Oparzenia słoneczne - 9 sposobów ich leczenia

Oparzenia słoneczne - 9 sposobów ich leczenia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne nawodnienie są ważne, aby przyspieszyć regenerację po kłopotach, jakie powodują oparzenia słoneczne, łagodzą podrażnione tkanki i wspomagają naprawę skóry.

Oparzenia słoneczne są bolesnym uszkodzeniem skóry, które jest wynikiem nadmiernej ekspozycji na agresywne promienie ultrafioletowe (UV).

Powoduje to zauważalne zaczerwienienie na powierzchni tkanki, prawie zawsze towarzyszy jej tkliwość, podrażnienie i inne nieprzyjemne objawy, które utrzymują się przez kilka dni. Oparzenia słoneczne są bardziej normalne w lecie, chociaż można się ich nabawić w dowolnym momencie, jeśli nie podejmiesz żadnych środków ostrożności.

Chociaż ich objawy są sporadyczne, prawie zawsze powodują trwałe uszkodzenie skóry, które przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć oparzenia słoneczne, jeśli nie zostały podjęte niezbędne środki ostrożności. Rozważ poniższe 9 wspaniałych sposobów leczenia oparzeń słonecznych, gdy pojawi się taki  problem.

 1. Weź prysznic

Kobieta biorąca prysznic.

Wzięcie ciepłego prysznica jest jednym z pierwszych kroków, aby kontrolować palenie i swędzenie spowodowane przez poparzenie słoneczne.

 • Nie należy używać gorącej lub zimnej wody, ponieważ tkanki są bardzo wrażliwe.
 1. Unikaj używania mydła lub żeli

Stosowanie perfumowanych mydeł lub żeli pod prysznic może być szkodliwe, ponieważ te produkty podrażniają tkanki i utrudniają proces regeneracji.

 • Najlepiej unikać tych produktów, dopóki objawy się nie poprawią.
 • Zamiast tego można stosować naturalne środki antyseptyczne, takie jak oczar wirginijski lub zwykłą wodę nagietkową.
 1. Nałóż żel Aloe Vera

Żel aloesowy na oparzenia słoneczne.

Żel aloesowy to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na ukojenie skóry w przypadku oparzeń słonecznych. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które łagodzą podrażnienia i zmniejszają ryzyko infekcji.

 • Jego właściwości nawilżające uzupełniają wilgoć w dotkniętych obszarach i wspomagają proces gojenia oraz
 • Najlepsze jest to, że nie wywołuje reakcji alergicznych i można go stosować kilka razy dziennie, aby złagodzić pieczenie i swędzenie.
 1. Użyj balsamu nawilżającego

Oparzenia słoneczne naprawdę maja  ogromny wpływ na Twoja skórę, zakłócając produkcję oleju i zwiększają skłonność do powstania nadmiernie suchej i łuszczącej się skóry.

 • Nie powinieneś używać tłustych kremów. Zamiast tego lepiej jest stosować balsamy wzbogacone witaminą E.
 • Te produkty łagodzą podrażnione tkanki i pomagają utrzymać wilgoć w skórze, aby wspomóc jej naprawę.
 1. Pij więcej wody

Kobieta ze szklanką wody.

Odwodnienie skóry jest jednym z efektów ubocznych oparzeń słonecznych. Oznacza to, że picie więcej wody niż zwykle jest ważne, aby zapobiec odwodnieniu. Płyn ten pomaga w naprawie ważnych tkanek wewnętrznych, nie tylko dlatego, że zapewnia  spore nawilżenie, ale również poprawia krążenie krwi, zapewniając idealne dotlenienie komórkom.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie wody – problemy, na jakie może pomóc?

 1. Środki przeciwbólowe bez recepty

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są ważną alternatywą, gdy oparzenia słoneczne powodują ból, łagodną gorączkę i bóle głowy.

 • Możesz zażywać acetaminofen lub ibuprofen (nie więcej niż dwie tabletki dziennie).
 • Należy pamiętać, że aspiryny nie należy podawać młodszym pacjentom.
 1. Stosuj rumianek

Napar z rumianku.

Zimna herbata z rumianku może zmniejszyć pieczenie, swędzenie i inne objawy związane z tym urazem. Kąpanie się w niej lub stosowanie zimnych okładów z rumianku ma działanie przeciwzapalne, które zapewnia ulgę bez żadnych skutków ubocznych.

 1. Oparzenia słoneczne. Użyj okładu z lodem

Nie powinieneś używać lodu, jeśli oparzenie słoneczne wystąpiło niedawno. Jednak po upływie 12 do 24 godzin można użyć okładów z lodu, aby zmniejszyć objawy.

 • Zimna temperatura rozluźnia dotknięte obszary i zapewnia uczucie ulgi w przypadku podrażnienia i bólu.
 • Chociaż początkowo uczucie to jest nieprzyjemne, stopniowo przynosi kojące działanie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kostki lodu – alternatywne zastosowanie

 1. Chroń swoją skórę przed słońcem

Chroń swoją skórę przed słońcem.

Gdy Twoja skóra zostaje dotknięta oparzeniem, ​​musisz unikać wszelkiego rodzaju ekspozycji na słońce. Jeśli promienie UV mają kontakt z dotkniętymi obszarami, może to pogorszyć stan i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Musisz używać dobrego kremu przeciwsłonecznego i ubrań, które całkowicie zakrywają Twoje oparzenia.

Czy Twoja skóra cierpi z powodu nadmiernej ekspozycję na słońce? Jeśli doznałeś poparzeń, pamiętaj o tych wskazówkach i traktuj je z  ostrożnością. Jeśli masz pęcherze lub zauważysz jakiekolwiek powikłania, skontaktuj się z dermatologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • DE, N. (2013). Las radiaciones ultravioleta y el cáncer de piel. salud pública de méxico55(1).
 • Duro Mota, E., Campillos Páez, M. T., & Causín Serrano, S.. (2003). El sol y los filtros solares. Medifam13(3), 39-45. Recuperado en 23 de enero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1131-57682003000300005&lng=es&tlng=es.
 • Mora Ochoa, Moraima, Olivares Savigñon, Alvis Rosa, González Gross, Tania María, & Castro Mela, Inés. (2010). El sol: ¿enemigo de nuestra piel?. MEDISAN14(6) Recuperado en 23 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192010000600014&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.