organizm?

Izotretynoina to lek, który działa na kilku poziomach. Ma działanie komedolityczne, co oznacza, że nie dopuszcza to zatkania ujść gruczołów łojowych, co prowadzi do pojawienia się zaskórników i wągrów. To w znaczący sposób poprawia stan zmian skórnych, które są już obecne, oraz chroni przed pojawieniem się nowych.

Lek ten hamuje namnażanie się bakterii nazywanych Propionibacterium acnes. Tego rodzaju mikroorganizmy w sposób naturalny znajdują się na powierzchni skóry, ale ich rozprzestrzenianie się prowadzi do wystąpienia różnych infekcji, w tym trądziku.

Izotretynoina ma również działanie przeciwzapalne. Jedna z jej głównych zalet polega na zmniejszeniu produkcji sebum. Dzięki temu jest niezwykle skuteczna w walce z różnymi problemami skórnymi.

Dziewczyna wyciskająca pryszcze
Trądzik może przyjmować różne postaci. Niektóre z nich cechuje duże natężenie oraz występowanie licznych zmian skórnych, w tym zaskórników (zatkanych ujść mieszków włosowych).

Stosowanie izotretynoiny a działania niepożądane

Należy pamiętać, że stosowanie izotretynoiny może wiązać się ze skutkami ubocznymi o średnim lub dużym natężeniu. Do pierwszych z nich zaliczamy suchość skóry, ust, nosa i oczu. Prowadzi ona do wystąpienia takich problemów jak spękane usta, krwawienia z nosa i wyschnięte spojówki.

Takie działania niepożądane przechodzą same z siebie. Kiedy jednak tak się nie dzieje, trzeba zasięgnąć porady lekarza. Poza tym lek ten może również wywoływać bardziej poważne reakcje, którym przyjrzymy się poniżej.

Może Cię również zainteresować: Kurkuma: naturalne leki przeciwzapalne na jej bazie

Podniesiony poziom cholesterolu

To lek, który może podnosić poziom cholesterolu we krwi. Dochodzi do tego częściej u osób cierpiących na nadwagę, cukrzycę lub inne choroby przemiany materii, albo tych, które spożywają alkohol. Najlepiej jest regularnie sprawdzać poziom cholesterolu, wykonując badania krwi.

Problemy z mięśniami i stawami

Pacjenci przyjmujący izotretynoinę informowali o problemach z bólem mięśni i stawów. Lek ten może hamować właściwy rozwój długich kości u nastolatków. Może również wywoływać osłabienie mięśni.

Ciśnienie w mózgu

Wysokie ciśnienie w mózgu to działanie niepożądane, które nie pojawia się zbyt często, ale jest niezwykle poważne. Może prowadzić do utraty wzroku, a nawet do śmierci. Objawia się takimi symptomami jak silne bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, wymioty i nieostre widzenie. To schorzenie powinno być jak najszybciej leczone.

Wysypka

Czasami pojawia się wysypka, którą może cechować duża intensywność, chociaż nie zdarza się to często. Jest uznawana za nagły przypadek medyczny i mogą jej towarzyszyć następujące objawy:

  • Pęcherze na rękach, nogach lub twarzy,
  • Wrzody w oczach, nosie, ustach lub gardle,
  • Schodzenie skóry.

Uszkodzenie i zatrucie organów

Izotretynoina może uszkadzać takie organy jak wątroba, trzustka, jelita i przełyk. Dochodzi do tego rzadko. Do objawów, które powinny wzbudzić niepokój, zaliczamy krwawienie z przełyku, żółknięcie skóry, biegunkę, ciemny mocz lub bardzo silny ból brzucha.

Problemy ze słuchem

Lek ten, chociaż nie zdarza się to często, może pogarszać słuch lub wywoływać dzwonienie w uszach. Jeśli do tego dojdzie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Problemy ze wzrokiem

Izotretynoina może wywoływać zarówno suchość oczu, jak i nietypową ilość łez. Czasami prowadzi również do wystąpienia niewyraźnego widzenia, podwójnego widzenia lub widzenia tunelowego. Poza tym może utrudniać widzenie w ciemnościach.

Reakcje alergiczne

Lek ten wywołuje reakcje alergiczne o natężeniu od średniego do silnego. Czasami pojawia się wysypka, siniaki na nogach lub czerwone plamki. Jeśli pojawi się pokrzywka, opuchlizna twarzy lub trudności z oddychaniem, musisz jak najszybciej udać się na ostry dyżur.

