Jak pokonać falę upałów - kilka podpowiedzi

Jak pokonać falę upałów - kilka podpowiedzi

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz pokonać falę upałów, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić. Podejmując parę prostych działań dasz radę uniknąć przykrych efektów wysokich temperatur, dzięki czemu poczujesz się bardziej komfortowo.

Wiedza o tym, jak pokonać falę upałów jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nagłe zmiany temperatur, które stają się coraz powszechniejsze w okresie letnim. Gwałtowne zmiany klimatyczne mogą narazić Twoje zdrowie na szwank.

Jednak na szczęście pokonanie fali upałów nie jest zbyt trudne. Musisz jedynie podjąć kilka prostych kroków, aby upewnić się, że wzrost temperatury nie będzie wywierał na Ciebie tak dużego wpływu. W przypadku osób starszych i dzieci, które są najbardziej narażone na zmiany pogody, należy przykładać dużą uwagę do przestrzegania tych wytycznych.

W niektórych miejscach na świecie temperatura powietrza może wzrastać do 40°C, a nawet bardziej. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, które pomogą Ci pokonać falę upałów, możesz narazić się na wystąpienie wielu problemów, począwszy od odwodnienia i udaru cieplnego, po skurcze mięśni i niewydolność narządową.

Najlepszy sposób na pokonanie fali upałów to postępowanie zgodnie z zamieszczonymi poniżej wskazówkami.

Ciągłe nawadnianie i odpowiednie ubrania pomogą Ci pokonać falę upałów

Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, ciągłe nawadnianie organizmu staje się koniecznością. Najlepiej jest wyrobić w sobie nawyk picia dużej ilości wody; jeszcze lepiej, gdyby była ona prosto z lodówki. Inne napoje, zwłaszcza takie, które zawierają dużo cukru, tylko zwiększają uczucie pragnienia.

Naturalne soki owocowe również wpływają korzystnie na organizm, zwłaszcza jeśli nie ma w nich dodanego cukru. Nie polecamy picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Poza tym musisz cały czas dbać o nawodnienie, nawet jeśli nie czujesz się spragniona.

Woda wlewana do szklanki

Oprócz tego kluczową rolę odgrywa noszenie właściwych ubrań, które pomogą Ci znieść wysokie temperatury. Powinnaś używać materiałów wykonanych z naturalnych włókien, takich jak bawełna, ponieważ umożliwiają one odprowadzanie potu. Polecamy również wybierać ubrania w jasnych kolorach, ponieważ odbijają światło zamiast je przyciągać.

Jak pokonać falę upałów w domu?

Gdy temperatury są bardzo wysokie, najlepiej jest nie opuszczać domu. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, postaraj się przebywać w cieniu. W przypadku upałów zaleca się pozostawanie w środku budynków lub w zamkniętych przestrzeniach z klimatyzacją.

Skoro mówimy o klimatyzacji, warto podkreślić, że stanowi ona doskonałego sprzymierzeńca w walce z falami upałów. Jednak powinnaś korzystać z niej we właściwy sposób. Jeśli masz w domu zainstalowaną klimatyzację, powinna być ustawiona na 22 do 25°C. Jeśli będzie chłodniej, możesz nabawić się przeziębienia i innych dolegliwości.

Gdy jesteś w domu, opuść żaluzje lub zasłoń zasłony w najcieplejszych godzinach dnia i zamknij okna. Takie działanie pomoże Ci zadbać o to, aby ciepło nie przedostało się do wnętrza Twojego domu. Około 21 lub 22 warto otworzyć okna na kilka godzin, aby wpuścić do mieszkania chłodniejsze powietrze.

Urządzenia i elektryczność

Jedna z zalet lata to fakt, że zapewnia więcej światła dziennego niż jakakolwiek inna pora roku. Dlatego też nie powinnaś włączać sztucznego światła, jeśli nie jest to konieczne. Światło wytwarza ciepło, a w końcu właśnie tego chcesz uniknąć.

To samo dotyczy urządzeń elektrycznych. Nawet jeśli są wyłączone, wytwarzają ciepło jeśli są podłączone do sieci elektrycznej. Chociaż nie generują bardzo wysokich temperatur, wiele z nich może zwiększać odczuwanie ciepła. Dlatego też najlepiej byłoby je wyłączyć i używać jedynie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Triki do zastosowania w domu, które pomogą pokonać wysokie temperatury

Istnieje kilka bardzo prostych działań, które pomogą Ci skutecznie pokonać falę upałów. Oto niektóre z naszych propozycji:

Kobieta smarująca twarz aloesem - jak pokonać falę upałów
  • Nie maluj się. Kremy i balsamy do ciała zawierają substancje, które zatrzymują ciepło. Dlatego też gdy jest gorąco nie powinnaś się malować, a przynajmniej ograniczyć malowanie do jak najmniejszych ilości.
  • Nie jedz zbyt dużo. Duże posiłki generują ciepło metaboliczne, a tym samym zwiększają temperaturę ciała. Postaraj się spożywać niewielkie posiłki kilka razy w ciągu dnia.
  • Skrapiaj się wodą, gdy tego potrzebujesz. Jeśli czujesz, że jest Ci bardzo gorąco, zwilż zimną wodą swoją szyję, nadgarstki i czoło. W tych miejscach jest najłatwiej regulować temperaturę ciała.
  • Wychodząc na zewnątrz chroń się przed słońcem. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, załóż okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę, aby ochronić się przed działaniem promieni słonecznych. Poza tym noś przewiewne buty, które zapewniają przepływ powietrza.
  • Używaj aloesu. Możesz zamrozić kilka kostek soku z aloesu. Gdy poczujesz, że Twoja skóra jest rozpalona lub bardzo sucha, potrzyj nimi ciało. Są bardzo orzeźwiające!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, F. F., & Álvarez, D. R. (2008). Olas de calor e influencia urbana en Madrid y su área metropolitana. Estudios Geográficos, 69(265), 495-518.
  • Indoor, C. (2007). La Importancia de la Hidratación en. Simposio Virtual.
  • Trejo, O., Miró, Ò., De La Red, G., Collvinent, B., Bragulat, E., Asenjo, M. A., … Sánchez, M. (2005). Impacto de la ola de calor del verano de 2003 en la actividad de un servicio de urgencias hospitalario. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13077379

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.