Wątroba obciążona toksynami - 7 objawów

Organizm bardzo różnie reaguje na nadmierne obciążenie wątroby toksynami. Mogą być to zarówno widoczne objawy, jak i ukryte przez pewien czas problemy zdrowotne.
Wątroba obciążona toksynami - 7 objawów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wątroba jest organem wewnętrznym odpowiedzialnym za oczyszczanie i filtrowanie krwi. Dobrze funkcjonująca wątroba to klucz do zdrowia i dobrej jakości życia, bierze bowiem udział w procesach metabolicznych i produkcji konkretnych hormonów.

Często jednak zapominamy o tym, że o wątrobę należy dbać i nie warto narażać jej na liczne problemy spowodowane złymi nawykami żywieniowymi. Czy Twoja wątroba funkcjonuje prawidłowo? Przeczytaj artykuł i poznaj 7 objawów jej nieodpowiedniego funkcjonowania.

Wraz z rosnącą ekspozycją na toksyny z otoczenia oraz naszymi codziennymi nieprawidłowymi decyzjami dotyczącymi żywienia i nałogów, wątroba traci swoją zdolność efektywnego oczyszczania krwi. Skutkuje to licznymi objawami – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Ignorując te objawy narażamy się na jeszcze większe spustoszenie w organizmie, warto więc w porę rozpoznać je i jak najszybciej zareagować.

1. Nagłe przybieranie na wadze

waga a stan wątroby

Nadmiar toksyn w organizmie wpływa negatywnie na zdolność wątroby do trawienia tłuszczów. Znacznie utrudnia to proces ich wydalania z organizmu, przez co ciężko jest utrzymać prawidłową masę ciała.

Ciało człowieka, którego wątroba nie pracuje prawidłowo, odkłada komórki tłuszczu i rozmieszcza je po różnych obszarach ciała.

2. Przewlekłe zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i senność to kolejny sygnał obciążenia wątroby toksynami.

Kiedy wątroba nie radzi sobie z realizacją swoich funkcji metabolicznych, cierpi na tym cały organizm, a my tracimy siły do realizacji nawet najprostszych codziennych obowiązków. Wywołuje to takie dolegliwości, jak ból, stany zapalne i trudności z koncentracją.

3. Nadmierna potliwość

zapach ciała a zdrowa wątroba

Funkcjonowanie wątroby jest ściśle związane z temperaturą i zapachem ludzkiego ciała. Wszystko to bierze się z akumulacji toksyn w organizmie, przez co może wywoływać nieprzyjemny zapach potu i trudności z unormowaniem temperatury ciała.

To typowa reakcja organizmu zawsze, gdy na jego drodze pojawiają się toksyny, wirusy i bakterie.

4. Trądzik torbielowaty a wątroba

Nagłe pojawienie się trądziku może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, a także o niewydolności pracy wątroby. Jeśli pryszcze są wyjątkowo duże, opuchnięte i pozostają po nich blizny, możliwe, że wątroba jest przeciążona toksynami.

Chodzi o wiele trudniejszy do wyleczenia rodzaj trądziku. Aby pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych, należy zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn.

5. Alergie

katar a zdrowa wątroba

Wątroba obciążona toksynami nie może realizować swoich zadań, przez co w organizmie dochodzi do reakcji alergicznych. Przeciwciała szybko zauważają, że coś jest nie tak, więc atakują alergeny, wywołując różne dolegliwości. Kiedy wątroba nie może realizować swoich funkcji, w organizmie odkłada się zbyt dużo histaminy, co z kolei prowadzi do:

  • uczucia pieczenia,
  • swędzenia całego ciała,
  • bólu głowy,
  • niedrożności nosa.

6. Wątroba obciążona toksynami a refluks i zgaga

Refluks to bardzo częsta konsekwencja nie tylko problemów trawiennych, lecz także niewydolności wątroby. Kiedy organ ten zawodzi, pH krwi staje się zbyt kwaśne. To z kolei sprawia, że zaburzone zostaje pH kwasów żołądkowych, co natomiast prowadzi do refluksu i podrażnienia błony śluzowej żołądka.

7. Nieprzyjemny oddech

brzydki oddech

Kiedy pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej nie możesz uporać się z problemem nieprzyjemnego oddechu, możesz zmagać się z niewydolnością wątroby. Brzydki oddech może być bowiem efektem problemów z przetwarzaniem toksyn i usuwaniem ich z organizmu.

Kiedy wątroba pracuje powoli, produkty przemiany materii odkładają się w tkankach, stając się źródłem nieprzyjemnego oddechu.

Obciążenie wątroby toksynami może także prowadzić do metalicznego posmaku w ustach. Jeśli zdarzyło Ci się odczuwać takie dolegliwości, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj podstawowe badania, które określą, czy kryje się za nimi niewydolność wątroby. Detoks i odpowiednie leczenie powinny skutecznie uporać się z większością z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.