Cukrzyca

To działanie niepożądane izotretynoiny również występuje rzadko. U niektórych wywołuje problemy z poziomem cukru we krwi, które mogą prowadzić do cukrzycy. Należy zwracać uwagę na objawy i omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem.

Niższy poziom czerwonych krwinek

Lek ten może zmniejszać poziom czerwonych krwinek i wywołuje takie choroby jak anemia. Do głównych objawów zaliczamy osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, bladość skóry oraz zimne dłonie i stopy.

Niższy poziom białych krwinek

Niski poziom białych krwinek zwiększa ryzyko złapania infekcji. Jeśli dana osoba przyjmuje ten lek i będzie pojawiała się u niej częściej gorączka lub infekcje, powinna poinformować o tym lekarza. Jednak takie skutki uboczne nie zdarzają się bardzo często.

Problemy psychiczne

Izotretynoina może wywoływać poważne problemy zdrowotne. Może prowadzić do depresji, myśli samobójczych, a nawet psychozy lub utraty kontaktu z rzeczywistością. Jeśli pojawią się zauważalne zmiany w nastroju lub zachowaniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Co należy rozważyć przed rozpoczęciem terapii

Płód
Do skutków ubocznych przyjmowania izotretynoiny zaliczamy zniekształcenia płodu. Dlatego też kobiety w wieku rozrodczym, które ją stosują, powinny zachować dużą dozę ostrożności.

Każda osoba powinna być dokładnie poinformowana o skutkach ubocznych wynikających ze stosowania izotretynoiny. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się podpisanie dokumentu potwierdzającego świadome wyrażenie zgody na leczenie.

Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu jakichkolwiek innych leków, suplementów lub substancji.

Kilka z najpoważniejszych skutków ubocznych wiąże się z ciążą. Kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią, nie powinny przyjmować tego leku. Nie mogą go również przyjmować kobiety, które planują zajść w ciążę. Może to prowadzić do poronienia, porodu przed terminem lub malformacji płodu.

Jeśli kobieta zdecyduje się przyjmować ten lek, powinna korzystać z godnych zaufania metod antykoncepcyjnych. W przypadku mężczyzn substancja ta może pozostawać w nasieniu, a eksperci nie wiedzą, czy wpływa to na zapłodnienie. Dlatego też należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Środki ostrożności

Należy zauważyć, że niektóre ze skutków ubocznych wywoływane przez izotretynoinę, są odwracalne, ale inne nie. Czasami pacjent musi przestać przyjmować lek i wszystko wróci do normy. Innym razem z kolei uszkodzenia są nieodwracalne.

Przyjmując taką substancję należy zachowywać ogromną ostrożność. Trzeba precyzyjnie przestrzegać wskazań, wykonywać przepisane badania i informować lekarza o wszystkich zmianach lub niepokojących wydarzeniach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rubio-García, Leticia, Nancy Pulido-Díaz, and José Luis Jiménez-López. “Isotretinoína y síntomas de depresión en pacientes con acné severo y recurrente.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 53.S1 (2015): 54-59.
  • Santos-Pérez, M., et al. “Sospecha de diabetes mellitus por isotretinoína.” Farmacia Hospitalaria 37.4 (2013): 340-342.
  • Aranda Núñez, A. P. (2019). Estudio de la relación del esfuerzo de corte con la presión en aneurismas cerebrales y la predicción del riesgo de ruptura usando herramientas de inteligencia artificial basado en datos morfológicos, fluidodinámicos y estructurales.
  • Ramos, P. P., Argilagos, C. S., & Tejo, I. L. (2020). Uso de isotretinoína en pacientes con acné nódulo-quístico en el Hospital. Revista Cubana de Farmacia, 52(3), 1-15.
  • Gómez-Flores, Minerva, et al. “Declaración de posición conjunta. Uso de isotretinoína en acné común.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 49.3 (2011): 281-288.
  • Concha, Elescano, and Ivy Marcela. “Cambios séricos de colesterol y transaminasas en pacientes tratados con isotretinoína Centro Médico Naval 2014-2015.” (2015).
  • Guzman Rojas, Patricia, et al. “Hepatitis autoinmune inducida por isotretionina.” Revista de Gastroenterología del Perú 36.1 (2016): 86-89.
  • Peña, Ruth Beatriz, Ángela Cadavid, and Walter Cardona Maya. “Posible relación entre el uso de isotretinoína y la presencia de globozoospermia.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 37.3 (2011): 428-430.
  • Vega Zuñiga, Julio Hugo. “Monitorización laboratorial para el uso de isotretinoina en el tratamiento del Acné.” (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.