Wątroba chroniona przed alkoholem - 5 sposobów
Chociaż nieczęsto się o tym wspomina, wątroba odpowiedzialna jest za najistotniejsze funkcje w organizmie, takie jak oczyszczanie z toksyn, rozkładanie tłuszczów i białek oraz regulowanie poziomu kilku hormonów.
Nadmierne spożywanie alkoholu może zmienić strukturę komórkową tak ważnego organu, jakim jest wątroba oraz spowodować problemy z trawieniem oraz osiadaniem się tłuszczu.
W konsekwencji, niszczenie komórek prowadzi do pogarszania się ogólnego stanu organizmu, co może spowodować poważną chorobę i znacząco obniżyć jakość życia.
Alkohol konsumowany w nadmiernych ilościach posiada wiele negatywnych następstw na większość funkcji w organizmie. Dotyczy to w szczególności układu trawiennego i metabolizmu. Toksyczne związki zawarte w alkoholu wchłaniane są podczas trawienia, a następnie filtrowane przez wątrobę, która nie dopuszcza, aby dostały się one do krwi.
Mimo iż organ ten powinien poddawać przemianie materii 90% alkoholu dzięki enzymowi zwanemu dehydrogenazą, jego funkcje mogą zostać zaburzone w wyniku nadmiernej ilości toksyn.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne nawyki oraz zalecenia, które pomogą Ci chronić wątrobę przed negatywnym wpływem środków, takich jak alkohol.
Dowiedzmy się więcej na ten temat.
1. Zdrowa wątroba? Uważaj co jesz
Niskotłuszczowa, zbilansowana dieta to jedna z najważniejszych rzeczy o jakiej powinno się pamiętać, aby wątroba była chroniona przed ewentualnymi uszkodzeniami. Sposób odżywiania odgrywa decydującą rolę w procesie detoksykacji oraz może negatywnie działać na funkcje wątroby.
Codzienna dieta bogata w wodę, antyoksydanty oraz witaminy stymuluje eliminację toksyn oraz zapobiega zwyrodnieniom komórek.
Zalecane jedzenie:
- Czerwone owoce
- Jabłka
- Zielone warzywa
- Arbuz
- Cytrusy
- Melon
Spożywanie mniejszej ilości przetworzonego jedzenia oraz białka zwierzęcego i czerwonego mięsa jest równie ważne. Można jadać te produkty okazjonalnie, jednak najlepiej ograniczyć je na kilka tygodni, aby zmniejszyć ciężar, na jaki narażona jest wątroba.
2. Pij więcej wody
Picie 6-8 szklanek wody dziennie jest niezbędne do zdrowego oczyszczania organizmu oraz usuwania płynów. Podobnie jak reszta organów, wątroba potrzebuje dużych ilości płynów do zapewnienia jej optymalnych warunków pracy.
Ponadto to najlepsza alternatywa dla napojów słodzonych i gazowanych, które zdają się nawadniać, jednak w rzeczywistości są następnym źródłem toksyn.
3. Unikaj utwardzonych tłuszczów
Olej utwardzony i nadmiar tłuszczów nasyconych są niezdrowe dla wątroby oraz prowadzą do zaburzenia zwanego stłuszczeniem wątroby. Ich regularna konsumpcja osłabia funkcje tego organu oraz czyni go bardziej podatnym na uszkodzenia związane z alkoholem i toksynami.
Tłuszcze te znajdują się w margarynie oraz niektórych olejach, takich jak:
- Olej kukurydziany
- Olej sojowy
- Olej rzepakowy
- Olej krokoszowy
4. Stosuj olej kokosowy
Spożywanie łyżki oleju kokosowego każdego dnia chroni naszą wątrobę przed toksynami oraz infekcjami bakteryjnymi. Zawiera on 92 triglicerydy średniołańcuchowe, 6% jednonienasyconych tłuszczów oraz 2% wielonienasyconych tłuszczów, z których wątroba czerpie wiele korzyści.
Poza tym, olej kokosowy posiada właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, które minimalizują negatywne skutki napojów alkoholowych, tytoniu oraz toksyn pochodzących ze środowiska.
5. Remedium z cytryny i oliwy z oliwek
Cytryna z oliwą z oliwek to tradycyjne remedium, dzięki któremu wątroba oraz woreczek żółciowy oczyszczają się. Jest w 100% organiczne, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy pobudzane jest usuwanie odpadów oraz łagodzenie uszkodzeń spowodowanych przez alkohol.
Powinieneś pijać je każdego dnia przed niskokalorycznym, zdrowym śniadaniem.
Składniki
- 1 łyżka oliwy z oliwek (16 g)
- Sok z 1/4 cytryny
Przygotowanie
- Wyciśnij sok z ćwiartki cytryny, dodaj łyżkę stołową oliwy z oliwek oraz wypij.
- Po pół godzinie wypij szklankę letniej wody oraz zjedz śniadanie.
- Powtarzaj czynność każdego dnia, przez trzy tygodnie.
- Opcjonalnie możesz dodać zgnieciony ząbek czosnku.
Wprowadzenie powyższych nawyków w życie może sprawić, że nasza wątroba lepiej będzie znosić zakrapiane wieczory. Oczywiście najwięcej korzyści wyniesiemy, jeśli będziemy unikać napojów alkoholowych i prowadzić zdrowy tryb życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Choi, S. S., & Diehl, A. M. (2017). Alcoholic liver disease. In Handbook of Liver Disease. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-47874-8.00008-0
- Sherlock, D. S. (1994). Alcohol and The Liver. The Journal of The Royal Society for the Promotion of Health. https://doi.org/10.1177/146642409411400212
- Parry, C. D., Patra, J., & Rehm, J. (2011). Alcohol consumption and non-communicable diseases: Epidemiology and policy implications. Addiction. https://doi.org/10.1111/j.1360-0443.2011.03605.x