Kiedy uporczywe myśli nie chcą odejść?
Wciąż nachodzą cię jedne i te same, negatywne myśli i nie potrafisz się od nich uwolnić? Z pewnością taka sytuacja zdarzyła się nieraz każdemu z nas. Bez przerwy zawracamy sobie głowę kłótnią z partnerem, błędem popełnionym w pracy, pochopnie wypowiedzianym zdaniem… Jak uwolnić się od tych natrętnych myśli, które powracają jak bumerang?
Obsesyjne rozmyślanie o czymś, na co nie mamy żadnego wpływu, jest bezpośrednio związane z sytuacją z przeszłości, której nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Nie ma znaczenia, czy mówimy o dalekiej, czy zupełnie niedawnej przeszłości. Powinniśmy nauczyć się akceptować każdy fakt, który już nastąpił.
Wbrew pozorom uwolnienie się od natrętnych myśli wcale nie jest takie proste. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym może okazać się to możliwe. Chcielibyśmy dziś przedstawić ci kilka porad na to, jak odgonić nękające cię myśli, oczyścić umysł i znów w pełni cieszyć się życiem.
Jak skutecznie odgonić natrętne myśli?
Rusz się!
Najlepszym sposobem na pozbycie się nawyku rozmyślania o tym, na co nie mamy żadnego wpływu, jest wyjście z pomieszczenia, w którym dopadły nas natrętne myśli. Wyjdź i wybierz się na długi spacer, najlepiej po parku lub po innej zielonej przestrzeni.
Jeśli koniecznie chcesz, możesz spacerować w towarzystwie, ale pamiętaj, że najlepszym lekarstwem na “zatkany” umysł jest samotność. Spędzając chwilę sam ze sobą będziesz w stanie całkowicie skupić się na prawidłowym przepływie myśli przez umysł i w rezultacie zdołasz się uwolnić od dręczącego cię tematu.
Zwykły spacer doskonale pomaga oczyścić i rozjaśnić umysł oraz spojrzeć na sprawy z zupełnie innej, dotychczas niezauważalnej perspektywy. Przekonaj się sam, że przeżuwanie myśli i rozgrzebywanie przeszłych spraw nie ma żadnego sensu.
Przeczytaj koniecznie: Ćwiczenia fizyczne a 7 korzyści psychologicznych
Bezcelowe myślenie
Jak już wcześniej powiedzieliśmy, im więcej czasu poświęcimy na rozmyślanie na jakiś temat, tym trudniej będzie nam znaleźć rozwiązanie problemu. Powinniśmy więc nauczyć się prawidłowo przetwarzać przydarzające nam się w życiu sytuacje.
Krótkie rozważenie tego, co się wydarzyło wystarczy. Nie musimy zatrzymywać myśli i przeżuwać ich w nieskończoność. Jeśli będziemy zaprzątać sobie głowę wciąż tymi samymi problemami, będziemy się stawać coraz bardziej zgorzkniali i pesymistycznie nastawieni do życia.
Pamiętajmy, że przeszłość należy zostawić za sobą. Choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy wpływu na to, co już się wydarzyło. Powinniśmy się nauczyć zaakceptować przeszłe fakty i jeśli to możliwe, wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. To samo dotyczy przyszłości i snutych w głowie scenariuszy.
Jeśli nie będziemy potrafili żyć chwilą obecną, staniemy się osobami bardzo nieszczęśliwymi, a nasz rozwój wewnętrzny stanie w miejscu. Jeśli jakaś kwestia nie daje ci spokoju, przemyśl ją spokojnie, zaakceptuj fakty, przełknij je i staraj się nigdy więcej do nich nie wracać.
Nie marnuj chwili obecnej!
Ciągłe przeżuwanie tych samych myśli katastrofalnie odbija się na naszym teraźniejszym życiu. Czy tracąc czas na rozmyślanie o przeszłości, nie odrzucasz przypadkiem dnia obecnego? Skup się wiec na tym, co robisz tu i teraz oraz naucz się czerpać z tego prawdziwą przyjemność.
Bardzo często szukanie schronienia w przeszłych wydarzeniach jest tylko wymówką, by nie zacząć żyć teraźniejszością. Uporczywe myśli zadomawiają się w naszym umyśle i stwarzają wizję świata, który już minął, lecz my nie chcemy tego zaakceptować. Bezmyślnie wpadamy więc w pułapkę błędnego koła.
Aby się z niego wydostać, wystarczy wybrać się na spacer, przemyśleć to, co nas dręczy, a następnie zrobić to, co podpowiada nam serce i starać się nie patrzeć więcej wstecz. Nie przekładaj momentu podjęcia decyzji na później! To najprostszy sposób na bycie szczęśliwym.
