Fotoochrona u dzieci: co należy wziąć pod uwagę?

Korzystanie ze słońca w odpowiedni sposób zapewni dziecku wszystkie korzyści, chroniąc je przed ekscesami i zaniedbaniami prowadzącymi do poparzeń. Dowiedz się tutaj, co wziąć pod uwagę.
Fotoochrona u dzieci: co należy wziąć pod uwagę?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Fotoochrona u dzieci ma na celu zapobieganie krótkim i długoterminowym negatywnym skutkom tego promieniowania słonecznego. Słońce wysyła fale świetlne o różnym zakresie długości. Wśród nich wyróżniamy tak zwane ultrafioletowe promieniowanie, czyli fale świetlne w postaci UV-A, UV-B i UV-C.

Ten ostatni typ fal jest wchłaniany przez atmosferę, UV-A dociera do nas w 99% i UV-B tylko częściowo.  Musimy wiedzieć, że przedłużona ekspozycja na promieniowanie UV-B może powodować uszkodzenia skóry, rumień lub zaczerwienie i oparzenia. Z czasem powstają znamiona, plamy, a w ciężkich przypadkach pojawia się nawet czerniak.

Z drugiej strony jednak dobrze wiemy, że słońce odgrywa ważną rolę w syntezie witaminy D i przynosi także inne korzyści.

Dlatego maksymalna fotoochrona u dzieci ma fundamentalne znaczenie, szczególnie, jeśli chodzi o skórę noworodka. Jego skóra właściwa jeszcze nie nabrała wystarczającej grubości, gdyż dopiero co opuścił środowisko wodne i musi się przystosować do środowiska zewnętrznego.

W tym artykule pokazujemy Ci, jakie środki mogą zapewnić małemu dziecku prawidłową ochronę przed słońcem.

Fotoochrona u dzieci

Nawyk fotoochrony w dzieciństwie ma dziś coraz większe znaczenie, ze względu na problemy związane z zanieczyszczeniem atmosfery. W związku z tym cała rodzina musi być tego świadoma. trzeba zdobywać aktualne informacje i brać pod uwagę zalecenia specjalistów.

Przede wszystkim po to, by słoneczne dni były źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia. Kolor skóry, jakość filtrów ochronnych, czas ekspozycji i rodzaj wykonywanych zajęć – oto czynniki, które musimy rozważyć. Biała skóra, na przykład, łatwiej ulega poparzeniom.

W każdym przypadku, przed ukończeniem 3 lat dziecko nie powinno przebywać na słońcu więcej niż kilka minut. Jeśli nie możemy temu zapobiec, unikamy godzin, kiedy promienie słoneczne padają pionowo. Nie zapominajmy również o parasolu, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, produktach ochronnych i obfitym nawilżaniu skóry.

Smarowanie dziecka kremem ochronnym
Należy ograniczać godziny, kiedy najmłodsi przebywają na słońcu, szczególnie unikając pionowego światła w południe.

Zalecamy również przeczytanie tego artykułu: 5 naturalnych sposobów pozwalających chronić włosy przed słońcem

Pozytywne skutki ekspozycji na słońce

Prawdę mówiąc, słońce jako źródło energii jest niezastąpione i niezbędne. Dobry stan zdrowia idzie w parze z korzystaniem ze słońca w odpowiednim czasie i odpowiednich warunkach. Dziecko w wieku poniżej 6 miesięcy nie będzie potrzebować dłużej niż 10 minut.

W tym powinniśmy ponadto zmieniać jego pozycję, aby jego ciało równomiernie otrzymało światło.

Jak powiedzieliśmy, biosynteza witaminy D, znana z działania antykrzywicznego, przebiega przy udziale promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu o wczesnych godzinach porannych lub w ostatnich godzinach popołudnia przyczynia się ponadto do absorpcji fosforu i wapnia.

Oprócz tego, w ciągu pierwszych 7 dni od urodzenia przyczynia się do degradacji i transportu bilirubiny, w ramach zalecanego leczenia, aby rozwiązać problem żółtaczki dziecięcej.

