Poparzona słońcem twarz - wylecz ją naturalnymi środkami

Aby wyleczyć poparzoną słońcem twarz, możesz użyć naturalnych środków, takich jak te, które omawiamy w tym artykule. Jednak nie ma lepszego leczenia niż dobra profilaktyka.
Poparzona słońcem twarz - wylecz ją naturalnymi środkami
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Poparzona słońcem twarz jest bardzo częstym problemem, gdy tylko zaczynają się trochę bardziej słoneczne dni. Stan ten zwykle pojawia się w ciągu kilku godzin po nadmiernym wystawieniu na promieniowanie. I dotyczy zarówno światła ultrafioletowego pochodzącego ze słońca jak i ze sztucznych źródeł, takich jak lampy słoneczne.

Zobaczmy jakie symptomy świadczą, że poparzona słońcem twarz potrzebuje pomocy a także jak tej pomocy udzielić.

Intensywne i powtarzające się przebywanie na słońcu prowadzi do tego, że twarz jest poparzona słońcem co zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i niektórych chorób. Obejmują one:

Aby wyleczyć poparzoną słońcem twarz, możesz użyć naturalnych środków, takich jak te, które opiszemy dokładnie w tym artykule. Jednak nie ma lepszego leczenia niż dobra profilaktyka. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest ochrona skóry kremem przeciwsłonecznym, jeśli musisz się wystawić na intensywne promieniowanie słoneczne.

Ponadto, należy chronić skórę zarówno w dni słoneczne, jak i w dni chłodne czy pochmurne. Promienie UV docierają bowiem nawet przez chmury, choć nie z taką samą intensywnością, ale nadal wnikają w skórę.

Wpływ słońca na pojawienie się raka skóry

Skóra wykorzystuje światło słoneczne do produkcji witaminy D. Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki tej witaminy do tworzenia kości i innych procesów. Ale czasami promienie ultrafioletowe mogą być szkodliwe.

Promienie UV wnikają w zewnętrzne warstwy skóry i przedostają się do głębszych warstw, gdzie mogą uszkodzić lub zniszczyć komórki skóry. Osoby, które posiadają mało melaniny i bardzo łatwo doznają poparzeń słonecznych, powinny jeszcze bardziej się chronić.

Dlatego szczególnie one powinny ograniczać całkowity czas ekspozycji na słońce. Ponadto, należy też ograniczać wychodzenie na słońce zwłaszcza między godziną 10 rano i 17 po południu.

Częsta ekspozycja na promienie ultrafioletowe trwająca wiele lat jest główną przyczyną raka skóry. Z tego powodu należy koniecznie sprawdzać i wykrywać podejrzane miejsca lub ewolucje w istniejących już znamionach lub zmianach na skórze.

Wczesne wykrycie i leczenie to niezbędny warunek, aby zwiększyć wskaźniki przeżywalności raka skóry.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Powierzchowne oparzenie – jak udzielić pierwszej pomocy

Masz poparzoną słońcem twarz – zastosuj naturalne środki

1. Arbuz i melon

Poparzona słońcem twarz - naturalne kuracje
Arbuz i melon to owoce silnie nawilżające, które mogą odświeżyć skórę po oparzeniu.

Jeśli szkoda już została wyrządzona, a Twoja twarz niestety została poparzona słońcem, to możesz wykorzystać dwa owoce: arbuz i melon. Znajduje się w nich bowiem naturalny środek łagodzący, o czym ludzie. W przypadku arbuza skórka służy do łagodzenia bólu po oparzeniach, ponieważ ma silne działanie nawilżające.

 • Zanim nałożysz skórkę arbuza, przemyj ostrożnie poparzone miejsce zimną wodą, a następnie delikatnie połóż plastry skórki arbuza na dotknięty obszar.
 • Efekt ten nasila się, jeśli skórka arbuza ma jeszcze trochę miąższu. Następnie zostaw okład na twarzy na około 15 minut i ponownie umyj miejsce zimną wodą.

Natomiast w przypadku melonów, najbardziej korzystne działanie ma miazga owocu. Dlatego, aby wyleczyć poparzoną słońcem twarz, musisz wyjąć wszystkie nasiona z wnętrza owocu. Po oczyszczeniu z nasion usuń cały miąższ i utwórz z niego rodzaj pasty.

 • Miazgę można rozprowadzić na oparzonym miejscu przy pomocy gazy i pozostawić w kontakcie przez około 10 minut. Następnie zdejmij okład i umyj twarz zimną wodą.

2. Naturalny żel Aloe Vera na poparzoną słońcem twarz

Żel, jaki zawierają liście aloesu, jest wypełniony wodą i niezbędnymi składnikami odżywczymi, które stymulują naprawę komórek, aby odbudować skórę poparzoną słońcem. Jego właściwości przeciwdziałają wysuszeniu i łagodzą podrażnienia spowodowane oparzeniami.

 • Musisz tylko rozciąć liść tej rośliny i wydobyć żel, który zawiera. Następnie oczyść dotknięty obszar twarzy i nałóż dużą ilość produktu.
 • Poczekaj, aż wyschnie i usuń wszelkie pozostałości wilgotną szmatką. W przypadku niedawnego oparzenia, żel nakładaj dwa lub trzy razy dziennie.

Polecamy również te pożyteczne informacje na podobny temat: Skóra poparzona od słońca – jak ją rozjaśnić?

3. Napar z rumianku

Napar z rumianku
Napar z rumianku to naturalny tonik, który pomaga regenerować skórę po agresywnym działaniu wywołanym promieniami UV słońca.

Rumianek ma liczne właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Jego właściwości są idealne, aby twoja poparzona słońcem twarz odczuła ulgę od swędzenia wywołanego przez te zmiany.

 • Aby to zrobić, przygotuj napar i zostaw do ostygnięcia. Użyj szmatki, ręcznika lub gazy, następnie zamocz tkaninę w chłodnym naparze i nałóż na dotknięty obszar.

Podsumowanie…

Istnieje wiele naturalnych sposobów leczenia poparzonej słońcem twarzy, choć w tym artykule wspomnieliśmy tylko trzy z nich. Jednak najważniejsze jest, zapobiegać takim sytuacjom. Oparzenia słoneczne i promienie ultrafioletowe są głównym czynnikiem ryzyka raka skóry, więc nie ma wymówek, aby się przed nimi nie chronić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Egoumenides L, Gauthier A, Barial S, et al. A Specific Melon Concentrate Exhibits Photoprotective Effects from Antioxidant Activity in Healthy Adults. Nutrients. 2018;10(4):437. Published 2018 Mar 31.
 • Gürlek Kisacik Ö, Güneş Ü, Yaprakçi MV, Altunbaş K. Effectiveness of bitter melon extract in the treatment of ischemic wounds in rats. Turk J Biol. 2018 Dec 10;42(6):506-516.
 • Klein, A. D., & Penneys, N. S. (1988). Aloe vera. Journal of the American Academy of Dermatology.
 • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895–901.
 • Slavin JL, Lloyd B. Health benefits of fruits and vegetables. Adv Nutr. 2012;3(4):506–516. Published 2012 Jul 6.
 • Visuthikosol V, Chowchuen B, Sukwanarat Y, Sriurairatana S, Boonpucknavig V. Effect of aloe vera gel to healing of burn wound a clinical and histologic study. J Med Assoc Thai. 1995 Aug;78(8):403-9.
 • Watson M, Holman DM, Maguire-Eisen M. Ultraviolet Radiation Exposure and Its Impact on Skin Cancer Risk. Semin Oncol Nurs. 2016;32(3):241–254.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.