Pomyśl, że dziś jest odpowiedni dzień do działania, być może jutro nie nadarzy ci się taka sama okazja. Nie mamy tu na myśli żadnych wielkich rzeczy, lecz zwyczajne pójście do kina, na imprezę, która od dawna ci się marzyła, wspólny wieczór ze znajomymi, cokolwiek, na co właśnie masz ochotę.
Przeczytaj koniecznie: Czerwony Kapturek pokonała swoje lęki – Ty też możesz!
Mindfulness pomaga oczyścić umysł
Technika mindfulness doskonale pomaga oczyścić umysł z natrętnych myśli i rozjaśnić go, dzięki czemu łatwiej nam podjąć decyzję w sprawie nurtującego nas tematu z przeszłości.
- Dzięki tej technice ćwiczenia umysłu jesteśmy w stanie zapanować nas własnymi myślami, uczymy się prawidłowo je przetwarzać oraz skutecznie wyrzucić je z naszej głowy.
- Niekończąca się analiza tej samej sytuacji bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne naszego organizmu. Takie zachowanie przypomina sytuację, w której zwierz usiłuje zjeść własny ogon.
Dzieje się tak, ponieważ na główny plan wysuwają się nasze emocje, które zaczynają brać górę nad umysłem. W ten sposób w naszej głowie powstaje autentyczny wir, który nie znajduje ujścia i na długo zadomawia się w naszym umyśle.
Poproś o pomoc!
Jeśli uporczywe myśli stale nawracają i nie jesteś w stanie sam sobie z nimi poradzić, nie wstydź się i udaj się do specjalisty. Być może twój problem jest znacznie poważniejszy niż dotąd myślałeś… Natrętne myśli bardzo często bywają objawem – na przykład – nadmiernej zależności od jakiejś osoby.
Stąd nieustannie analizujemy to, co powiedzieliśmy, to co zrobiliśmy albo to, czego nie zrobiliśmy. Takie „gdybanie” pożera ogromną część naszej teraźniejszości i nie pozostawia nam czasu na prawdziwe życie.
Prośba o wsparcie i pomoc nie są objawem słabości, wręcz przeciwnie – stanowi pierwszy, świadomy krok do polepszenia jakości własnego życia. Podobnie jak wykonujemy okresowe badania mające na celu sprawdzenie stanu zdrowia, tak samo powinniśmy zatroszczyć się o kondycję umysłu.
Być może odkryjemy, że nasze problemy są powiązane z czymś, o czym dotychczas nawet nie pomyślelibyśmy. Jeśli natrętne myśli zaburzają twój zwyczajny rytm dnia – nie pozwalają ci się na niczym skupić, pracować, odbierają energię do wstania z łóżka i chęć do życia – koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Przeczytaj koniecznie: Umysł – 5 złych nawyków, które mu szkodzą
Na zakończenie
Pamiętajmy, że nad ludzkim umysłem nie jest łatwo zapanować. Często nawet zdarza się, że im bardziej pragniemy go kontrolować i sprawować nad nim kontrolę, ten z ogromną siłą opiera się naszym staraniom.
Nauczmy się rozszyfrowywać sygnały, jakie nasz umysł nam wysyła, a łatwiej odpędzimy natrętne myśli. Pamiętajmy, że ich celem jest wywołanie w nas cierpienia a nie radości. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że przeszłość to zamknięty etap naszego życia, tym szczęśliwsze będzie nasze teraźniejsze życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cohen, S., Murphy, M. L. M., & Prather, A. A. (2019). Ten Surprising Facts About Stressful Life Events and Disease Risk. Annual Review of Psychology, 70(1), 577–597. https://doi.org/10.1146/annurev-psych-010418-102857
- Eagleson, C., Hayes, S., Mathews, A., Perman, G., & Hirsch, C. R. (2016). The power of positive thinking: Pathological worry is reduced by thought replacement in Generalized Anxiety Disorder. Behaviour Research and Therapy, 78, 13–18. https://doi.org/10.1016/j.brat.2015.12.017
- Gustavon, D. E., Du Pont, A., Whisman, M. A., & Miyake, A. (2018). Evidence for Transdiagnostic Repetitive Negative Thinking and Its Association with Rumination, Worry, and Depression and Anxiety Symptoms: A Commonality Analysis. Collabra: Psychology, 4(1), 13. https://doi.org/10.1525/collabra.128
- Srivastava, R. A. K. (2018). Life-style-induced metabolic derangement and epigenetic changes promote diabetes and oxidative stress leading to NASH and atherosclerosis severity. Journal of Diabetes & Metabolic Disorders, 17(2), 381–391. https://doi.org/10.1007/s40200-018-0378-y
- Steptoe, A., Deaton, A., & Stone, A. A. (2015). Subjective wellbeing, health, and ageing. The Lancet, 385(9968), 640–648. https://doi.org/10.1016/s0140-6736(13)61489-0