Z drugiej strony promieniowanie słoneczne stymuluje obieg krwi, rozszerzając naczynia krwionośne, ma też efekt termoregulatora i pomaga uwolnić endorfiny. Ponadto ostrożny kontakt ze słońcem, przy zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji i ochrony reguluje zegar biologiczny i rytm snu dziecka.

Może cię także zainteresować ten temat: Poparzona słońcem twarz – wylecz ją naturalnymi środkami

Negatywne skutki nadmiernego wystawiania na słońce nadmiernie

Do najbardziej szkodliwych efektów ekspozycji na słońce należą rumień, zaczerwienienie skóry, a także udar cieplny i słoneczny. Może również dojść do nagromadzenia płynu w tkankach ciała lub obrzęku, bólu i świądu.

Promieniowanie UV-B wiąże się z oparzeniami słonecznymi. Jednak promienie UV-A penetrują głębiej w skórę, co może prowadzić do elastozy słonecznej, która wiąże się z przedwczesnym starzeniem skóry. Promienie UV-A kojarzy się również z ponad 60% złośliwych zmian skórnych.

Warto więc rozważyć ryzyko zarówno w krótszej jak i w dłuższej perspektywie, ponieważ skutki oddziaływania słońca się kumulują. Średnio ponad 80% promieni słonecznych otrzymujemy przed ukończeniem 18 roku życia.

Wiąże się to z faktem, że dzieci częściej przebywają na zewnątrz bawiąc się, biegając czy grając w piłkę lub uprawiając sporty. I to, co najmniej je interesuje to kontrolowanie czasu narażenia na promieniowanie.

Jak powinna wyglądać fotoochrona u dzieci przy ekspozycji na słońce?

Fotoochrona noworodków lub dzieci poniżej 6 miesięcy słońca nie polega jednak na używaniu produktów lub kremów fotoochronnych. Należy raczej wdrożyć różne strategie, takie jak pozostawanie w cieniu, przykrywanie dziecka i używanie nakrycia głowy.

Kiedy dzieci są trochę starsze, mogą używać dobrych okularów przeciwsłonecznych. Oczy dzieci są bardzo wrażliwe na blask. Mają większą a jednocześnie mniej zabezpieczoną źrenicą, a ich soczewka nie jest dojrzała. W związku z tym przepuszcza aż 90% promieniowania UV-A.  Co gorsza, promienie te mają skumulowany i nieodwracalny efekt.

We wszystkich grupach wiekowych musimy zapobiegać, by dzieci korzystały ze słońca w godzinach południowych. Należy je też ubierać w taki sposób, by odzież chroniła ciało przed bezpośrednią ekspozycją. Dopiero od 6 miesięcy możemy używać kremów z filtrem ochronnym z formułą dostosowaną dla dzieci.

Wśród głównych cech kremu ochronnego należy rozważyć SPF (współczynnik ochrony słonecznej). Powinien być większy niż 50 i mieć szerokie widmo. Najlepiej też, jeśli zawiera filtry fizyczne zamiast chemicznych. Ponadto, na opakowaniu powinna znajdować się informacja, czy można go stosować w basenie lub na plaży.

Kremy ochronne przed słońcem powinno się nakładać na skórę co 2 godziny i każdorazowo po kąpieli. Nawet jeśli producent zapewnia, że ​​produkt jest odporny na wodę.

Dziecko na plaży
Aby dzieci mogły się wystawiać na słońce, konieczne jest stosowanie produktów fotoochronnych.

Fotoochrona u dzieci to gwarancja zdrowej skóry w przyszłości

Często czytamy, że „skóra ma pamięć” i wiemy, że szkodliwe działanie słońca kumuluje się i jest nieodwracalne. Dlatego ochrona skóry dziecka jest niezbędna dla jego zdrowia w całym przyszłym życiu.

Czerniak lub rak skóry jest piątym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i kobiet. Występuje również 20 razy częściej u osób rasy białej niż u osób o ciemniejszej karnacji.

Właściwa fotoochrona u dzieci jest więc najlepszym wyrazem miłości a zarazem przejawem rozsądku ze strony opiekunów. Tylko w ten sposób dzieci mogą się cieszyć wieloma korzyściami, jakie daje słońce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.